Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Real Madrid vždy dosiahne, čo chce

Sportnet|31. júl 2004 o 00:00

Od nástupu Florentina Pereza do funkcie prezidenta Realu Madrid sa španielsky klub rozrástol do nevídaných rozmerov. Počas jeho fungovania v Reale sa mužstvo naplnilo výnimočnými futbalistami. Svoj predvolebný sľub - každý rok získať jednu hviezdu - ...

Ďalšou hviezdou svetového futbalu, ktorá má namierené do Realu Madrid, je Francúz Patrick Vieira (vpravo) z Arsenalu Londýn. Snímka je zo stretnutia so Švajčiarskom na EURO v Portugalsku. FOTO - REUTERS

Od nástupu Florentina Pereza do funkcie prezidenta Realu Madrid sa španielsky klub rozrástol do nevídaných rozmerov. Počas jeho fungovania v Reale sa mužstvo naplnilo výnimočnými futbalistami. Svoj predvolebný sľub - každý rok získať jednu hviezdu - zatiaľ napĺňa do bodky. Čo sa Realu zažiadalo, to aj dosiahol. Rok 2000 - Luis Figo z FC Barcelona za 56 miliónov dolárov, 2001 - Zinedine Zidane z Juventusu Turín za 64 miliónov dolárov, 2002 - Ronaldo z Interu Miláno za 46 miliónov dolárov, 2003 - David Beckham z Manchestru United za 25 miliónov eur (Manchester dostane ďalších desať miliónov eur, ak sa Madrid štyri roky v rade prebojuje do Ligy majstrov). Teraz je na rade defenzívny záložník Arsenalu Londýn Patrick Vieira. Ako to v Reale Madrid robia, že vždy dosiahnu, čo chcú?

Priamo k cieľu

Je isté, že najskôr klub kontaktuje hráča a dohodne sa s ním. Tak to podľa internetového servera BBC bolo v prípadoch Figa, Zidana, Ronalda i Beckhama. Spojili sa s hráčmi za chrbtom ich materských klubov a dohodli sa s nimi ešte skôr, ako oficiálne požiadali o prestup. Pritom podľa regulí Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) musí záujemca o futbalistu najskôr osloviť materský klub a získať súhlas na uvoľnenie hráča.

To sa však dá celkom šikovne obísť. Stačí, aby futbalistu oslovili ľudia, ktorí nie sú v priamom spojení s klubom, ktorý ho chce získať. Na prvý pohľad to môže vyzerať zložito. V prípade Vieiru je kľúčovou postavou právnik Figa - Luis Vincente. Ten oslovil Vieiru. Má za úlohu získať ho pre Madrid. Ak by šiel kráľovský klub oficiálnou cestou - teda najskôr získal povolenie Arsenalu, no hráč by prestup odmietol - mohlo by to poškodiť dobré meno Realu. Takto sú jeho záujmy chránené.

"Veľa ľudí zabúda na to, že hráč s platnou zmluvou môže prestúpiť len vtedy, ak chce," cituje futbalového agenta Rachela Andersona BBC. "Preto je veľmi rozumné najskôr sa pozhovárať s hráčom. Nie je to čestné, no kto vám dokáže, že sa to stalo? Stačí sa dohodnúť s človekom, ktorý nie je spojený s klubom záujemcu," hovorí Anderson. Diskusia sa podľa jeho slov vedie v hypotetickej rovine.

Všetci za jedného

Nie je tajomstvom, že cieľom Realu Madrid je poskladať nezdolateľné mužstvo - Galacticos. Mená ako Ronaldo, Raúl, Zinedine Zidane nenechajú žiadneho fanúšika či hráča pokojným. "Ak sú v tíme výnimoční futbalisti, ľahko zlákate k sebe aj ďalších. Vplyv významných mien sa veľmi prejaví," myslí si Anderson. Rozhodujúce môžu byť aj priateľské vzťahy so spoluhráčmi z národného tímu. "Ak uvažuje o odchode do cudzej krajiny, je veľmi dobré, ak tam má kamaráta. A, samozrejme, je to aj obrovský prínos pre samotný klub, pretože s príchodom novej posily sa vytvára priateľská až rodinná atmosféra."

Reč peňazí

Ak klub presvedčí svojho "hráča snov", že prestup je ten správny krok, má spolovice vyhrané. Otázkou však je, či ho klub môže aj zaplatiť. Real Madrid nepotrebuje mať toľké milióny ako Roman Abramovič a jeho Chelsea.

Pre Real je akákoľvek cena zanedbateľná v porovnaní s výnosmi, ktoré získa za podpis hráča svetového mena. Španieli sa sústredili na futbalistov, ktorí sú dobrými marketingovými produktmi. Real potom nové posily výhodne premení na peniaze. Dresy, reklamné práva, turné po ázijských krajinách.

Vieira istotne nebude pre klubovú pokladňu takou vzpruhou ako Beckham. Francúz je však nositeľom neoceniteľných futbalových daností, ktoré by mali Real katapultovať na úspech v každej súťaži. A to zákonite znamená viac peňazí pre Madrid a lepšie renomé pre Vieiru. (sb)


Súvisiace články