Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Reštart atletiky v metropole východu

Reprezentantka Radka Škovránová. (Autor: archív)
Rudolf Rondzik|Publikované 17. aug 2016 o 00:00

Aj domáce kolbištia prinášajú svoje malé príbehy.

KOŠICE. Napriek tomu, že je pozornosť športovej verejnosti uprená predovšetkým do brazílskeho Ria, kde súperia svetoví športovci pod olympijskými kruhmi a kde atletike ako kráľovnej športu patrí prím, predsa len i domáce kolbištia prinášajú svoje malé príbehy.

Atletický klub Slávia TU Košice vďaka podmienkam, ktoré mu vytvárajú Technická univerzita Košice, Magistrát mesta Košice a Košický samosprávny kraj, oživil športové dianie na atletickom štadióne na Watsonovej ulici.

„Už sedem rokov tu nanovo nachádzajú športové vyžitie predovšetkým talentované deti z mesta i jeho okolia,“ rozhovorila sa predsedníčka klubu Henrieta Rusnáková.

Priblížila nám, čo-to z výsledkov práce nadšencov okolo nej: „Naše úspechy už vnímajú aj atléti z iných regiónov Slovenska, čo tu už nebolo dlhé roky. Prichádzajú k nám aj atléti z iných miest, ako sú Lučenec, Brezno atď.

V klube AK STUKE vyrastá nová zdravá základňa atletiky, ktorú prezentujú pretekári ako napr. Diana Gáborčíková, účastníčka majstrovstiev Európy juniorov 2009, Lukáš Beer na majstrovstvách Európy v roku 2014 v Ženeve a halových ME v Prahe 2015 i Radka Škovránová, účastníčka minuloročných majstrovstiev sveta do 17 rokov v Kolumbii a v neposlednom rade aj účastníčka EYOF v Tbilisi.

Tu treba podotknúť, že kandidát na usporiadanie tejto európskej olympiády mládeže sú pre rok 2021 i Košice, kde jeden z nosných športov bude práve atletika.

Preto je naša prvoradá snaha vychovať pre toto podujatie schopných mládežníckych reprezentantov tak, aby boli úspešní, ako v minulom roku Radka Škovránová, toho roku majsterska Slovenska v sedemboji dorasteniek a druhá na 400 m prek.

Len zdravotné problémy jej zabránili štartovať v tomto roku na ME do 17 rokov v Tbilisi, hoci mala splnený limit.

Toho roku vybojovali tituly majstrov Slovenska i Jozef Škultéty v skoku do výšky v doraste v hale, druhý na letných M SR dorastu, Dávid Alštock v skoku do výšky v juniorskej kategórii v hale aj vonku, I. miesto vonku v doraste, I. miesto v trojskoku a tretie miesto na 400 metrov.

Obaja sú aj majstri Slovenska v štafete 4 x 400 m juniorov spolu s Samuelom Bekiarisom a Adamom Lubim a v štafete dorastu 100 m, 200 m, 300 m, 400 m spolu s Maté Kiššom a Martinom Fabiánom,“ rada sa pochválila úspechmi svojich odchovancov bývalá skvelá chodkyňa, sama držiteľka siedmeho najlepšieho svetového času na 50 km z talianskeho Bergama z roku 2003 a zvýraznila spoluprácu s ďalšími inštitúciami:

„Výhoda nášho klubu je previazanosť základných škôl a športového gymnázia na Technickú univerzitu, keďže klub má domov na jej štadióne a spolupracuje aj so športovým gymnáziom, ktorého viacerí mladí atléti sú zároveň jeho žiakmi a študentmi.“

V klube sa môžu pochváliť aj s ďalšími mladými talentmi a medailistami z M SR. Napríklad s Katarínou Ďuricovou, Jarmilou Diňovou, Karin Devaldovou, Viktóriou Rusnákovou, Ninou Laufovou, Klaudiou Azariovou.

V súčasnosti sa AK STUKE dostal na popredné priečky v bodovaní majstrovstiev Slovenska a to na 8. miesto a počtom svojich členov na 7.miesto, v počte získaných medailí oproti 18 medailám z roku 2015 je to v tomto roku už 34 medailí (8 zlatých, 14 strieborných a 12 bronzových) a to všetko za 5-ročnú činnosť.

A opäť šéfka AK Slávia TUKE Henrieta Rusnáková: „Sme otvorený klub pre všetkých, t. j. pre deti, mládež do 23 rokov, dospelých a to ako vrcholových, výkonnostných, tak aj rekreačných atlétov. V programe podporujeme rozvoj športových aktivít aj pre základné školy v rámci programu Slovenského atletického zväzu Detská atletika, keď v máji tohto roku na súťaži v rámci tohto projektu sa zúčastnilo viac ako 350 detí z celého východného Slovenska z rôznych základných škôl z Košíc, Michaloviec, Prešova, Spišskej Novej Vsi, Levoče, Trebišova, Čane i ďalších. Ako klub so svojimi atlétmi sme zapojení do všetkých súťaží družstiev od najmladšieho žiactva až po dospelých a pravidelne sa zúčastňujeme už tretí rok najvyššej atletickej súťaže družstiev mužov a žien. Jednoducho, držíme sa idey ponúknuť atletiku každému. Veď združujeme viac ako 250 aktívnych členov a veríme, že to nie je konečná cifra,“ takto nepriamo pozvala ďalších záujemcov o prípadné účinkovanie v atletickom ovále Henrieta Rusnáková.

Súvisiace články