Róbert Petrovický - svetobežník so skúsenosťami na rozdávanie

Peter Klimko|25. apr 2008 o 00:00

Hokejový svetobežník, ktorý sa dokáže podriadiť kolektívu, zároveň ho ale aj podržať.

Starší brat Ronalda Petrovického je v kritických chvíľach schopný tím, v ktorom hráva, usmerniť. Slúži mu k tomu okrem hokejovej zručnosti aj množstvo skúseností, ktoré nadobudol nielen za morom. Samotný hokejista vyjadruhe svoj pozitívny vzťah k národnému tímu slovami: "Reprezentovať nemusím, reprezentovať chcem. Je to pocta," pričom ten je takým aj po niekoľkých pádoch, pre ktoré by sa už iní dávno pozerali na veci inak.

Junior, ktorý sa nebál presadiť

RÓBERT PETROVICKÝ
  • narodený: 26. októbra 1973
  • súčasný klub: Leksand
  • hrával za: Trenčín, Hartford Whalers, Springfield Indians, Springfield Falcons, Michigan K-Wings, Dallas Stars, Worcester, Tampa Bay, Grand Rapids, NY Islanders, Chicago Wolves, MoDo Hockey, Ambri-Piotta, SCL Tigers Langnau, ZSC Lions
  • účastník MS:
  • úspechy: majster sveta 2002, striebro y MS 2000, 2. miesto vo švajčiarskej lige, víťaz Nemeckého pohára 2006
  • číslo dresu: 39
    petrovicky.jpg
Róbert Petrovický ešte v službách Tampy

Do vrcholného hokeja sa zapojil ešte v juniorskom veku, v sezóne 1990/91 vo farbách trenčianskej Dukly ukázal, že v ňom drieme veľký hokejový potenciál.

Práve v žlto-červených farbách sa stal súčasťou obávaného útoku, ktorý vytvoril spoločne so Žigmundom Pálffym a Branislavom Jánošom.

Odchod za Atlantik

Keď ho Hartford Whalers draftoval v 1992 v 1. kole z veľmi slušného 9. miesta, nebolo pochýb, že má tento šikovný hokejista všetky predpoklady na to, aby sa presadil aj v najkvalitnejšej lige sveta.

V 1992/93 je už teda v Spojených štátoch amerických, "veľrybári" mu dávajú šancu v 42 dueloch, viac ako produktivitou ale vyniká vo vysedávaní na trestnej lavici, čo však pri celkovom súčte trestov (45 minút) neotrasie jeho povesťou technického hráča.

Ako každý nováčik, aj Petrovický trávi počas svoje prvej sezóny za morom istý čas na farme. Vo farbách Springfield Indians sa prispôsobuje inému hernému štýlu, na aký bol doteraz zvyknutý.

Návrat do Trenčína

Začiatok ročníka 1994/95 ho zaviedol do rodnej krajiny, v drese Trenčína sa ale objavil len v jednom prípade. Nasledoval návrat do Hartfordu, kde opäť meral trasu prvý tím - farma.

V Springfielde sa začína presadzovať aj bodovo, svedčí o tom štatistika hovoriaca o zisku 24 bodov, na čo potreboval 30 zápasov.

Ďalšiu sezónu mal vyhliadku natrvalo sa usadiť v prvom tíme Whalers, namiesto toho ale prichádza pôsobenie v AHL (American Hockey League), konkrétne v tíme Springfield Falcons, ale aj v IHL (International Hockey League), kde hájil farby Detroit Vipers a Michigan K-Wings.

V NHL mení pôsobisko a sťahuje sa do Texasu. V drese Dallas Stars však odohral len päť stretnutí.

O rok na to je už v St. Louis, kde sa mu v tíme Blues pomerne darí. Bilancia z prvej sezóny na novom pôsobisku hovorí o 44 zápasoch, v ktorých získal 19 bodov. Časť sezóny strávil aj vo Worcestri, kde hral za miestnych IceCats.

V tíme s trojicou Slovákov

Ročník 1997/98 mu šancu v NHL nepriniesol vo Worcestri si ale zahral po boku trojice krajanov. Spoločne s Michalom Handzušom, ktorý vyhral tímovú produktivitu patril k ťahúňom, veď za ním zaostal len o 2 body.

Zvyšní dvaja Slováci, s ktorými bol v jednom tíme boli Ľuboš Bartečko a Ivan Čiernik.

