Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Relyšprint vo Vranove vyhral Ondrej

Najrýchlejší na podujatí - Tomáš Ondrej a Adam Gomori. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 19. okt 2016 o 22:00

Novovytvorený Regionálny rely pohár je tretím najdôležitejším seriálom u nás.

VRANOV NAD TOPĽOU. V tomto roku novovytvorený Regionálny rely pohár (RRP) je popri majstrovstvách Slovenska v rely (MSR) a Slovenskom rely pohári (SRP) tretím najdôležitejším vypísaným rely seriálom u nás.

Vznikol z potreby pomôcť skvalitniť prípravu organizátorom nových súťaží a dať príležitosť zasúťažiť si aj amatérskym pretekárom.

A tento nápad sa vydaril. Veď v skratke povedané stačí mať auto vybavené bezpečnostným rámom, základnými bezpečnostnými prvkami, vodičský preukaz a za minimálne štartovné si môžete vyskúšať svoje jazdecké schopnosti.

Na štarte aj známe mená

Finále nového rely seriálu sa jazdilo uplynulý víkend v Zamutove, kam vranovskí organizátori súťaže situovali tohtoročnú Rally Vranov.

Jej zaradenie do RRP z nej robilo relyšprint, ktorý sa jazdil na päťkilometrovom úseku medzi Dubníkom a Zamutovom celkom štyrikrát.

Rozbitý asfalt dal posádkam a ich strojom poriadne zabrať, no diváci sa mali na čo pozerať. A pretože súbežne s RRP sa jazdili aj voľné preteky (VP), tak sme na štarte mali približne tridsať štartujúcich posádok.

A nechýbali ani známe mená. Stačí pripomenúť Ondreja, Kukučku, Deáka, Špavelka či Pazderáka. Na štarte nemohli chýbať ani slovenskí exšampióni v rely, otec a syn Bérešovci.

Najväčším prekvapením pre divákov bol však istotne Martin Koči. Košičan v tomto roku jazdí juniorské majstrovstvá sveta v rely (JWRC) a v Zamutove sa objavil v úlohe predjazdca, v rámci prípravy na finále JWRC, ktoré sa v závere októbra jazdí vo Wallese.

Martin je stále v hre o titul vicemajstra sveta. O tom si však niečo povieme o týždeň, tesne pred finále v Cardife.

Fabia WRC nemala konkurenciu

Celkovým víťazom sa stala posádka Tomáš Ondrej a Adam Gomori (Škoda Fabia WRC), ktorým po odstúpení v košickej rely iba tesne unikla medailová pozícia v MSR.

„Aj keď sa to mohlo zdať, že toto bol oddychový podnik, tak sa tu zišlo niekoľko silných posádok a o víťazstvo bolo treba zabojovať. Trať bola typicky októbrová, mokrá, šmykľavá, ale tak to má byť. Na poslednú eresku som mal asi obuť radšej tvrdé pneumatiky, ale myslím, že sme vyhrali všetky štyri rýchlostné skúšky a z víťazstva mám radosť," povedal v cieli Tomáš Ondrej.

Na druhom mieste celkovo skončila posádka Tomáš Kukučka a Peter Vejačka (Mitsubishi Lancer).

Ako tretí boli klasifikovaní Peter Deák a Marek Podobník (Subaru Impreza). Bérešovci mali obaja technické problémy pre ktoré preteky nedokončili.

RRP vyhral Roland Pecuch

Do záverečnej súťaže regionálneho rely pohára nastupovali až traja pretekári so šancami na prvý RRP titul.

Najbližšie mal k nemu Roland Pecuch (24), ktorému Ladu 2101 pripravujú  Bérešovci. Tesne za ním však boli stále František Blaščík na krásnom BMW M3 a Štefan Kubacka s Hondou Civic.

Pecuch podal pekný výkon, keď sa ako jediný dostal pod štyri minúty a zaslúžene zvíťazil nielen v Zamutove, ale aj v absolútnom hodnotení prvého ročníka RRP.

„Trať bola rozbitá a pri prvom prejazde sme sa šmykli mimo, ale zvládli sme to. Na druhom sme chytili defekt, no došli sme do cieľa. Posledné dve eresky sa nám už potom vydarili. Cieľom bolo získavať skúsenosti. Odjazdili sme všetky preteky a víťazstvo poteší," netajil Pecuch.

Až do poslednej eresky to vyzeralo, že Blaščík udrží druhé miesto v konečnom poradí, no po malej havárii súťaž napokon nedokončil a tak sa vicemajstrom RRP pre rok 2016 stal Kubacka, ktorý sa zásluhou vyrovnanému výkonu v pretekoch radoval z tretieho miesta.

Druhý v Zamutove v RRP dojazdil Miroslav Košč (Peugeot 306), ktorý sa vďaka tomu posunul na celkové štvrté miesto v konečnom poradí.

Najlepší na Rally Vranov. (Autor: archív)
Absolútni víťazi Regionálneho rely pohára. (Autor: archív)
Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.