Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Rivalita Federer - Nadal prešla už aj na trávu

Sportnet|Publikované 11. júl 2006 o 00:00

Švajčiarsky tenista Roger Federer prišiel na nedeľňajší finálový zápas dvojhry na 120. ročníku Wimbledonu v krémovom saku s vyšitým menom a s tromi raketami znázorňujúcimi jeho tri tituly. Odložil si sako a po zápase už bolo staré. Po víťazstve nad ...

Švajčiar Roger Federer sa teší z finálového víťazstva v 120. ročníku Wimbledonu nad Rafaelom Nadalom, španielskeho tenistu zdolal 6:0, 7:6, 6:7, 6:3. FOTO - SITA/AP

Švajčiarsky tenista Roger Federer prišiel na nedeľňajší finálový zápas dvojhry na 120. ročníku Wimbledonu v krémovom saku s vyšitým menom a s tromi raketami znázorňujúcimi jeho tri tituly. Odložil si sako a po zápase už bolo staré. Po víťazstve nad Španielom Rafaelom Nadalom 6:0, 7:6, 6:7, 6:3 mu výrobca tenisového oblečenia musí pripraviť nové so štyrmi raketami.

Federer vyhral vo Wimbledone štvrtý titul po sebe, čím sa vyrovnal Američanovi Petovi Samprasovi (1993 - 96). O rok sa pokúsi o piate prvenstvo, a to už by bol ako Švéd Björn Borg (1976 - 80) - najúspešnejší tenista na londýnskej tráve v open ére.

Svetová jednotka Federer sa cíti na centrálnom dvorci All England Clubu ako doma. Do Wimbledonu prišiel s vizitkou 41 vyhratých zápasov na tráve v sérii a na turnaji posunul rekord už na 48 víťazstiev. Jeho triumf možno označiť za očakávaný, o to väčším prekvapením je však meno jeho finálového súpera. Dvadsaťročný Nadal je antukový kráľ, ale teraz ukázal, že vie zahrať aj na tráve a bude pre Federera ťažkým súperom aj na iných než len antukových turnajoch.

Švajčiarsky tenista je jediný, kto tento rok zdolal Federera. Všetky štyri prehry pripravil Nadal svojmu rivalovi na antuke - v Dubaji, Monte Carle, Ríme i v Paríži - a teraz mu nepríjemne podkuroval vo Wimbledone. Aj po nedeľňajšom finále má Nadal s Federerom celkove aktívnu bilanciu 6:2.

"Bolo to pre mňa veľmi dôležité víťazstvo," priznal po zápase rodák z Bazileja. "Pred mesiacom som vo finále grandslamového turnaja Roland Garros s Rafaelom prehral, teraz sme si kvit." Federer športovo ocenil Nadalov výkonnostný pokrok v hre na tráve a dodal, že vzájomná rivalita je na prospech tenisu i jemu samému. "Pravdupovediac, memyslel som si, že Rafael postúpi do finále. Za najväčších súperov som pred turnajom pokladal Andyho Roddicka či Lleytona Hewitta," povedal wimbledonský víťaz, ktorý je na čele svetového rebríčka od februára 2004 - nepretržite 128 týždňov.

Federer má iba 24 rokov a na svojom konte už 8 grandslamových titulov. Američan Pete Sampras vedie doterajšie poradie so 14 prvenstvami, pričom Federer sa po Wimbledone v tomto poradí delí o šieste miesto s legendami ako Andre Agassi (USA), Jimmy Connors (USA), Ivan Lendl (Československo/USA), Fred Perry (V. Brit.), Ken Rosewall (Austr.). Ak by švajčiarsky tenista pokračoval v tomto tempe aj v ďalších troch-štyroch sezónach, mohol by sa stať najúspešnejším tenistom histórie. Koncom leta môže vylepšiť svoju bilanciu na poslednom turnaji veľkej štvorky v roku US Open v New Yorku (28. 9. - 10. 9.).

ONDREJ GAJDOŠ

Federerove grandslamové tituly

2003 Wimbledon

2004 Australian Open, Wimbledon, US Open

2005 Wimbledon, US Open

2006 Australian Open, Wimbledon

Súvisiace články