Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Reakcia SZH - PAVOL DERFÉNYI O DOHODE S IUVENTOU

Sportnet|Publikované 30. mar 2009 o 22:00

Minulý týždeň sme ako prví priniesli informáciu o dohode medzi Iuventou Michalovce a vedením SZH v otázke reprezentačných štartov hráčok zemplínskeho

klubu. Viacero ďalších vecí sme v sobotňajšom vydaní nášho denníka prebrali s členom správnej rady klubu Tiborom Mačugom. Dnes dávame priestor prezidentovi SZH Pavlovi Derfényimu. Touto reakciou zároveň považujeme túto tému za uzavretú.

Dohoda medzi Iuventou Michalovce a vedením SZH paradoxne odštartovala sériu protichodných ohlasov v médiách.

"Dohodu o uvoľňovaní hráčok Iuventy pre reprezentáciu do konca júna považujem za prvú časť dohôd s klubom. S radosťou som ju komentoval ako dobrú správu pre SZH aj pre reprezentáciu. Niektoré nasledujúce vyjadrenia v médiách však situáciu zbytočne komplikujú."

Máte na mysli napríklad aj vyjadrenie reprezentačného trénera Ľubomíra Popluhára, ktorý označil stanovisko Iuventy za neštandardné?

"Nepovažujem za šťastné, aby rozbehnuté rokovania komentoval tréner, ktorý sa ich navyše nezúčastnil. To, prirodzene, vyvoláva zo strany klubu reakcie, ktoré sú, žiaľ, viac emotívne ako faktické."

Klub argumentuje tým, že zranenia hráčok v reprezentácii narušili jeho športové ciele a spoluprácu so sponzormi. Nemyslíte si, že tieto argumenty sú logické?

"V Iuvente si kladú otázku: prečo sme vlani skončili až na štvrtom mieste? A dávajú si odpoveď: aj preto, že hráčky počas sezóny hrali WHIL, Slovenský pohár, Ligu majstrov, Pohár EHF a ešte aj reprezentovali... Každý, kto hádzanú sleduje podrobnejšie, vie, že vlani hráčky z Michaloviec v jarnom asociačnom termíne za reprezentáciu nenastúpili. Na rozdiel od hráčok ŠKP Bratislava, ktoré si plnili reprezentačné povinnosti, dostali sa do semifinále európskeho Challenge Cupu a ešte úspešne zvládli aj záver domácej súťaže. Ak Iuventa dohrala súťaž neúspešne, bez zranených hráčok, nebola to v žiadnom prípade chyba reprezentácie."

Zranenia hráčok v reprezentácii sú pre klub aj finančnou záťažou. Klub sa ohradzuje, že nie je dojná krava a nemôže znášať finančné náklady aj na hráčky, ktoré sa liečia po zranení v reprezentácii.

"Budujeme s klubmi normálne vzťahy, opierajúce sa o pravidlá EHF a všeobecnú úctu k reprezentácii, ktorá je vo svete samozrejmá. V slovenskom drese nastupujú aj hráči a hráčky z popredných európskych klubov hrajúcich prestížne a náročné národné ligy zároveň s pohármi, a to až do záverečných kôl. A tieto kluby nekladú žiadne špeciálne podmienky, ani nevytvárajú umelé obmedzenia, aby hráči zvažovali, či sa reprezentácii radšej nevyhnú... Buďme konkrétni. Špičkový brankár Richard Štochl sa po majstrovstvách sveta vrátil do svojho klubu, maďarského Dunafer SE, s nedoliečeným zranením; napriek tomu ho bez problémov a akýchkoľvek špekulácií uvoľnili na kvalifikačný zápas s Chorvátskom. Pritom Maďarsko je naším súperom v skupine a neúčasť Štochla by bola jasným oslabením Slovenska. Športový svet myslí veľkorysejšie, ako je zvykom u nás doma; reprezentácia je uznávaná hodnota. Aj keď ide o reprezentáciu súpera..."

Ako sa teda budú vyvíjať vzťahy zväzu a Iuventy?

"Generálny partner Zemplínčaniek, michalovský Chemkostav, sa už neraz prejavil ako štedrý partner reprezentácie. Korektne sme vyriešili aj otázky okolo zranenia, ktoré utrpela Lívia Kalaninová, teda jediného vážneho zranenia hráčky Iuventy v reprezentačnom drese. Preto som optimistom a myslím, že naše vzťahy budú fungovať tak, ako s inými kvalitnými klubmi, ktoré chcú úspech, ale vedia aj to, čo sa v Európe patrí."

Uvidíme hráčky Iuventy v reprezentačnom drese aj v budúcej sezóne?

"Najradšej by som ich videl vo výbornej forme, v novej Chemkostav aréne a proti zvučnému súperovi v kvalifikácii o účasť na ME 2010 - napríklad tímu Poľska či Ruska. Takú lahôdku by určite ocenil každý priaznivec hádzanej zo Zemplína."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.