Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Rodáčka z Košíc na seba upozornila

Sportnet|Publikované 25. nov 2008 o 00:00

Stojaté vody slovenského krasokorčuľovania rozvíril výsledok Ivany Reitmayerovej na Memoriáli Ondreja Nepelu. Ešte iba 16-ročná rodáčka z Košíc na

tomto medzinárodnom podujatí triumfovala. Prísľub talentu, ktorý by už konečne mohol po dlhom čase oprášiť zašlú slávu tohto športu pod Tatrami.

KOŠICE. Reitmayerová zdolala aj medzinárodne ostrieľanejšiu Turkyňu Karademirovú, ktorá si určite brúsila zuby na víťazstvo. Slovenka jej ho vyfúkla prekvapujúco, ale pomerne suverénne.

Prvé veľké víťazstvo

"Zajazdila pekne, sme spokojné. Je to veľké povzbudenie, jej prvé veľké víťazstvo na seniorskom podujatí. My si však ceníme každú výhru a niekedy to nemusí byť ani víťazstvo, najdôležitejšie pre nás je, keď sa jazdy vydaria," hodnotí jej trénerka a mama zároveň Iveta Reitmayerová. Jej dcéra robila prvé kroky na košickom ľade, ale pred piatimi rokmi sa presťahovali do Bratislavy, kde jazdí za ŠKP.

Krajanky zanechala

Za pozornosť stojí, že Reitmayerová, hoci vekom ešte iba juniorka, nechala slovenskú konkurenciu za sebou na hony. Ďalšiu Bratislavčanku Kunovú zanechala o 26 bodov, Košičanky Bártovú a Belenyesiovú dokonca o 43 resp. 65 bodov. Jasne tak dala najavo, že tento rok napriek mladému veku zaútočí už na seniorský titul majsterky Slovenska. "Vlani nám to nevyšlo, teraz by sme sa o to mali pokúsiť," potvrdzuje trénerka a dodáva: "Sezóna sa rozbiehala pomaly, pretože Ivana absolvovala menšiu operáciu, ale už je to na dobrej ceste."

Aj Peter zaujal

Na Memoriáli O. Nepelu štartoval v kategórii mužov aj syn trénerky Reitmayerovej Peter, ktorý taktiež zaujal. Pätnásťročný mladíček skončil deviaty, len o štyri body pred naturalizovaným, ale zatiaľ málo výrazným Američanom reprezentujúcim Slovensko Igorom Macypurom, ktorý je u nás momentálne jednotkou. "Na to, že má len 15 rokov, podal veľmi dobrý výkon, uviedol sa v dobrom svetle. Veď on by ešte v mužskej kategórii ani nemal štartovať, keďže pre nízky vek ešte na majstrovstvá sveta ani nemôže."

Anglicko prospelo

Za pozoruhodným nárastom výkonnosti súrodencov Reitmayerovcov stojí akiste aj skutočnosť, že sa v uplynulých dvoch rokoch mohli pripravovať v Anglicku. "Odišli sme tam najmä kvôli podmienkam, dostali sme tam viac priestoru na ľade ako na Slovensku. U nás je to ťažké, ale zároveň sa nedá povedať ani to, že v cudzine je všade lepšie. V našom prípade to však tak bolo."

Anglická anabáza sa však už skončila, po augustovom mesačnom pobyte na Islande sa usadili zase v Bratislave. Ostáva len veriť, že v slovenských podmienkach sľubní tínedžeri nezakapú, pretože talentov bolo aj v posledných rokoch niekoľko, ale na európskej scéne neprerazil ani jeden. "Nie je ľahké zabezpečiť podmienky, ale teraz sme dostali dobrú ponuku od Slovana, že môžeme jazdiť aj na ich ľade, nielen na hodinách ŠKP," hovorí Iveta Reitmayerová. Bude teda zaujímavé sledovať, či jej dcéra už tohto roku dá o sebe výraznejšie vedieť aj na vrcholných podujatiach. Vlani na MS juniorov v konkurencii prevažne starších pretekárok skončila na 15. priečke a za sebou už má aj premiéru na seniorskom svetovom šampionáte (vlani bola 26.).

Súvisiace články