Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Registrácia je už uzavretá, ženy potvrdili stúpajúci záujem

Záujem o košický maratón z roka na rok rastie. (Autor: JUDY)
Patrik Fotta|Publikované 12. sep 2017 o 10:11

Na Medzinárodný maratón mieru sa prihlásilo takmer 13-tisíc účastníkov.

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

KOŠICE. Obrovský záujem o MMM prejavili v posledných rokoch ženy, ktorých sa na štart tento rok postaví okolo 4 800.

„Samotný maratón z hľadiska účasti rastie nesmierne dynamicky, ale krivka účasti žien je suverénne najstrmšia. Od roku 2010 stúpa takmer kolmo nahor. Ženy objavili v behaní vášeň a tiež, že je to ideálny šport pre ne,“ povedal riaditeľ pretekov Branislav Koniar.

V roku 1968 na trati aj obrnený transportér

Na 94. ročníku MMM si chcú organizátori pripomenúť 20. výročie svetového šampionátu IAAF v polmaratóne špeciálnymi hosťami, ktorých mená však budú známe až neskôr.

Branislav Koniar. (Autor: JUDY)

„Máme na toto podujatie skvelé spomienky a stále sa ním hrdíme. Víťazný čas Kororiu 59:56 odolával na šampionátoch desať rokov a prekonaný bol až v Birminghame v roku 2009, čo len svedčí o tom, akú rýchlu trať v Košiciach máme,“ uviedol Koniar.

Svoj 39. maratón odbehne jeden z najstarších členov Diamantového klubu MMM Juraj Fotul.

„Určite tento rok nebude taký, ako keď som bežal maratón v roku 1968 a po trati sa premával obrnený transportér. V tom čase bola veľmi nízka účasť, keďže tým, že tu prišli Rusi, sa zrušil štart zahraničných bežcov a tým pádom som mohol aj ja štartovať. Škoda, že aj ďalšie roky sa pri tomto spôsobe neostalo, pretože opäť mohli štartovať len pretekári z prvej výkonnostnej triedy s časom 2:40. Mojím odhadom by dnes tento limit splnilo maximálne 80 účastníkov, takže chvalabohu, že sa to celé zmenilo a maratón sa otvoril širokej verejnosti,“ povedal Fotul.

Do Diamantového klubu pribudnú štyria členovia

O čosi menej maratónov (31) absolvoval Jozef Sciranko st., ktorý sa k maratónskemu behu dostal ako malý chlapec.

„Boli sme aj s otcom na futbale a tam sme videli niekoľkých maratóncov. Ja som sa pýtal otca, čo je to ten maratón a on mi povedal, že raz bežal nejaký vojak 42 km a následne zomrel. Mne to pripadalo ako hrdinský čin a ja som sa neskôr rozhodol, že to skúsim. Od roku 1985 som bežal každý maratón a vždy sa mi podarilo dobehnúť do cieľa. Veľmi si vážim účasti v Diamantovom klube a teším sa, že aj tento rok k nám pribudnú ďalší, ktorí pokoria hranicu 25 odbehnutých maratónov,“ skonštatoval Sciranko st.

Organizátori MMM predstavili aj prvých favoritov na celkové víťazstvo.

Medzi mužmi to budú Tadesse Mamo, Fikre Assefa Robi, Solomon Lema Biratu (všetci traja z Etiópie) a Gebreyohannes Gezehai Samson z Eritrei.

„Elitní atléti, ktorí k nám každý rok prichádzajú, sú istou koreláciou našich možností a rozpočtu. Tentoraz sa zišla skupina, ktorá je veľmi vyrovnaná a ambiciózna. Poskladali sme zmes skúsených pretekárov s debutantmi a veríme, že uvidíme opäť na trati vynikajúce výkony,“ uviedol Koniar.

Daňo znovu zaútočil na koniara

Bývalý prezident Maratónskeho klubu Štefan Daňo sa včera postaral o nečakanú „vsuvku“ priamo počas tlačovej konferencie MMM. Predstúpil pred médiá a znovu obvinil súčasného riaditeľa MMM Branislava Koniara z privatizácie maratónu.„Či sa nám to páči alebo nie, maratón prešiel do súkromných rúk pána Koniara, ktorý si obsadil šesť až sedem funkcií, pričom mne bolo vyčítané, že som zastával tri. Ja som chcel sám odísť pri príležitosti 95. výročia maratónu, ale páni sa rozhodli, že profit je pre nich viac ako česť a sláva Maratónskeho klubu,“ uviedol Daňo.Branislav Koniar všetky obvinenia poprel a vylúčil ich pravdivosť. „Myslím si, že hrozby, ktoré zmienil pán Daňo, nie sú reálne. Stále pokračujeme v režime, ako to robíme už 25 rokov. Ja to vnímam ako strašenie niečím, čo reálne neexistuje. Kroky našich tímov, ktoré môže každý vidieť, svedčia práve o opaku,“ reagoval Koniar.

Favoriti 94. ročníka MMM:

Tedesse Mamo Temechachu (Etiópia, 1991) - Bronzový bežec z MMM 2016 sa pri svojej účasti v Košiciach prezentoval skvelým časom 2:10:17 hod. a medailové ambície bude mať aj tentoraz

Fikre Assefa Robi (Etiópia, 1989) - Člen skupiny manažéra Josa Hermensa, ktorý držal ruku aj nad Haile Gebrselassiem.

Solomon Lema Biratu (Etiópia, 1991) - Zopakovať osobný rekord 2:12:18 z tohtoročného maratónu v Ríme mu zrejme na titul stačiť nebude, no do Košíc pricestuje s najvyššími cieľmi.

Gebreyohannes Gezehai Samson (Eritrea, 1992) - Osobný rekord 2:14:25 si vytvoril v roku 2017 v Prahe a do histórie MMM sa zapíše ako prvý bežec z Eritrey

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.