O sezónu na to sa sťahuje na slnečnú Floridu, kde podpísal kontrakt s Tampou Bay. Tu odohral za Lightnings dve sezóny s medzi zastávkami na farme v Grand Rapids.

Volaniu Európy neodolal

V sezóne 2000/01 sa ocitá v kádri New York Islanders, ale dostáva príležitosť len v 11 zápasoch a tak odchádza na skusy na sever Európy. Konkrétne do MoDo Hockey, ktorý poslinil v závere základnej časti a bol jeho oporou aj vo vyraďovacích bojoch.

Švajčiarska zastávka

Vo Švédsku vydržal len krátko, aby pred začiatkom ročníka 2001/02 kladne reagoval na ponuku švajčiarskeho tímu Ambri-Piotta. Tu vyhráva dvakrát v rade tímovú produktivitu.

2003/04 už hráva za SCL Tigers Langnau, na ďalšie tri sezóny sa upisuje Zürcher Sports Club Lions, kde hneď v prvej sezóne končí v produktivite tohto tímu na 2. mieste za zámorskou hviezdou Randy Robitaillom. Ani práca týchto dvoch hokejistov ale klub k majstrovskému titulu nepriniesla, Zürich skončil druhý.

2007/08 začína v českých Vítkoviciach, sezónu ale končí vo švédskom druholigovom Leksande, kde sa stretáva hneď s niekoľkými skúsenými hokejistami zvučných mien, ako sú napr. Libor Procházka, Juha Lind, Richard Jacman, či niekdajšia veľká hviezda zámorských klzísk Ed Belfour.

Národný tím

Ešte vo farbách Československa absolvoval juniorské majstrovstvá sveta v 1991/92, kde si v 7 zápasoch pripísal na konto 9 bodov. Rok predtým patril medzi ťahúňov národného tímu aj na európskej obdobe tohto turnaja.

Ako chutí hokej v seniorskej reprezentácii okúsil najprv na olympiáde 1994 v Lillehammeri, neskôr aj na šampionáte B-kategórie. Z tej sa Slovákom v 1995 podarilo postúpiť, keď k posunu medzi elitu prispel 11 bodmi.

Premiéru Slovenska medzi najlepšími nemohol vynechať, na viedenskom šampionáte 1996 však v piatich dueloch zaznamenal len jednu asistenciu. V 1998 sa predstavil aj na svojich druhých OH v kariére, v japonskom Nagane odohral 4 zápasy a získal v nich 3 body.

V 2001 na svetovom šampionáte v Petrohrade prispieva k zisku strieborných medailí (po finálovej prehre s Českom 3:5), 7 bodmi. Je to vôbec prvá medaila krajiny zo srdca Európy na vrcholnom seniorskom podujatí.

Tretia Petrovického olympiáda je tá v Salt Lake City, kde si zahral v štyroch stretnutiach. Ako kapitán tímu však bol pri jednom z najväčších sklamaní slovenského hokeja, veď sa reprezentanti spod Tatier nedokázali kvalifikovať do hlavnéj fázy olympijského turnaja.

V 2002 je aj súčasťou slovenskej reprezentácie na svetovom šampionáte vo Švédsku, na ktorý majú naši hokejisti najlepšie spomienky práve vďaka zisku doposiaľ jediného titulu majstra sveta.

V 2006 ešte priviedol Slovensko v pozícii kapitána k víťazstvu na Nemeckom pohári.

Július Šupler ho povolal do dresu s dvojkrížom na hrudi po 6-ročnej odmkle, MS 2008 sú pre neho 4. svetovým šampionátom, na ktorom atakuje stovku reprezentačných štartov. V Halifaxe a Québecu je opäť kapitánom. Krátko pred odchodom do Kanady vyjadril podporu tímu: "Stále si to užívam, niekedy sa nedarí, boli aj pády, ale inokedy sa darilo a boli fantastické turnaje. Nedá sa stále vyhrávať, ale verím tomu, že sa nedá ani stále prehrávať."

Čo o Petrovickom píšu médiá

Petrovického góly do siete Västeräs

Fotogaléria

rpet1.jpg

rpet10.jpg

rpet2.jpg

rpet3.jpg

rpet5.jpg

rpet6.jpg

rpet7.jpg

rpet8.jpg

rpet9.jpg

Nachádzate sa tu: