Piatok, 15. októbra, 2021Meniny má Terézia

Rakovina zdolala trénera Rogera Neilsona, priekopníka videoanalýz súpera

TASR|22. jún 2003 o 11:40

Nashville 22. júna (TASR) - Populárny tréner a člen hokejovej Siene slávy zámorskej NHL Roger Nielson zomrel vo veku 69 rokov na zákernú rakovinu. Počas ...

Nashville 22. júna (TASR) - Populárny tréner a člen hokejovej Siene slávy zámorskej NHL Roger Nielson zomrel vo veku 69 rokov na zákernú rakovinu. Počas sobotňajšieho vstupného draftu oznámil smutnú udalosť hlavný komisár NHL Gary Bettman, ktorý zložil hold koučovi známemu pod prezývkou "Captain Video".

Neilson, ktorý v lige či už ako hráč alebo tréner pôsobil 26 rokov, viedol osem tímov - Toronto, Buffalo, Vancouver, Los Angeles, New York Rangers, Floridu, Philadelphiu a Ottawu, vstúpil do dejín NHL ako propagátor videoanalýz hry súpera. V posledných troch ročníkoch pôsobil Nielson ako asistent hlavného kouča Ottawy, pričom v sezóne 2001/02 vtedajší hlavný kouč Jacques Martin prenechal túto pozíciu Neilsonovi na dve stretnutia. Rešpektovaný odborník tak mohol viesť svoj 999. a 1000. zápas v lige ako hlavný tréner, čím sa stal v histórii NHL iba deviatym mužom, ktorý dosiahol takýto míľnik. Hoci nikdy nezískal prestížny Stanleyho pohár, počas 15 rokov trénovania priviedol svojich zverencov do play off jedenásťkrát a získal tri tituly víťazov divízie (2x s Rangers, raz so Sabres). V minulom roku v novembri ho slávnostne uviedli do hokejovej Siene slávy.

Súvisiace články