Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Rasťo Revúcky zabezpečil pre Slovensko bronz

Sportnet|Publikované 10. okt 2006 o 22:00

Rožňava - Ziskom bronzovej medaile sa pre vozíčkara Rastislava Revúckeho skončili majstrovstvá sveta telesne postihnutých stolných tenistov vo

švajčiarskom Montreux. Vybojoval si ju v súťaži družstiev spolu s J. Riapošom, keď v dramatickom zápase zdolali Rakúsko. Je to super pocit, lebo je to vlastne moja prvá medaila z majstrovstiev sveta. Veľmi si ju cením a bola ťažko vybojovaná, povedal Rasťo Revúcky, ktorý sa ňou symbolicky poďakoval svojmu učiteľovi J. Riapošovi. Pre neho to bola tiež prvá medaila z MS. Svetový šampionát sa uskutočnil na prelome septembra a októbra.

V kategórii open, kde sa stretávajú stolní tenisti bez rozdielu postihnutia, žreb slovenskému reprezentantovi neprial a skončil už v prvom kole. O to viac sa mu darilo v jeho kategórii TT 2. V skupine mal dvoch súperov. V prvom zápase sa stretol s Kórejcom. Vôbec som ho nepoznal, nevedel som, čo ma čaká. Bol som strašne nervózny, opísal svoje pocity pred zápasom. Obavy boli plané a vyhral 3:1. Potom nastupoval proti Nemcovi T. Gruenkemeyerovi. Poznám ho veľmi dobre. V zápasoch raz vyhrá on, raz ja. Záleží na momentálne forme. Našťastie som vyhral 3:0. Zabezpečil som si tak postup medzi najlepšiu osmičku, povedal R. Revúcky. Na týchto MS sa prvýkrát hralo systémom, že zo skupiny postupuje len víťaz. Predtým to bolo lepšie, každý mal výhrady proti tomu, že postupuje len jeden, priblížil R. Revúcky. Potom nasledoval zápas s V. Bourym o postup do semifinále. Dosť dávno som s ním neprehral, tak som si veril, no nejako to nevyšlo, uviedol R. Revúcky. Zápas mal rozohraný dobre. Najprv viedol 1:0, súper síce vyrovnal, ale v treťom sete mal Vyšnoslančan náskok už 5:1. Bourymu sa však poradilo otočiť na 5:6 a v Revúcky v tomto sete prehral. Ďalší set som veľmi chcel, ale nešlo nič. Myslím si, že zápas som nezvládol skôr po psychickej stránke. Bolo to sklamanie, priznal R. Revúcky.

Všetko si to však vynahradil v družstvách. Spolu s J. Riapošom hladko vyhrali svoju skupinu, keď zdolali Rakúsko, Nemecko i ČR. Bol to druhý pokus na medailu, poznamenal R. Revúcky. Oproti iným turnajom to však bolo ťažšie. J. Riapoš nebol zdravotne v pohode, mal problémy s rukou. Na poste jednotky sa tak striedali. No viac to bolo postavené na Revúckom. Bolo to ťažké, lebo doteraz bol vždy jednotkou Riapoš. Teraz so to menilo, v niektorých zápasoch bol jednotkou Jano, v niektorých ja. Záležalo to od trénerov, akú taktiku zvolili, priblížil R. Revúcky. Dôležité bolo najmä víťazstvo nad Nemeckom. Pred zápasom s Čechmi sme už tak mali postup istý a mohli sme hrať pokojnejšie, priblížil Revúcky. V semifinále narazili na Francúzov. Práve s V. Bourym z tohto družstva Revúcky vypadol v súťaži jednotlivcov. V prvom zápase nastúpil proti Molliensovi, ktorý bol pred MS jedným z kandidátov na medailu, no nakoniec nepostúpil zo skupiny. Prehral v ňom 0:3. Hralo sa mi dobre, trému som nemal, len chýbal kúsok šťastia. Prehrával som vždy v koncovke setov, priblížil mladý stolný tenista. Nasledovala prehra J. Riapoša. V štvorhre síce získali bod a vrátili sa do stretnutia. No potom Riapoš podľahol Molliensovi a bolo rozhodnuté.

V súboji o tretie miesto čakali dvojicu Slovákov Rakúšania, ktorých už raz hladko zdolali v skupine. Boli teda favoritmi, no znova sa ukázalo, akým vie šport nevyspytateľný. Prehra s Francúzmi bola trocha sklamaním. Do zápasu o bronz sme išli s tým, že musíme vyhrať. Podarilo sa, no bola to dráma, poznamenal R. Revúcky. Riapošove problémy s rukou sa stupňovali. V prvom zápase s Veverom už viedol 2:0, nakoniec však prehral 2:3. Potom nastúpil Revúcky proti Ruepovi. Prvé dva sety som vyhral, no tretí set mám vždy kritický. Teraz som prehral 5:11. Vo štvrtom som mal aj kúsok šťastia, keď za stavu 17:16 porazil súper servis. V tomto sete som viedol 9:6, potom sme sa od stavu 9:10 ťahali o každý bod, bolo to o nervy, priblížil Revúcky. Po štvorhre viedli Slováci 2:1, keď Riapoš prehral s Ruepom, rozhodovať sa muselo v piatom zápase. V ňom viedol Vyšnoslančan 2:0, no v treťom sete prehral 2:11. Nič mi nešlo, podotkol. V štvrtom sete však už nezaváhal a víťazstvom vybojoval pre Slovensko bronz. Aký to bol pocit? Bolo to super, že som ten tretí rozhodujúci bod urobil ja. Bol som šťastný, lebo štvrté miesto som už nechcel, to by sa aj zle cestovalo domov, uviedol R. Revúcky. Do konca tohto roka ho už nijaké vrcholové podujatia nečakajú. Hrať však bude za ŠK Žarnovica v III. lige.

Slovenská výprava doniesla z majstrovstiev sveta spolu päť medailí. Tento výsledok však zatienila smutná udalosť. Dlhoročná hráčka a funkcionárka M. Pilárová sa musela zo zdravotných dôvodov predčasne vrátiť domov. Neskôr v nemocnici svoj boj prehrala. Je to smutné, ani sme veľa neoslavovali, nedalo nám to, povedal R. Revúcky a pokračoval, pre náš šport telesne postihnutých urobila veľa. Patrila k skvelým ľuďom. Ako športovkyňa mala medaile z majstrovstiev sveta i Európy, z paralympiády. Boli sme z toho otrasení, lebo nikto to nečakal a mysleli sme si, že sa jej zdravotný stav upraví.

ÚČINKOVANIE RASŤA REVÚCKEHO NA MS V MONTREUX

Družstvá (s J. Riapošom), skupina 1: SR - Nemecko 3:1, SR - Rakúsko 3:0, SR - ČR 3:0, poradie 1. SR, 2. Rakúsko, 3. Nemecko, 4. ČR, semifinále SR - Francúzsko 3:1, o tretie miesto SR - Rakúsko 3:2

Jednotlivci, skupina 5: R. Revúcky - T. Gruenkemeyer 3:0, R. Revúcky - B. Jeon 3:1, poradie 1. R. Revúcky, 2. T. Gruenkemeyer, 3. B. Jeon, štvrťfinále R. Revúcky - V. Boury 1:3 (11:8, 7:11, 8:11, 2:11)

Open: R. Revúcky - E. Babec 0:3

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.