Róbert Vittek - kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie

Róbert Vittek
Róbert Vittek (Autor: ČTK)
Peter Klimko|27. nov 2007 o 17:55

Odchovanec bratislavského Slovana patrí medzi najkvalitnejších futbalistov Slovenska súčasnosti.

Fyzicky zdatný útočník začal svoju futbalovú kariéru na Tehelnom poli. Medzi seniormi prvýkrát štartoval v roku 1999.

Futbalista sa hneď po prechode do A-mužstva Slovana ukazoval vo výbornom svetle, už v mladom veku predstavoval pre súperove obrany neustále nebezpečenstvo, čo aj potvrdzuje jeho gólová štatistika zo slovenských trávnikov: dal 47 gólov.

Dobrú formu a hernú pohodu si všimli aj zástupcovia 1. FC Norimberg, ktorí napokon v 2003 pri pytačkách uspeli a Vittek sa stal hráčom nemeckého druholigového tímu.

Druholigového však len do sezóny 2004/05, kedy sa bavorom podarilo postúpiť medzi elitu, k čomu slovenský útočník prispel piatimi gólmi. Potom prišli na rad zdravotné problémy, ktoré sa do istej miery podpísali pod to, že Vittek nedal až do zimnej prestávky v 17 dueloch za sebou ani gól. Premiéra medzi najlepšími nemeckými tímami, resp. hráčmi sa teda na prvý pohľad nevydarila, Róbert však svoj stelecký potenciál ukázal v druhej polovici súťaže, kedy dal v 16 zápasoch rovnaký počet gólov a razom ho boli plné noviny.

VIDEO - Gól proti Schalke

V tomto ročníku dokonca vytvoril rekord najvyššej nemeckej súťaže, keď dal v dvoch po sebe idúcich zápasoch dovedna 6 gólov (24. a 25. kolo). So 16 gólmi na konte skončil v tabuľke strelcov 5. a výrazne sa pričinil o to, že sa jeho zamestnávateľ vyhol bezprostrednému boju o záchranu a skončil ako nováčik na výbornom 8. mieste.

Okamžite po Vittekovom rozlete sa začali o jeho služby hlásiť kluby z celej Európy. Kijevské Dinamo dokonca položilo na stôl 10 miliónov eur, s rovnakou čiastkou o čosi neskôr nepochodil ani Lokomotiv Moskva. Slováka lanáril aj ambiciózny Hamburg či posledný nemecký majster Stuttgart, napokon ale zostal v Norimbergu, kde sa mu do cesty priplietli opakované zdravotné problémy, ktoré mu dokonale pokazili jesennú časť sezóny 2007/08.

Čo sa národného tímu Slovenska týka, je najskúsenejším futbalistom súčasného kádra a tým pádom celkom logicky aj keho kapitánom, pričom ho v čase jeho neprítomnosti zastupuje spoluhráč z Norimbergu Marek Mintál.

V červeno-čiernych farbách si zahral aj s ďalšími krajanmi, konkrétne so Samuelom Slovákom a Vratislavom Greškom.

Žal úspechy aj v ankete Futbalista roka SR. Za rok 2006 sa stal najlepším futbalistom Slovenska, v 2007 obsadil 5. miesto.

Vizitka

  • narodený: 1. 4. 1982 v Bratislave
  • post: útočník
  • súčasný klub: 1. FC Norimberg, kde nosí dres s číslom 33
  • predchádzajúce kluby: Slovan Bratislava
  • ocenenia: Futbalista roka v SR za rok 2006, Nemecký pohár (2007), rekord nemeckej bundesligy - dohromady 6 gólov v dvoch po sebe idúcich stretnutiach, kapitán Slovenska
  • stav: ženatý, má 2 dcéry

Ďalšie články o Vittekovi:


Nachádzate sa tu: