Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Rešetár: Celý systém na Slovensku je na figu

Košičan v službách Trutnova. Jozef Rešetár (vpravo) vedie už druhý rok družstvo z najvyššej českej súťaže. (Autor: Jozef Petruška)
Sportnet|Publikované 5. nov 2014 o 23:00

Druhú jar prežíva tento 63-ročný Košičan celkom nečakane v českom Trutnove.

Zíde z očí, zíde z mysle. Platí to aj v prípade populárneho basketbalového trénera Jozefa Rešetára, ktorý bol dlhé roky pupočnou šnúrou neodmysliteľne spätý s košickým basketbalom. Zem sa však po ňom nezľahla, práve naopak, druhú jar prežíva tento 63-ročný Košičan celkom nečakane v českom Trutnove.

SP. NOVÁ VES. V prvom zápase Stredoeurópskej ligy žien hostili basketbalistky Spišskej Novej Vsi družstvo Trutnova. Na lavičke hostí zaujala na poste trénera basketbalová osobnosť z Košíc Jozef Rešetár. Predstavovať ho netreba, veď dlhé roky viedol košických mužov, neskôr i ženskú reprezentáciu Slovenska. Po víťaznom stretnutí 88:64 bol na roztrhanie. Tréner Rešetár má totiž na Spiši veľa priateľov, ktorí za ním zamierili hneď po zápase a dlho sa zvítavali.

Ako ste sa vlastne dostali z Košíc k ženskému tímu Trutnova?

„S trutnovskými funkcionármi sme sa poznali už dlhšie. Došlo k tomu, že som bol oslovený na prácu s mládežou. Keďže výsledky žien neboli uspokojivé, došlo k výmene a ja som prešiel od mládeže k áčku,“ odpovedal na prvú otázku Jozef Rešetár.

Dlhé roky sa vaše meno spájalo s košickým basketbalom. Stáli ste pri úspechoch a pádoch mužov z metropoly východného Slovenska. Sledujete teraz dianie v košickom klube, ale aj na Slovensku?

„Je to tragédia mužského košického basketbalu. Chýba systém, no nielen v Košiciach, ale aj na Slovensku. V Česku som už druhý rok a tu existuje štátna podpora športu a útvarov talentovanej mládeže. My sme to na Slovensku všetko zrušili. Keď je systém výchovy, tak potom je možnosť kontroly tréningového procesu, dosah na detí a ich basketbalový rast. To však nie je nič nové. Veď to fungovalo aj napríklad v Spišskej Novej Vsi, keď tento klub bol podporou a dodávateľom talentov pre Svit. Na Slovensku v súčasnej dobe je problém ten, že v basketbale každý je proti každému. Za tie roky sme nepostavili žiaden systém.“

Košičania poškuľujú po návrate do mužskej najvyššej súťaže. Ak by prišla ponuka vrátiť sa domov, zvažovali by ste?

„Košice sú moje rodné mesto a prežil som tam veľa rokov pri mužskom basketbale. Veľmi by som si to želal, aby to bolo niečo trvácnejšie, ale zatiaľ tomu neverím. Celý systém mužského basketbalu na Slovensku je na figu.“

Na Spiš ste roky chodili s mládežou a mužmi Košíc. Prekvapilo vás, že už tu funguje aj ženský basketbal?

„V Spišskej mám veľa priateľov. Dokonca v jednej z basketbalových vitrín na chodbe je plagát z roku 1998, kde som trénoval Ferus. Rád sa sem vraciam. Neprekvapilo ma, že je tu ženský basketbal. Ten fungoval už roky dozadu. Nebol na najvyššej úrovni, ale miestne hráčky hrali súťaž. Keď je niekde dlhoročná tradícia mužského basketbalu, môže sa pridať aj ženský.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.