Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Reakcie na Blattera: Tsunami pre korupčníkov. Pokoja sa nedočká

Sepp Blatter. (Autor: SITA/AP)
SITA|3. jún 2015 o 08:26

Nemôžem tomu uveriť, FIFA vždy vyzerala ako jemná a taká čistá organizácia, ironicky komentoval rezignáciu šéfa FIFA Seppa Blattera bývalý anglický reprezentant Gary Lineker.

ZŰRICH. Reakcie svetových futbalových osobností na utorkové odstúpenie prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie Seppa Blattera.

Michel Platini (šéf UEFA): "Je to ťažké, ale zároveň odvážne a správne rozhodnutie.“

Ruud Gullit (bývalý holandský futbalista, majster Európy 1988): "Koľko špiny má asi Blatter za klobúkom, keď sa rozhodol odstúpiť štyri dni po svojom znovuzvolení?“

Franz Beckenbauer (nemecká futbalová legenda, majster sveta 1974): "Rozhodol sa rozumne, tlak už bol príliš veľký. Pokoja sa však nedočká, a to bez ohľadu na to, či je zodpovedný za škandál vo FIFA alebo nie. Najväčší problém FIFA spočíva v jej nefunkčnom systéme.“

Luís Figo (bývalý portugalský futbalista a odstúpivší kandidát na šéfa FIFA): "Skvelý deň pre FIFA a svetový futbal. Zmena predsa len prichádza. Povedal som, že ten deň raz príde, skôr či neskôr. Teraz je správny čas, aby sme prijali správne rozhodnutia a naštartovali novú éru vo FIFA - dynamickú, transparentnú a demokratickú.“

Ali bin Al-Husejn (jordánsky princ, neúspešný kandidát na šéfa FIFA): "Myslím si, že je to od Seppa Blattera správny krok. Teraz sa už musíme pozerať do budúcnosti. Som k dispozícii všetkým, ktorí volali po zmene, ale aj tým, ktorí ju predtým nepodporili.“

Ján Kováčik (prezident Slovenského futbalového zväzu): "Myslím si, že je to dobrá správa pre futbal vo svete. Pán Blatter si zaslúžil odísť dôstojnejšie. Za tých 40 rokov, čo bol v rôznych funkciách v Medzinárodnej futbalovej federácii, urobil aj veľa kvalitnej práce. Na druhej strane sa ten tlak nedal vydržať, mal proti sebe celú Európu, veď väčšina z krajín Európskej futbalovej únie (UEFA) bola proti jeho pokračovaniu ako prezidenta FIFA."

Thomas Bach (prezident MOV): "Rešpektujeme toto rozhodnutie Seppa Blattera a chápeme ho ako podnet na naštartovanie potrebných reforiem vo svetovom futbale.“

Romário (brazílska futbalová legenda, majster sveta 1994): "Jeho pád prichádza ako zničujúce tsunami pre každého korupčníka v celom futbalovom svete. Potrebujeme korupciu dostať do väzenia a vítame príspevok do futbalu od všetkých správnych lídrov a ľudí skutočne milujúcich túto hru."

David Ginola (bývalý francúzsky reprezentant a bývalý prezidentský kandidát vo FIFA): "Blatter bol pod veľkým tlakom a nevydržal to. Teraz je čas na prestavbu vo FIFA, reštart, čo je zo všetkého najdôležitejšie.“

Greg Dyke (predseda anglickej Futbalovej asociácie): "Čo sa stalo? Kto ho dostal? Kto ho odstrelil? Vítame dnešné vyhlásenie. Je to dobrá správa pre celý svetový futbal. Zmena na vrchole FIFA je nevyhnutným prvým krokom k reforme organizácie. Podporujeme pozitívnu transformáciu FIFA."

Zbigniew Boniek (prezident Poľského futbalového zväzu): "Nevidím žiadny dôvod na smútok, pretože som za Blattera nehlasoval. Napriek tomu je to šok. Neviem, čo sa počas štyroch dní po voľbách stalo. Možno si len všetci začali viac všímať, čo sa deje. Možno tí zadržaní sa začali báť o zvyšok svojho života. Mali veľkú moc a teraz sa trasú. Možno začali viac hovoriť a Blatter si uvedomil, že nad tým všetkým už nemá moc."

Gary Lineker (športový komentátor a bývalý anglický reprezentant): "Blatter odstúpil. Nemôžem tomu uveriť. FIFA vždy vyzerala ako jemná a taká čistá organizácia."

Wolfgang Niersbach (prezident Nemeckého futbalového zväzu): "Rozhodnutie po lehote splatnosti. Je to vlastne tragédia. Prečo nás toho neušetril a neurobil to skôr? Vzhľadom na jeho odstúpenie sú všetky problémy vyriešené."

Jérome Champagne (bývalý prezidentský kandidát vo FIFA): "Pán Blatter dokázal, že sa dokáže obetovať za FIFA - organizáciu, ktorá vládne svetovému futbalu, ktorú vypiplal a ktorú miluje. Som rád, že pripravil reformný program pred tým, než sa rozhodol opustiť svoju kanceláriu."

Kalusha Bwalya (prezident Zambijskej futbalovej federácie a niekdajší najlepší futbalista Afriky): "Som naozaj prekvapený a šokovaný. Smutný deň pre futbal. Minulý týždeň v Zürichu sme však mohli vidieť, že je to preňho ťažké. Pričinili sa o to západné médiá a prezident UEFA Platini, ktorý ho nešportovo trikrát požiadal, aby odstúpil. Jeho odkaz je po celom svete, a to aj v Nemecku a Anglicku, kde mali veľký prospech z jeho pomoci. Blatter bol k Afrike vždy láskavý."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články