Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Rekord bol vraj 203 894 divákov, Maracaná hučí ako Niagara

Rekord na štadióne v Riu de Janeiro bol vraj 203 894 divákov, dnes pojme necelých 80­tisíc. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|Publikované 27. máj 2014 o 16:20

Dva štadióny sveta povýšili milióny futbalových priaznivcov na katedrály - Wembley v Londýne a Maracanu v Riu de Janeiro.

BRATISLAVA. Zvonku stále vyzerá viac-menej ako pôvodná kolosálna Maracaná. Prešla troma rekonštrukciami (2000, 2006, 2013). Poslednú prestavbu si vynútili hneď dva veľké športové sviatky, ktoré Brazíliu čakajú.

Blížiace sa futbalové majstrovstvá sveta, ktoré sa začnú 12. 6. v Sao Paule. Súčasná rekonštrukcia stála 200 miliónov eur. Ak vystúpite na stanici metra linky B v Riu, naskytne sa vám pohľad ako pred 64 rokmi. Prestavba, hoci zo starej Maracany vnútri nezostalo veľa, nenarušila jej vonkajší vizuálny efekt.

Brazílčania, najfutbalovejší národ sveta, napodiv proti výstavbe, a nielen Maracany, protestovali. Organizátori sľubovali, že všetkých dvanásť štadiónov na XX. majstrovstvá sveta pripravia do konca roka 2013.

Dovtedy stihli dostavať len polovicu z nich. Svetová futbalová federácia im posunula termín o štyri mesiace. Na poslednú chvíľu to zvládli. Najväčšie problémy majú v Sao Paule. Na štadióne Itaquerao, na ktorom sa odohrá otvárací zápas Brazília - Chorvátsko, sa stále pracuje.

Nesie názov novinára

Zaužívaný názov Maracaná či Maracana (v portugalčine je druhé „a“ písané s vlnovkou a vyslovuje sa s dĺžkou) znamená zdrobneninu tradičného juhoamerického hudobného nástroja maraca, čosi ako hrkálka.

Oficiálny názov prekvapí. Športovisko nenesie meno žiadneho z desiatok slávnych brazílskych hráčov, päťnásobných majstrov sveta, ale podľa novinára - Estádio Jornalista Mária Filho. Slávnostne ho otvorili 16. júna 1950.

Maracanu pomenovali ešte za života po novinárovi, ktorý sa svojimi článkami kľúčovo zaslúžil, že Brazílii pridelili IV. majstrovstvá sveta 1950. On dal podnet, citujeme z internetovej stránky Brazílskej futbalovej federácie:

„Šampionát dostaneme vtedy, keď postavíme štadión pre dvestotisíc divákov. Je to v našich silách,“ vyzýval.

Málokto veril, že je to možné. Začali ho budovať 10. augusta 1948, otvorili po 22 mesiacoch a 27 dňoch!

maracana_sita_r1918_res.jpeg

Brazílska Maracana.

FOTO: SITA/AP

Ovinuli by zemeguľu

Štadión bol (i zostal) architektonickým zázrakom. Na jeho výstavbu spotrebovali pol milióna vriec cementu a 87-tisíc kilometrov železných rúrok. Ovinuli by celú zemeguľu. Umelé osvetlenie tvorí 220 reflektorov. Na štadióne je 46 reštaurácií a 130 barov.

Rekordná návšteva sa uvádza v troch verziách. Prvá znie 203 894 divákov na finále MS 1950 Brazília - Uruguaj (1:2). Podľa oficiálnych brazílskych prameňov však prišlo „len“ 173 830 platiacich návštevníkov. Pravda, na betónových sedadlách sa dalo aj stáť, na Maracanu sa skutočne zmestilo cez dvestotisíc.

Brazílska internetová stránka Mundo uvádza rekord 195 513 divákov na priateľskom stretnutí Brazília - Paraguaj v roku 1954. Web futbalovej federácie krajiny 183 341 na kvalifikačnom zápase v roku 1969 Brazília - Paraguaj (1:0). Dnes pojme necelých 80­tisíc.

Na Maracane prežili Brazílčania národnú hanbu všetkých čias. Brazílčania si futbal ctia ako chlieb, vodu, prípadne sambu.

Príležitosť, pre ktorú štadión postavili, sa pre nich skončila fiaskom. Vo finále majstrovstiev sveta 1950 prehrali s Uruguajom 1:2, hoci ešte dvanásť minút pred koncom viedli 1:0. Priamo na štadióne zomreli dvaja fanúšikovia na infarkt, dvaja spáchali samovraždu.

Vtedajší prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Francúz Jules Rimet v pamätiach opisuje záver finále:

„Mal som pocit, akoby ten kolos stonal. Žiadny ceremoniál, všade smútok a zmätok. V momente, keď Angličan Reader odpískal, zašlo slnko, zotmelo sa. Brazílčania plakali, ja som sa bezradne prechádzal so zlatou Niké v ruke. Zrazu som zazrel uruguajského kapitána Varelu, rýchlo som mu strčil do rúk sošku. To bol záver, nijaká hymna.“

Spomienka Juraja Szikoru

Československí futbalisti zohrali na Maracane deväť stretnutí, nie so zlou bilanciou, hoci vyhrali iba raz. Hneď na úvod zdolali Brazíliu 1:0 (gól dal Anton Moravčík zo Slovana Bratislava). Boli sme prvým európskym tímom, ktorý na legendárnom štadióne zvíťazil nad domácou reprezentáciou.

Už zosnulý Juraj Szikora (* 2. marec 1947 – † 12. december 2005) hral z 21 medzištátnych zápasov tri na Maracane. Pri debute 18. mája 1966 proti ZSSR mal devätnásť. O necelý mesiac nastúpil v Riu. Ukazoval brazílske noviny s titulkom: Szikora - európsky Pelé.

„Hrať proti skutočnému Pelému bol najväčší futbalový zážitok. Prichytil som sa, že sa naňho pozerám a nesledujem hru. Nastúpiť na Maracane bol šok. Taký príjemný, úžasný, neopísateľný,“ spomínal pred desiatimi rokmi brilantný technik bratislavského Interu.

„Mali sme šatňu, v ktorej mal každý hráč malý bazén. Bola taká veľká, že sme mohli Šaňa Vencela rozcvičovať strelami. Z diaľky som počul neskutočný tlmený hukot, akoby Niagara. Nastupovali sme spoločne. My sme pre Brazílčanov niesli krištáľ,“ vykresľoval atmosféru.

„Hukot 150-tisíc divákov, z ktorých som nevidel ani jedného, ma tak ohúril, že mi pohár vypadol z rúk. Videl som divákov iba v prvých radoch. Mali najlacnejšie lístky, z tých miest mohli vidieť iba nohy hráčov. Bol to krásny večer, hoci sme tesne prehrali.“

Autor: Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.