Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Razantný návrat Hingisovej

Sportnet|Publikované 18. jan 2006 o 00:00

Druhý deň 94. tenisových majstrovstiev Austrálie v Melbourne Parku priniesol radosť našim farbám. Obaja Slováci postúpili. Dominik Hrbatý i Martina Suchá však museli ...

Švajčiarka Martina Hingisová v zápase s Ruskou Verou Zvonarevovou v 1. kole tenisového turnaja Australian Open v Melbourne. FOTO - TASR/EPA

Druhý deň 94. tenisových majstrovstiev Austrálie v Melbourne Parku priniesol radosť našim farbám. Obaja Slováci postúpili. Dominik Hrbatý i Martina Suchá však museli otáčať nepriaznivý vývoj. Kým Hrbatého trápenie so súperom z kvalifikácie (125. v rebríčku) sa začalo ako nočná mora, Suchej úspech nad favorizovanou Izraelčankou (o 50 miest vyššie) príjemne prekvapil a dodal náladu. Razantne sa vrátila na Australian Open trojnásobná víťazka Martina Hingisová, 25-ročná košická rodáčka, keď si za hodinku hladko poradila s nasadenou Ruskou Zvonarevovou.

Hrbatý (12) - Marach 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 6:3 za 183 minút

Rakúšan nachytal favorita v úvode takticky. Účinne podával (najmä vysoký odskok do bekhendu robil Slovákovi problémy), chodil na sieť a dobre zasahoval, rozhadzoval rotované forhendy von z dvorca a na bekhende menil mäkké rezané údery s tvrdými. Táto taktika fungovala, Hrbatý dosť pokazil a dlho nenašiel protizbraň. Až v 3. sete, keď spresnil returny a šiel aktívnejšie do výmen, získaval pôdu pod nohami. Ušiel na 4:0 a stal sa pánom dvorca.

Postupne prevyšoval outsidera fyzicky aj vďaka výbornému publiku s krajanmi a slovenskými vlajkami. Dominik už piaty raz v živote otočil zápas s 0:2 na sety, z toho tretíkrát v zasľúbenej Austrálii. V 2. kole sa stretne s takmer 35-ročným Belgičanom D. Normanom, 94. hráčom sveta.

Suchá - Smašnovová 3:6, 6:3, 6:4 za 133 minút

Víťazné údery 37:9, nevynútené chyby 66:39, z toho dvojchyby 2:12. Už štatistika veľa napovedá o obraze zápasu. Bezmála 30-ročná minská rodáčka získala prvý set po štvrťstovke chýb Slovenky, ktorá nielenže kazila, ale trápila sa aj pri druhom podaní (vyhrala jedno z deviatich) a na jej hre sa prejavila nedostatočná zápasová príprava.

Suchá sa však postupne rozohrala, spresnila údery, pritlačila a bodovala najmä forhendom (27:4!). Začala chodiť viac na sieť a v 3. sete viedla už 5:2. Na chvíľu síce zaváhala (5:4), zápas však dotiahla do svojho prvého tohtoročného víťazstva.

V 2. kole nastúpi proti 20. nasadenej Talianke Pennettovej, Hingisovej premožiteľke a finalistke v Queenslande. Má s ňou hrozivú bilanciu 0:5, ale naposledy sa stretli pred tromi rokmi v Hajdarabáde v troch setoch a predtým sa všetky štyri prehry zrodili na antuke v Taliansku.

Hewitt sa trápil

Včerajšok už nepriniesol toľko senzačných výsledkov ako pondelok. Najdramatickejší bol takmer štvorhodinový zápas lanského finalistu Hewitta (3) s Čechom Vikom, v ktorom domáci hráč prehrával 1:2 na sety, 1:3 a 0:40! Hingisovú čaká v 2. kole Fínka Laineová, a ak vyhrá, uvidíme v 3. kole absolútny trhák, reprízu finále 1997 Hingisová - Pierceová.

Dnes po 3. hodine nadránom SEČ nastúpila na 2. kolo dvojhry Hantuchová s Amanmuradovovou (Uzb.) a v 1. kole štvorhry 15. pár (prvý čisto slovenský nasadený na grandslamovom turnaji) Hrbatý a Mertiňák proti taliansko-českej dvojici Galimberti - Levinský.

Súvisiace články