Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Reorganizácia v regionálnom futbale zase začína klopať na dvere

Reorganizácia. Či sa naozaj vo futbalových súťažiach uskutoční, to bude známe možno už v zime. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|Publikované 8. nov 2012 o 23:00

Regionálny futbal už uzatvoril tohtoročnú kapitolu.

V jeseni sa ešte predohrávalo jedno kolo z jarného programu, úvahy o prípadných dvoch predohrávkach, tak ako vlani, už neprichádzali do úvahy. Jednak počasie nie je také optimálne a okrem toho kluby boli vyšťavené ekonomicky, ale i personálne a súpisky sa poriadne preriedili.

PREŠOV. Takže po uplynulom víkende si aktéri hlasno vydýchli a s úľavou stiahli oponu. Tú zdvihnú až v budúcom roku, keď budú s napätím čakať aj na to, či sa udejú vážne zmeny.

Už dlhší čas sa totiž v nielen v kuloároch hovorí o možnosti reorganizácie nie iba v III. lige, ale aj v regionálnych súťažiach.

„Pravdepodobne v januári sa uskutoční konferencia Slovenského futbalového zväzu platná podľa nových stanov a tam by malo padnúť možno už definitívne rozhodnutie. Pokiaľ by delegáti zahlasovali za tieto novinky, tak by sa potom zápolenia v novom šate rozbehli od ďalšieho ročníka,“ pripomenul vedúci sekretár Východoslovenského futbalového zväzu Marcel Eperješi.

V zmysle smerníc najneskôr pol roka pred štartom ročníka 2013/2014 musí byť známy verdikt ohľadom avizovanej zmeny.

Aspoň stručne - o čo teda ide?

Terajšia tretia najvyššia súťaž by stratila republikový charakter, presunula by sa do regiónov a to tak, že k účastníkom z východu by sa doplnili najlepší z aktuálnej IV. ligy na počet 16 účastníkov.

Ďalej by zostali dve skupiny IV. ligy – Sever a Juh ako to bolo predtým a zostali by aj jednotlivé skupiny V. ligy, ktoré by kopírovali zadelenie celkov, ako je to teraz v VI. lige.

Pravdaže, presný kľúč, ako by sa postupovalo so zaraďovaním tímov, by bol známy postupne v závislosti od viacerých okolností (vypadnutie a postup zo súťaží).

„Ešte budeme v kontakte so všetkými klubmi, aby sme zistili ich predstavy, chceme ale vyjsť v ústrety tým, ktorí sa reorganizácie dožadujú. Ide hlavne o celky z tretej ligy, ktoré musia prekonávať veľké vzdialenosti na ceste za súpermi zo stredného Slovenska. To je značne ekonomicky i časovo vyčerpávajúce.“

Môžu sa však cítiť niektorí aj dotknutí, že padnú nižšie?

„Nemyslíme si to, lebo trebárs momentálni štvrtoligisti budú stále hrať vo štvrtej najvyššej súťaži na Slovensku.“

Akurát môže byť zradný skok z novovytvorenej regionálnej III. ligy do republikovej druhej ligy, ale s tým by sa už museli popasovať a pripraviť sa na to samotní ašpiranti na postup. Vraj na strednom Slovensku sú tomuto scenáru tiež naklonení, nezrovnalosti o smerovaní sa týkajú akurát bratislavských zástupcov.

Videá sú čoraz žiadanejšie

Aká však bola prvá časť aktuálneho ročníka z pohľadu riadiaceho orgánu? Podľa M. Eperješiho v ostatných týždňoch už mali aktéri futbalu akoby plné zuby.

„Vyskytla sa i nevraživosť medzi klubmi, hoci neviem si to vysvetliť, prečo to tak bolo. Asi si potrebovali všetci už odpočinúť, prečistiť hlavy.“

Až na výnimky (inzultácie) sa nevyskytli v zápoleniach dospelých najzávažnejšie porušenia noriem.

„Futbal odráža dianie v celej spoločnosti a zavše je to zložité,“ načrel sčasti do problematiky riešenia problematických incidentov sekretár VsFZ.

Prezradil, že pokiaľ kluby cítili krivdu či neprávosť a domnievali sa, že boli poškodené, tak prichádzali s podnetmi na jednotlivé komisie VsFZ, pričom stúpol počet požadovaných videozáznamov, ktoré pomáhali rozuzliť sporné momenty. Hlavne v prípade niektorých verdiktov rozhodcov.

„Pravdaže, niekedy pri posudzovaní námietok sme narazili na jednostranný pohľad pod pláštikom klubizmu,“ dodal Marcel Eperješi.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.