Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Reprezentant Fábian zažil debut v tridsiatke

Sportnet|Publikované 5. dec 2011 o 23:00

Už ani vo sne netušil, že ešte oblečie reprezentačný dres. Život nás totiž presviedča, že každý jednotlivec, čím je z väčšej vzdialenosti od centra, akosi rýchlejšie padne do zabudnutia.

Preto je raritou, ak hráč dostane šancu hrať v najviac cenenom drese prvý raz vtedy, keď sa zvykne o ňom hovoriť, že má zenit výkonnosti za sebou. Výnimkou v tom dobrom slova zmysle bol útočník AC Spišská Nová Ves Štefan Fábian, ktorý presne v deň, keď mal 30 rokov dostal 7. decembra 1941 od trénera Štefana Čambala šancu nastúpiť za Slovensko v meste Breslau proti Nemecku.

KOŠICE. Prehra 0:4 nebola prekážkou na oslavu troch krížikov, pretože nešlo o prekvapenie. Domáci boli totiž veľkým favoritom, navyše Fábian striedal v zálohe stredného Porubského a vklinil sa medzi dvojicu Bíro - Rado. Vtedy mu nenapadlo, že budú raz východoslovenskí susedia.

Hráč všetkých čas

Najlepší futbalista AC Spišská Nová Ves všetkých čias bol váženou osobnosťou medzi spoluhráčmi, funkcionármi i divákmi, ktorých si získal svojím umením i osobným prístupom k povinnostiam a vernosťou k rodnému mestu. Odolal ponúkam ŠK Bratislava i mužstiev z Podkarpatskej Rusi, lebo jeho srdce žilo a plesalo pre Spiš, a na to sa v tých časoch nezabúdalo. Vďaka trvalo výborným výkonom oslovil svojím umením trénera Štefana Čambala aj v roku 1942, keď ho 7. júna postavil do základnej zostavy proti Chorvátsku. Bol to veľmi ťažký zápas, lebo sebavedomý súper sa pustil s veľkou vervou do hry. Pri streleckej chuti bol Cimermančič, ktorý to dal najavo tým, že už v siedmej minúte nás zmrazil gólom. Lenže bol to práve Fábian, ktorý nastúpil v strede útoku a vari o 60 sekúnd sa vyrovnávajúcim gólom postaral o výbuch radosti na Tehelnom poli.

Ostal osamotený

Po zlom začiatku svitla nám iskierka nádeje. V našom tíme mal v útoku z pravej strany Bolčeka a Földeša, z ľavej dvojicu Arpáš - Vysocký, ktorého striedal Dubovský. Hoci okrem neho sa objavili v ofenzívnej formácii hráči, čo sa už v reprezentácii strelecky presadili, nik sa k nemu ďalším gólom nepridal. A keď Cimermančič ešte v závere I. polčasu strelil vedúci gól hostí, tesný náskok si Chorváti udržali až do konca. Po skončení aktívnej činnosti bol Štefan - známy tiež oslovením Pike - dlhší čas trénerom Spišiakov. Futbal mal natoľko rád, že mu už uplynula štyridsiatka, keď sa oženil. Čoskoro na to prišla na svet dcérka Katarína, ktorú otec brával so sebou na všetky zápasy. No a otcova škola sa prejavila aj v tomto smere, pretože pri rozhovore sa dalo usúdiť, že futbal jej nie je cudzí. Ako len dobre, že dokázala prevziať rodinnú štafetu, lebo jej zásluhou môže všeličo priblížiť a povedať o jednom z hráčov, ktorému v prameňoch uviedli nepresný dátum úmrtia. Prezradila nám, že prestup do neba ohlásil nie siedmeho, ale 6. októbra 1985. Dodajme, že keby žil, 7. decembra by oslavoval sté narodeniny.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.