Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Rally Košice sa uskutoční už tento víkend

Sportnet|Publikované 5. sep 2014 o 00:00

V zozname prihlásených je 137 posádok. Viaceré cesty budú uzavreté.

V dňoch 5. – 7. septembra sa uskutoční 40. ročník. Organizátori z AMK Košice sa podujali zorganizovať súťaž, ktorej výsledky sa budú započítavať do FIA Zóny strednej Európy, majstrovstiev Slovenska, majstrovstiev Maďarska, Slovenského rally pohára a majstrovstiev maďarskej Rallye2.

KOŠICE. V zozname prihlásených je 137 posádok, z toho 72 bude bojovať o body do FIA Zóny strednej Európy, majstrovstiev Slovenska a majstrovstiev Maďarska, 15 do Slovenského rally pohára, 48 do maďarskej Rallye2 a 2 posádky absolvujú Rally školu.

Košická rely bez Grzyba

Zoznam obsahuje viacero mien bývalých slovenských či maďarských majstrov, avšak kvôli kolízii termínu s poľskou Rally Wisla v ňom chýba aktuálne vedúci muž slovenského šampionátu Grzegorz Grzyb.

So štartovným číslom 1 sa diváci môžu tešiť na Jozefa Béreša jun. so Zoltánom Répásom na ich novinke v tejto sezóne, Mini Countryman RRC. Nasledovať ich bude posádka, ktorá aktuálne vedie poradie maďarského šampionátu a to Miklós Kazár – Tamás Szőke na Forde Fiesta R5.

S podobným autom sa so štartovným číslom 3 predstaví aj česká posádka Tomáš Kostka – Miroslav Houšť štartujúca za slovenský Rufa Sport. Fanúšikovia francúzskej automobilky Peugeot určite radi na slovenských tratiach uvidia model 208 T16, ktorý by mali do Košíc priviezť Frigyes Turán s Gáborom Zsirosom.

Mnohých poteší aj mladý slovenský talent Martin Koči, ktorý si v nabitom programe svetovej rely našiel čas aj na domácu súťaž. Jazdec Styllex Slovak National Teamu odštartuje so svojím spolujazdcom Lukášom Kostkom na vozidle Citroën DS3 R3T.

Nemusíme ďaleko pátrať a v zozname narazíme na ďalšie známe posádky ako Igor Drotár – Vlado Bánoci, András Hadik – Krisztián Kertész, Tomáš Kukučka – Marek Podobník, Tibor Cserhalmi – Peter Vejačka či obe posádky PEVA Racing a to Mozner – Vejačková a Habermann – Mozner na ich krásnych Porsche 911 a mnohí ďalší.

Od začiatku súťaže posádky mohli zabojovať o putovný pohár Rally Košice, ktorý mohli získať natrvalo, ak vyhrali 5-krát, alebo trikrát v rade. Tento husársky kúsok sa podaril Tiborovi Cserhalmimu, ktorý na tejto súťaži dominoval v rokoch 2002 – 2004 s Karlom Bodnárom a Martinom Krajňákom. Prešovčan sa tak výrazne zapísal do histórie rely v metropole východu.

„Veľmi rád spomínam na tieto roky. Podarilo sa mi vyhrať trikát, čo doteraz nikomu inému a nebolo to vôbec jednoduché. Ak si spätne premietnem tie úspešné roky, tak na košickej rely som sa cítil, ako sa hovorí, ako ryba vo vode a považujem ju ako domácu,“ s úsmevom spomína T. Cserhalmi na svoj jedinečný triumf a zisk Putovného pohára Rally Košice do trvalého vlastníctva.

Historické tabuľky prezradili, že tri víťazstvá na tejto súťaži okrem Cserhalmiho má vo vrecku Ivan Parlag (1975, 76, 1980) a Jozef Béreš jr. (2008, 09, 2011).

Organizátori súťaž rozdelili do dvoch dní, počas ktorých jazdci absolvujú 478 km dlhú trať, z ktorej 11 rýchlostných skúšok tvorí 141 km.

Súťaž štartuje v sobotu na pravé poludnie na Hlavnej ulici a víťaza spoznáme na rovnakom mieste v nedeľu o 15.00 h.

Uzávierky ciest počas Rally Košice

V dňoch 6. – 7. septembra 2014 usporiada Auto Klub Košice 40. ročník Rally Košice, ktorý sa uskutoční na cestách okresov Košice-mesto, Košice vidiek a Vranov. V súvislosti s týmto podujatím bude, pochopiteľne, dočasne obmedzená doprava v niektorých úsekoch

V sobotu v čase od 11.45 - 20.00 h budú uzavreté cesty: koniec obce Banské – Herľany, cesta v úseku obec Herľany – začiatok obce Rankovce

V čase od 13.00 - 21.30 bude uzavretá obecná cesta: v úseku Regeta – Ruskov,

V čase od 13.30 - 22.00 h bude uzavretá cesta: Slanec – Nový Salaš - Slanská Huta

V nedeľu od 7.30 - 11.30 h budú uzavreté nasledujúce úseky ciest pre konanie rýchlostnej skúšky Optima: ulica Pri prachárni v Košiciach a rýchlostná cesta R2/50 v úseku križovatka s Alejovou ulicou po križovatku s Moldavskou cestou

V čase od 8.15 - 16.00 h budú uzavreté cesty: obecná cesta v úseku Baránok – Horný Bankov a cesta v úseku Baránok – Alpinka – križovatka na Jahodnú – Košická Belá

V čase od 9.00 - 16.45 h budú uzavreté cesty: v úseku koniec obce Košická Belá – most cez Ružín a účelová lesná cesta v úseku most cez Ružín – priehradný múr nádrže Ružín – križovatka nad Malou Lodinou.

gloSúvisiace články