Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Rebríček nádejí vyzdvihol Meszároša

Sportnet|16. jan 2004 o 00:00

Národná hokejová liga zverejnila ranking Úradu centrálneho skautingu (Central Skauting Bureau). Správa obsahuje dva rebríčky mladých hráčov zo Severnej Ameriky a z Európy, ktorí môžu byť v lete draftovaní. Poradie pol roka pred draftom je predbežné a ...

Národná hokejová liga zverejnila ranking Úradu centrálneho skautingu (Central Skauting Bureau). Správa obsahuje dva rebríčky mladých hráčov zo Severnej Ameriky a z Európy, ktorí môžu byť v lete draftovaní. Poradie pol roka pred draftom je predbežné a vôbec sa nemusí zhodovať s konečným výberom v drafte. Správa úradu má skôr odporúčací a monitorovací charakter.

Rebríček nádejí dlhodobo vedie talentovaný ruský útočník Alexander Ovečkin z Dinama Moskva. Osemnásťročný hráč by mal byť jednotkou vstupného draftu NHL. Pred rokom ho od vekovej hranice pre draft delil jediný deň. Ovečkin prešiel všetkými juniorskými výbermi ruskej reprezentácie, zozbieral viac úspechov. Tento rok na juniorských MS vo Fínku zaznamenal v šiestich zápasoch päť gólov. V hodnotení Európanov sa veľké šance dávajú i Jevgenijovi Malkinovi z Ruska a Čechovi Rostislavovi Oleszovi.

Hodnotenie nádejí Severnej Ameriky vedie útočník Kyle Chipchura a americký brankár Al Montoya. Američan bol ústrednou postavou šampionátu vo Fínsku, kde získal zlatú medailu. Z európskych brankárov si treba všímať Mareka Schwarza zo Sparty Praha.

V hodnotení európskych hokejistov samozrejme nechýbajú ani Slováci. Kvalitami a zrušnosťami presvedčil najmä obranca Andrej Meszároš (nar. 13. 10. 1985). Hráč HK Dukla Trenčín, aktuálneho lídra ST extraligy, je medzi Európanmi na výbornej 9. priečke. V drafte by mal byť vybraný v prvých dvoch kolách. V extralige odohral 31 zápasov a strelil 3 góly, dva z nich boli víťazné. Nádejný obranca má striebornú medialu z minuloročných MS do 18 rokov v Rusku. Z útočníkov je na 46. mieste Juraj Gráčik z Topoľčian. V rebríčku 160 hokejistov je 12 zo Slovenska. To susedných Čiech sa však do renkingu CSB dostalo až 28 hráčov a dvaja brankári.

Slováci v hodnotení Úradu centrálneho skautingu (CSB):

9. Andrej Meszároš, obranca, HK Dukla Trenčín

46. Juraj Gráčik, útočník, VTJ Topoľčany

53. Ladislav Ščurko, útočník, HK VTJ Spišská N. Ves

64. Vladimír Kubus, útočník, Poprad

78. Roman Tománek, útočník, Považská Bystrica

96. Marcel Ulehla, útočník, Slovan Bratislava

100. Igor Baček, útočník, Slovan Bratislava

109. Peter Ölvecký, útočník, HK Dukla Trenčín

117. Andrej Sekera, obranca, HK Dukla Trenčín

132. Ján Škvarka, útočník, ŠaHK Iskra Banská Bystrica

134. Michal Zachar, obranca, MHC Martin

145. Martin Slameny, útočník, HK VTJ Spišská N. Ves

146. Michal Giba, obranca, MHC Poprad

Brankári: 10. Michal Valent, MHC Martin, 14. Milan Jankura, HK ŠKP Poprad.

Súvisiace články