Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Reitmayerovci letia za Sabovčíkom po radu

Ivana Reitmayerová (vpravo) so svojou mamou a trénerkou Ivetou Reitmayerovou. (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 21. máj 2009 o 21:15

Zostavu krasokorčuliarke pripravuje gymnastická choreografka. Slovenská krasokorčuliarska olympionička sa s mladším bratom bude oddnes tri týždne pripravovať v Salt Lake City pred očami dvojnásobného majstra Európy.

BRATISLAVA. Nové jazdy, nové kostýmy a nový trojitý skok. Slovenská krasokorčuliarska jednotka Ivana Reitmayerová by do olympijskej sezóny rada vstúpila tip­top.

V Bratislave žijúca košická rodáčka v nej chce potvrdiť oprávnenosť vysokého renomé z uplynulej zimy. Získala ho jedenástym miestom na európskom a štrnástym na svetovom šampionáte, ktorým si zároveň vyjazdila právo štartu na vancouverských ZOH 2010.

Ivana opäť trénuje

Ivanu Reitmayerovú, ktorá 4. mája dovŕšila sedemnásť rokov, na dva týždne pribrzdila salmonelóza, ale už opäť trénuje. Keďže Nepelov štadión už rekonštruujú, pripravuje sa v novej tréningovej hale Zimného štadióna Vladimíra Dzurillu v Ružinove. Jeho prístavbu minulý piatok pri slávnostnom otvorení Ivana pokrstila exhibičným vystúpením.

„Hala je pekná, čistá, útulná, výborná na trénovanie, len keby v nej nebola taká zima. Vo svete sa také objekty bez klimatizácie už nestavajú,“ poznamenala trénerka Iveta Reitmayerová, ktorá okrem dcéry Ivany pripravuje aj o 14 mesiacov mladšieho syna Petra, sedemnásteho na tohtoročných juniorských majstrovstvách sveta.

Stará choreografka, nové programy

Od soboty jej na tréningoch v Bratislave asistovala v Anglicku žijúca ruská choreografka Anna Matyskinová.
„Keď som svojho času pôsobila ako trénerka v britskom Milton Keynes, hľadala som spolupracovníčku na baletnú prípravu a odporučili mi Annu Matyskinovú,“ spomína. „Dovtedy sa síce venovala skôr športovej a modernej gymnastike, ale zistila som, že jej invencia sa dá uplatniť aj v krasokorčuľovaní. Navyše, deti si ju obľúbili.“

Matyskinová bola choreografkou krátkych ako aj voľných programov súrodencov Reitmayerovcov už v uplynulej zime a rovnako to bude aj v tej nasledujúcej.

„Ivana aj Peter majú už v podstate hotové nové programy na budúcu sezónu, ale s ich dopracovaním ešte bude dosť roboty,“ vraví trénerka.

„Nový krátky program bude v tangovom rytme, kým na voľnú jazdu som si ako základ vybrala skladbu milánskeho hudobníka Roberta Cacciapaglia Oceano,“ informuje Ivana. „Celkom pekná romantická hudba,“ odobruje mama.

Boj sa zvedie už len o farbu kostýmov. Ivana si vysnívala bielu, resp. červeno-čiernu, kým mama sa v prvom prípade prikláňa k svetlomodrému. Na definitívu je ešte čas, tvrdia.

Do Vancouveru vo dvojici?

Momentálne majú obe plnú hlavu Ameriky. Aj Peter. Vo štvrtok Reitmayerovci v trojici odleteli na trojtýždňové sústredenie do zámoria. Pripravovať sa budú v dejisku zimnej olympiády 2002: v utažskom Salt Lake City. Tam, kde je už desaťročie doma Bratislavčan Jozef Sabovčík, majster Európy 1985 a 1986 a atašé našej výpravy na 19. zimných olympijských hrách.

„Dohodli sme to s Jožkom počas jeho aprílového vystúpenia na Pľuščenkovej exhibícii v Bratislave,“ vraví Iveta Reitmayerová. „Som rada, že dozrie na ich tréningy. Šampiónove rady budú rezonovať v ich hlavách predsa len inak ako mamine.“

Ivana bola v Amerike prvý raz v marci: na svetovom šampionáte v Los Angeles, kde si vybojovala olympijskú miestenku. Vtedy si myslela, že za oceán poletí zasa najskôr vo februári 2009. Vo Vancouveri bude pravdepodobne najmladšou slovenskou olympioničkou. Jedine, že by sa na olympiádu nominoval aj jej brat Peter.

Nie je to úplne vylúčené. Keďže Igor Macypura na majstrovstvách sveta nenapodobil Ivanu a nevybojoval pre Slovensko mužskú miestenku, ostáva už len posledná šanca: získať ju na dodatkovej kvalifikácii 24. – 27. septembra v nemeckom Oberstdorfe. Koho na ňu Slovensko vyšle, o tom sa zrejme rozhodne v domácej „predkvalifikácii“ medzi Macypurom, Reitmayerom a Štroblom.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.