Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Rally v očakávaní súboja Drotár - Béreš jr.

Sportnet|Publikované 9. okt 2008 o 22:00

Počas viac ako tridsaťročnej histórie získala automobilová súťaž Rally Košice v metropole východu pevné zázemie a každoročne sa teší veľkému záujmu

pretekárov i priaznivcov tohto športu. Rovnaká situácia je aj pred blížiacim sa 34. ročníkom Rally Tempus Košice, ktorý sa uskutoční dnes a zajtra.

KOŠICE. Viac ako šesťdesiat posádok by sa malo predstaviť na tratiach v Košiciach a okolí, kde budú bojovať o body do seriálu FIA CEZ Rally Trophy 2008 - Zóny strednej Európy v rally, FIA CEZ Historic Rally Trophy - Zóny strednej Európy historických vozidiel a do TEMPUS RALLY 2008 Majstrovstiev Slovenska.

Záver sezóny na východe

V priebehu dvoch dní absolvujú posádky trať s celkovou dĺžkou 474 km, z ktorých 123,9 km tvorí 12 rýchlostných skúšok. Podobne ako vlani aj teraz automobilová sezóna v rely vyvrcholí v metropole východu. Priaznivci rýchlych automobilov, spáleného benzínu sa môžu tešiť na to najlepšie, čo tento šport na Slovensku má. Pokiaľ vlani bolo o absolútnom víťazovi a majstrovi Slovenska rozhodnuté vopred, teraz je situácia iná a všetko je otvorené. Aj preto najbližšie súťaž dostáva pre viaceré posádky v absolútnom hodnotení alebo aj v samotných triedach iný rozmer. Pri pohľade do priebežného poradia sú plece pri pleci Jozef Béreš jr. a Igor Drotár, ktorí získali na piatich podujatiach zhodne 111 bodov. Dá sa očakávať, že práve oni sa najviac pobijú o prvú priečku, avšak netreba zabúdať ani na ďalších či už Petra Gavláka alebo dvojicu zahraničných jazdcov Čecha Orsága i Poliaka Grzyba. Posledná trojica by mohla prehovoriť do konečného poradia za predpokladu, že Béreš jr. a Drotár súťaž nedokončia, alebo sa umiestnia hlboko v poli porazených. Nechcem však predbiehať, rely je nevyspytateľná a pekná zároveň. Už tradične sa na košickej rely darí Prešovčanovi Tiborovi Cserhalmimu, ktorý ako jediný pretekár dokázal vyhrať túto súťaž trikrát za sebou. Vlani skončil na treťom mieste práve za dvojicou Drotár - Béreš jr. V tejto sezóne nemôže prehovoriť do celkového poradia, avšak pokojne môže niektorému z jazdcov zobrať body a boj o majstrovský titul trocha zdramatizovať.

Dnes päť rýchlostiek

Už od včera posádky trénovali a rovnako aj dnes absolvovali obhliadku mestského okruhu, ktorý je situovaný neďaleko riaditeľstva a centra súťaže pri priestoroch Tempus Bavaria na Rastislavovej ulici, kde bude štart aj cieľ celej súťaže. Vlani súťaž začínala práve prológom, ktorý popoludní ochromil celú dopravu v meste. Organizátori sa divácky zaujímavého okruhu nevzdali, no zaradili ho na neskoršiu hodinu a bude sa jazdiť až za tmy. Dá sa povedať, že nočný okruh aj zostávajúce rýchlostky budú pastvou pre oči divákov. Štart súťaže je naplánovaný na 17.00 h a posádky čakajú dve eresky Jahodná a Ružín. Nasledovať bude mestský okruh a opäť Jahodná a Ružín. V cieli prvého dňa očakávajú organizátori prvú posádku o 23.00 h. Zajtra je štart o 8.00 h, jazdci sa musia vysporiadať s nástrahami siedmich rýchlostiek a v cieli ich diváci privítajú o 16.30 h.

JAROSLAV GLOVIČKO

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.