Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Rakúšania chcú osem medailí

Rakúšanka Marlies Schildová jazdí v tomto roku v slalome svoju súkromnú ligu – je takmer nezdolateľná. Patrí k najhorúcejším kandidátkam na titul v tejto disciplíne. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 1. feb 2007 o 23:00

Najjasnejšou favoritkou na zlato je rakúska slalomárka Marlies Schildová.

BRATISLAVA. Dnes vo švédskom zimnom stredisku Aare slávnostne otvoria 39. majstrovstvá sveta v zjazdových lyžiarskych disciplínach. Štartuje 350 reprezentantov zo 62 krajín, medzi nimi aj sedem Slovákov.

Po 53 rokoch opäť Aare

Pred sto rokmi bol v Aare jeden kostol, jeden hotel a niekoľko sedliackych usadlostí. V minulom storočí sa prebudovalo na špičkové lyžiarske stredisko, ktoré v roku 1954 ako prvé v Škandinávii usporiadalo svetový šampionát. Vracia sa sem po 53 rokoch.

Švédom žičí aj počasie, záujem divákov je obrovský. Podľa odhadov by malo šampionát za 16 dní zhliadnuť vyše 100-tisíc divákov.

Miller a Pärsonová

Domáca slalomárska hviezda Anja Pärsonová a americký búrlivák na zjazdovkách Bode Miller sú v strede pozornosti. Anja je doma, a hoci v poslednom čase nie je vo forme, čakajú od nej veľké výkony na slalomových tratiach a aspoň dve medaily, z toho jednu zlatú.

Ak by Miller vyhral slalom, na ktorý sa chystá najviac, stal by sa prvým v histórii, ktorý by mal zlato zo všetkých disciplín. Pärsonová má z MS už šesť medailí, z toho štyri zlaté, Miller štyri a všetky najcennejšie, ale... V tejto sezóne nedokončil ani jeden z dvanástich slalomov a verí, že trinástka nebude pre neho smoliarska, naopak, zlatá.

Raich a Schildová

Najväčšími súpermi týchto historicky úspešných budú Rakúšania Benjamin Raich a Marlies Schildová. Nie je tajomstvom, že sú blízki priatelia, blízko majú aj k zbierke najcennejších kovov.

Schildová je topfavoritkou pre slalom, v sezóne vyhrala okrem jedného všetky v SP. Ak sa nestane majsterkou sveta, bude to senzácia, hoci slalom je nevyspytateľný.

Celkovo štvornásobný medailista a dvojnásobný majster sveta Rai­­ch, ktorý vlani vyhral generálku v Aare, nie je síce teraz taký suverén, ale šampionát ho zrejme dokáže vyburcovať.

Rakúšania chcú osem medailí, pričom sa má o ne pokúsiť 26 pretekárov. Pred dvoma rokmi 25 lyžiarov doviezlo 11 medailí, z toho tri zlaté. Sú skromnejší.

Svindal a nórska sláva

Raichov najväčší konkurent je Nór Aksel Lund Svindal, vedúci pretekár Svetového pohára. Chce nadviazať na slávu nórskych zjazdárov, ktorú šírili Attle Skardaal, Kjus či najúspešnejší zjazdár na svete Kjetil Andre Aamodt, ktorý sa tesne pred šampionátom odobral na športový odpočinok. Nór je vo Švédsku ako doma, v sezóne jazdí takmer bez chyby a jeden z kovov by mu nemal ujsť.

Je tu „Stenbyggmark“

Ťahákom pre divákov tre kronor bude senzačná slalomová kométa SP Jens Byggmark, s ktorého menom sa už fanúšikovia pohrali a nazvali ho „Stenbyggmark,“ na počesť najslávnejšieho švédskeho slalomára

Medzi kandidátov na medaily treba určite zaradiť Rakúšanov Walchhofera, Scheibera, Maiera.

U žien môže medailové ambície Rakúšaniek naplniť najskôr kráľovná rýchlostných disciplín Götschlová, jej súperkami budú Američanky Mancusová a Kildoewová. A v točivých disciplínach sú súperkami Schildovej jej krajanky Hospová, Zettelová, Fínka Poutiainenová a Švédka Borssenová, aj Chorvátka Jelušičová.

Premiéra kvalifikácie

Keďže do mužského obrovského slalomu sa prihlásilo viac ako 75 pretekárov, FIS nariadila, že sa najskôr uskutoční kvalifikácia 14. februára a dva dni po nej preteky o titul. V hlavnej súťaži má istú účasť 50 najlepších podľa FIS bodov. O zvyšných 25 miest sa bude bojovať.

Legendy pre charitu

Nadáciu pre aktívny život založil švédsky zjazdár Thomas Fogdö. Chce pomáhať zraneným športovcom pri návrate do života. Pripravila charitatívnu akciu Ski Star Invitation na 17. februára. Tímy pod vedením Ingemara Stenmarka a Bojana Križa • a sa stretnú v paralelnom slalome. Predstavia sa Franz Klammer, Andres Wenzel, Lars Eriksson, Ole Christian Furuseth, Luc Alhand a ďalší. Diváci uvidia aj záznamy legiend na veľkoplošnej obrazovke.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.