Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Reštaurátor prestíže sa vracia po vyše 30 rokoch

Sportnet|Publikované 20. nov 2006 o 23:00

Košice Keď skončil vo funkcii hokejového reprezentačného trénera, vyhlásil, že si chce od tejto náročnej práce odpočinúť. Ocitol sa v akomsi závetrí

hoci len relatívnom na poste generálneho manažéra Trenčína. Kto s avšak raz upísal tomu fachu, nikdy naň nezabudne a podvedome ho to ťahá do šatne, medzi hráčov. František Hossa (na snímke) netušil, že iba pár mesiacov sa bude "vyhýbať" trénovaniu. Ako je známe, po odvolaní Stanislava Bergera ho oslovili uplynulú sobotu Popradčania a presvedčili ho, aby sa pobral na striedačku kamzíkov. Urobiť nápravu. To, že si naši vybrali práve jeho, nie je celkom náhoda.

"Koncom 60. rokov som prišiel do Popradu ako hráč, odkiaľ som odchádzal - ak ma pamäť neklame - v roku 1973. Takže teraz sa do klubu vraciam po vyše tridsiatich rokoch," rozhovoril sa rodák zo Smižian, ktorý nikdy s podtatranským celkom nepretrhol kontakty. Niektorých ľudí pracujúcich v tunajšom hokeji veľmi dobre pozná. Keď sa teda rozhodol prijať ponuku, potreboval mať pri sebe človeka, ktorý bol stále v obraze a vybral si preto bývalého spoluhráča Jozefa Skokana za asistenta.

Už raz vo svojej kariére prišiel k mužstvu v rozbehnutej sezóne a v Slovane v ročníku 1999/2000 mu to vyšlo ideálne, získal s belasými titul majstra Slovenska. Čo tak zopakovať to s Popradčanmi? "Na to teraz nemyslím. V prvom rade treba upevniť myslenie, skonsolidovať pomery v mančafte psychicky i fyzicky, nadviazať na tú fazónu, ktorá vládla v minulom ročníku, keď Podtatranci siahali na zlato." Nový lodivod vie, že niektoré problémy, ktoré sa vliekli s tímom v uplynulom období, sa nebudú dať odstrániť zo dňa na deň. Chce to viac úsilia, času. Okrem toho súťaž má neúprosné tempo a nie je veľa priestoru na akýsi normalizačný proces. "Musíme si počínať citlivo pri obnove hráčskeho potenciálu. Ak však chlapci ukážu toľko srdnatosti a taký prístup ako v nedeľu v Nitre, tak sa neobávam o účinkovanie. Pravda, s takým zápalom treba pristupovať k hokeju v každom vystúpení," riekol skúsený tréner, ktorého dokázal prezident popradského klubu Anton Danko pomerne rýchle zlomiť. A to napriek tomu, že Hossa mal väzby na SZĽH i Duklu.

Aj súkromne sa už tešil na koncoročný výjazd za svojimi synmi Mariánom a Marcelom do zámoria. No teraz musí plány zmeniť. Okrem toho svoje rozhodnutie bolo treba prekonzultovať s vedením Dukly Trenčín i šéfom hokejového zväzu Jurajom Širokým. "Moje ďalšie pôsobenie vo výkonnom výbore musíme ešte predebatovať s prezidentom zväzu, rovnako tak aj to, že skončím v Dukle ako manažér." Ako je známe, F. Hossa je jeden zo spolumajiteľov armádneho klubu. Ale nejaký stret záujmov nepripúšťa. "Pre mňa je teraz priorita práca pod Tatrami a všetko ostatné bude na druhej koľaji," dodal muž, ktorý by sa mal stať reštaurátorom prestíže kamzíkov. Zmluvu by mal podpísať tento týždeň do konca sezóny s opciou na ďalší ročník. To ale považuje skôr za formalitu, lebo ústne je na všetkom dohodnutý.

Trucovanie nepripúšťa

Aj najuznávanejší tréner nedokáže nič, ak jeho zverenci nemajú záujem čosi dokázať. Pokiaľ sa nevytvorí správne puto medzi koučom a tímom, tak je zle a stále to škrípe. Skôr sa dajú usmerniť mladší, kým na starších kozákov treba ísť inak. Práve tí, čo majú roky praxe za sebou a absolvovali už vysokú školu hokeja so všetkými plusmi i mínusmi, môžu najskôr nahlodať vzájomnú komunikáciu. Neobáva sa preto prípadného trucovania zverencov aj F. Hossa? "To nech si rýchle rozmyslia!" dodal rezolútne kormidelník, ktorý pozná viacerých Popradčanov z pôsobenia v rôznych výberoch. Pozdávajú sa mu talentovaní jednotlivci a spolieha sa na silu symbiózy ostrieľanosti a omladiny.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.