Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Reportér onemel, sledoval bitku

Rastislav Hríbik|28. okt 2004 o 00:00

Škandalózny záver mal utorňajší futbalový súboj anglického ligového pohára (Carling Cup) Millwall - Liverpool (0:3) na londýnskom štadióne New Den. Keď tvrdé jadro domácich fanúšikov videlo, že od svojich hráčov prekvapenie čakať nemôže, začalo na adresu

Rozvášnený dav fanúšikov Liverpoolu tesne predtým, než sa dostal do konfliktu s políciou počas utorňajšieho súboja anglického ligového pohára Millwall - Liverpool 0:3. FOTO - REUTERS

Škandalózny záver mal utorňajší futbalový súboj anglického ligového pohára (Carling Cup) Millwall - Liverpool (0:3) na londýnskom štadióne New Den. Keď tvrdé jadro domácich fanúšikov videlo, že od svojich hráčov prekvapenie čakať nemôže, začalo na adresu The Reds skandovať hanlivé popevky pripomínajúce tragédiu z Hillsborough z apríla 1989. Počas semifinálového zápasu F.A. Cupu medzi Nottinghamom Forest a Liverpoolom vtedy v tlačenici po tom, čo sa na sheffieldský štadión bez vstupeniek predralo 4-tisíc fanúšikov Liverpoolu, prišlo o život 96 ľudí.

"Všetci ste mali na Hillsborough pokapať," skandoval podľa BBC millwallský tábor. Niektorí z troch tisícok priaznivcov hostí na štadióne Millwallu reagovali okamžite. Zahádzali domácich mincami a vzápätí začali na ich hlavy dopadať aj vytrhané sedadlá (poškodili ich napokon 68). Väčšina z 18-tisíc ľudí na štadióne (najvyššia návšteva na zápase domácich levov za posledných 21 rokov) sa len s úžasom prizerala, ako sa vzápätí strhla hromadná bitka. Najprv s políciou a potom s fanúšikmi Millwallu. Do väzenia napokon putovali štyria výtržníci - po dvaja z oboch táborov, zranenie utrpel aj jeden telesne postihnutý fanúšik Liverpoolu, ktorého priaznivci hostí pri úteku z tribúny na ihrisko zvalili na zem.

"Najhoršie na celej veci je, že celý spor vznikol úplne zbytočne," krútil hlavou bývalý kapitán Liverpoolu Phil Neal. Dnes pracuje ako komentátor pre liverpoolske Radio City, no počas dvadsaťminútového konfliktu bol úplne ticho. "Asi by som sa mal poslucháčom ospravedlniť, ale úplne ma to vyviedlo z miery. Snažím sa zabudnúť na zlé skúsenosti s výtržníkmi, no tentoraz to nebolo možné." Neal má podľa BBC na Hillsborough stále živé spomienky, veď po tragédii pracoval v charitatívnej organizácii na pomoc rodinám obetí.

Španielskemu trénerovi Rafaelovi Benitezovi nebolo po zápase napriek jednoznačnej výhre svojich príliš do reči. "Asi bude lepšie, keď nepoviem nič." Prezident Millwallu Theo Paphitis sa neštítil hodiť všetku zodpovednosť na hosťujúcich priaznivcov. "Nikoho podobné prejavy tešiť nemôžu, ale my za to nemôžeme. Nepokoje vznikli v sektore Liverpoolčanov. S našimi fanúšikmi nebol žiaden problém."

Len nedávno sa Anglická futbalová asociácia tešila z 10-percentného poklesu zatknutých. Ten zo 4413 v sezóne 2002/2003 klesol v nasledujúcej na 3982, čo predstavuje v priemere 1,6 zatknutého na jeden ligový zápas. Pohárové a ligové duely navštívilo vlani v súčte niečo vyše 36 miliónov fanúšikov.

Najviac zatknutých (za sezónu 2003/2004)

1. Portsmouth 146
2. Leeds United 109
3. Manchester United 108
4. Cardiff City 107
5. Sunderland 93


Súvisiace články