Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Rezerva Prešova si pripísala druhú výhru

Martin Pribula (vľavo) ako jeden z áčkarov pomohol juniorom Tatrana k druhému víťazstvu. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 18. sep 2012 o 22:00

Len druhé víťazstvo zaznamenali futbaloví juniori Tatrana Prešov v doterajšom priebehu III. ligy, keď si doma poradili s nepríjemným Popradom.

Už aj ich postavenie v tabuľke nie je také mrzuté ako pred časom, hoci pohľad na negatívne skóre nie je ani zďaleka príjemný.

PREŠOV. Postavenie junioriek či béčiek je však špecifické, a to si uvedomuje i Ladislav Totkovič, ktorý ako prvý asistent trénera pri áčku zodpovedá za prepojenosť oboch celkov.

„Začiatok bol dosť hektický, nielen v áčku, ale aj v tomto celku,“ rozhovoril sa skúsený tréner.

Na súpiske je pestrá zmes jednotlivcov počnúc úspešnými niekdajšími dorastencami či kmeňovými hráčmi a končiac tými, čo pendlujú medzi Corgoň ligou a touto súťažou.

Daktorí poodchádzali na hosťovanie (Ivanko, Beneš, Dzúrik, najnovšie Kamenčík do Rimavskej Soboty).

„Snažíme sa o to, aby chlapci zvládli prechod medzi seniorov a naším želaním je, aby sa ich čo najviac dostalo do prvého celku.“

Vekový priemer je pochopiteľne nízky, okolo 20 rokov, najstaršími sú Luberda či Leško, ktorí vytŕčajú o pár rokov.

Tucet futbalistov má štatút stabilných členov juniorky, to stačí, aby prihliadnuc na posily z áčka a nasadzovanie dorastencov (Želínsky či Micherda) boli čo najviac v akcii.

„Pokiaľ ide o výpomoc hráčov z prvého celku, tak chodia traja až piati, záleží na situácii v kádri, zraneniach, kartách,“ podotkol L. Totkovič, ktorý viedol béčko nielen v Prešove, ale aj v Košiciach .

Naposledy spokojnosť

Pravdaže, juniorka má viaceré ciele. Jednak umožňuje herný rast mladíkov a zároveň ponúka šancu tým členom áčka, ktorí potrebujú nabrať hernú istotu.

Takže umiestnenie nie je až také kľúčové ako v iných luboch, hoci je žiaduce, aby súťaž bola primeraná a zástoj v nej solídny. Ukazuje sa niekto, kto má ambície už teraz koketovať s nasadením do najvyššej súťaže?

„Je to vec hlavného trénera, ale nazdávam sa, že dvaja-traja borci by sa časom mohli presadiť,“ pripomenul odborník, ktorý fungoval predtým rok i v pozícii poradcu pri reprezentácii Malajzie do 21 rokov. Uvedomuje si, že ťažko dlhodobo plánovať nejaké ciele.

„Stabilizácia kádra je zložitá, stále je pohyb hráčov, ktorí nie sú sústavne poruke v príprave. Ide skôr o individuálny či skupinový tréning, aby sa zverenci posúvali dopredu, zdokonaľovali sa v herných činnostiach. Pre trénera to nie je vďačná rola z hľadiska perspektívnosti, lebo nemá možnosť vnuknúť zverencom svoju filozofiu – hernú či mentálnu. Tu sa všetko mení a treba na to okamžite reagovať. Avšak pre klub je to dôležitá súčasť činnosti.“

Na margo ostatného vystúpenia naznačil, že klady prevažovali zápory, pričom herný prejav kráčal ruka v ruke s výsledkom. Mužstvo bolo dobre poskladané, až na posily Pribulu či Boljeviča sa ukázali na pľaci naši juniori.

„Nazdávam sa, že pokiaľ to pôjde takto, tak budeme ešte spokojnejší,“ zakončil L. Totkovič.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.