Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Rákayová vybojovala dva slovenské tituly na klasických tratiach

Sportnet|Publikované 1. okt 2003 o 22:00

Košice - Počas víkendu usporiadal Klub OB Akademik TU Košice v spolupráci s ŠK Dargov Košice medzinárodné majstrovstvá Slovenska 2003 v orientačnom

behu na klasických tratiach v súťaži jednotlivcov i štafiet s centrom pretekov pri obci Budimír. Súťažilo celkove 269 orientačných bežcov z Maďarska, Česka a Slovenska podľa novej mapy Zelený dvor, pričom trate boli orientované v stredne kopcovitom teréne s hustou sieťou chodníkov v prevažne listnatom lese.

Riaditeľ pretekov Jozef Pollák, ktorý tento terén tiež mapoval a bol autorom tratí pre všetky kategórie o dejisku pretekov povedal: "Slovenský šampionát sa uskutočnil v tesnej blízkosti Košíc, kde bola vydaná mapa naposledy v roku 1981. Terén, v ktorom sa súťažilo je zaujímavý predovšetkým svojou rôznorodosťou. Nachádzajú sa v ňom pasáže vyžadujúce rôzne orientačné techniky. Miestami je terén veľmi detailný a náročný na čítanie mapy a v týchto miestach dobre priebežný. Miestami je jednoduchý, ale s množstvom rýh, pričom priebežnosť sa v niektorých úsekoch zhoršuje. Domnievam sa, že trate dokonale preverili slovenskú orientačnú špičku technicky aj fyzicky."

V sobotu v súťaži jednotlivcov v hlavnej kategórii mužov od 21 rokov na 14 km dlhej trati vzdušnou čiarou s prevýšením až 545 m a 27 kontrolami zvíťazil Marián Dávidík za 84:01 min. pred Lukášom Bartákom (obaja Kobra Bratislava) za 86:17 min. a tretí skončil Pavol Bukovác (TJ Farmaceut Bratislava) za 87:09 min. V konkurencii 32 štartujúcich eliťákov z východniarov v prvej polovici skončili: 12. Igor Porubčan (KOB Kysak) 122:38 min., 13. Róbert Miček (TJ Čingov Sp.N.Ves) 122:52 min., 15. Marek Križan (ATU Košice) 124:56 min. V elitnej kategórii žien na 8 km dlhej trati s prevýšením 305 m a 15 kontrolami titul medzinárodnej majsterky Slovenska získala Martina Rákayová (ATU Košice) za 64:27 min. pred Hanou Bajtošovou (TJ Rapid Bratislava) za 66:06 min. a tretia skončila Maďarka Ágnes Wengrin za 75:24 min. Celkove piata a zo Sloveniek tretia skončila Katarína Labašová (ATU Košice) za 76:38 min.

Uvádzame majstrov SR vo veteránskych kategóriách a medailistov z východoslovenského regiónu: M35-: 1.Peter Barcik (Kobra Bratislava),...3. Valér Franko (KOB Kysak), M40-: 1. Milan Beleš (Sokol Pezinok), 2. Štefan Rácz, 3. František Papuga (obaja KOB Kysak), M45-: 1. Zoltán Gyulai (Maď.),...3. Ján Kuchta (ATU Košice), M50-: 1. Štefan Máj (Kobra Bratislava),...3. Vladimír Kopaničák (ATU Košice), M55-: Peter Sláma (TJ Rapid Bratislava), M60-: Wilfried Sleziak (Dargov Košice), 2. Igor Roháč (Slávia UVL Košice), M70-: 1. Ladislav Oľhava (ATU Košice), W35-: 1. Mária Paráková (Ekonóm B.Bystrica),...3. Elena Papugová (KOB Kysak).

W40-: 1. Iva Kumová (TJ Rapid Bratislava), 2. Helena Athanazová (ATU Košice), W45-: 1. Darina Poláčková (Sokol Pezinok), W50-: 1. Paulína Májová (Kobra Bratislava).

Tituly majstrov SR v mládežníckych kategóriách získali a z východniarov si miesta na stupňoch víťazov vybojovali: M-14: 1. Rastislav Oľhava (ATU Košice), ...3. Matúš Porubčan (KOB Kysak), M-16: 1. Michal Krajčík (Ekonóm B.Bystrica), 2. Ondrej Kvaka (KOB Kysak), 3. Michal Husnaj (ŠŠK Union Košice), M-18: Tomáš Drenčák (ATU Košice), M-20: Péter Balabas (Maď.), W-14: 1. Ivana Korimová (ATU Košice), 2. Eva Farkašová (TJ Čingov Sp.N.Ves), W-16: 1. Erika Hlaváčiková (Ekonóm B.Bystrica), 2. Jana Kršiaková, 3. Mária Kršiaková (obe ŠŠK Union Košice), W-18: 1. Jana Macinská (ATU Košice).

Vo verejných pretekoch v jednotlivých kategóriách vyhrali: K5: Stanislav Gajdoš (KOB Kysak), M-10N: Tomáš Mušinský (ATU Košice), N: Soňa Sviatková (ŠŠK Union Košice), W-10N: Ľudmila Sokolová (KOB Kysak), W-10R: Andrea Papugová, W-12: Anna Košková (ŠŠK Union Košice).

V nedeľu sa o majstrovské tituly zápolilo v súťaži trojčlenných štafiet. Uvádzame majstrov SR a najlepších z východoslovenského regiónu vo všetkých kategóriách: muži od 19r. (7,0-8,7km): 1. Kobra Bratislava (Barták-Pospíšil-Dávidík) 145:31 min.,...7. ATU Košice (Tomáš Drenčák-Roman Kučera-Marek Križan) 193:27 min., ženy od 19r.: (4,0-6,4km): 1. ATU Košice (Katarína Labašová-Katarína Johansen-Martina Rákayová) 141:31 min., 2. TJ Farm. Bratislava 159:12min., 3. TJ Rapid Bratislava 178:02 min., muži od 35r.: 1. Kobra Bratislava, 3. KOB Kysak (Valér Franko-Stanislav Franko-František Papuga), muži od 45r.: 1. Kobra Bratislava, 2. ATU Košice (Anton Onder-Ján Kuchta-Vladimír Kopaničák), ženy od 35r.: 1. Kobra Bratislava, 2. KOB Kysak (Daniela Jesenská-Jana Franková- Elena Papugová), 3. ATU Košice (Elena Belicová- Eva Mušinská- Helena Athanazová). Žiaci do 14 r.: 1. Kysak I. (L.Semančík-T.Sokol-M.Porubčan), 2. ATU Košice (J.Tkáč-D.Onder-J.Drenčák), 3. Kysak II. (M.Papuga-P.Čarný-J.Kvaka), dorastenci do 18 r.: 1. KOB Kysak (T.Gajdoš-M.Kollár-O.Kvaka),...3. ATU Košice (M.Kuchta-D.Sýkora-R.Oľhava), žiačky do 14r.: 1. Junior B.Bystrica, 2. ATU Košice (S.Ďurčová-J.Kuchtová-I.Korimová), 3. TJ Čingov Sp.N.Ves (L.Popadičová-M.Liptáková-E.Farkašová), dorastenky do 18r.: 1. Kobra Bratislava, 2. ŠŠK Union Košice (M.Kršiaková-Ľ.Košková-J.Kršiaková), 3. ATU Košice (M.Návesňáková-N.Tyszová-J.Macinská).