Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Radčenko nebude reprezentovať Česko

Sportnet|Publikované 15. okt 2008 o 22:00

V utorok predohrával slovenský hádzanársky majster zápas 9.kola slovenskej extraligy v Košiciach. Tatran Prešov mal na pôde súpera zápas pod kontrou

od začiatku do konca. Vyhral ho 33:25. Včera podvečer už nastúpili prešovskí hádzanári na predohrávku 4.kola českej Zubr extraligy v Huspopečiach.

PREŠOV. Ako fanúšikovia hádzanej iste vedia, Tatran Prešov reprezentuje Slovensko v Lige majstrov. V prvom zápase základnej skupiny D prehral v Hamburgu s HSV 20:32. V Tatrane handball aréne minulú sobotu vyhral nad RK Crvena Zvezda Belehrad 27:23. Túto sobotu s Prešovčania predstavia v Lige majstrov opäť doma. Ich súperom bude dánsky FC Kodaň Handbold A/S. Stretnutie kvôli televíznemu prenosu má stanovený začiatok na 17.hodinu.

Pozvánka po dlhej odmlke

V druhom zápase skupinovej fázy Ligy majstrov sa v zostave Tatranu Prešov objavil aj uzdravený Alexander Radčenko. Skúsený "špílmacher" zelenobielych sa zranil v zápase štvrtého kola slovenskej extraligy doma s Považskou Bystricou. Na palubovku sa vrátil po troch týždňoch. Nie iba o tom sa ale v súvislosti s týmto skúseným hádzanárom hovorilo. A. Radčenko má český pas. Pred pár rokmi reprezentoval krajinu našich západných susedov. Nuž a pozvánku do reprezentácie Českej republiky dostal aj po zhruba päťročnej odmlke. Niektoré médiá v tej súvislosti tvrdili, ako sa vraj Radčenko na českú reprezentáciu, ktorú vedie bývalý tréner Prešova Martin Lipták, teší. Lenže skutočnosť je úplne odlišná.

Odmietol písomnou formou

Faktom je, že o služby A. Radčenka sa Česi zaujímajú. Ale aj to, že hráč Tatranu Prešov sa nomináciu poďakoval, ale písomne ju slušnou formou odmietol. V liste prezidentovi Českému zväzu hádzanej J. Chvalnému, datovanom 30. 9. 2008, A. Radčenko doslova uvádza. "Vážený pán prezident, ďakujem za dôveru pri nominovaní do reprezentačného družstva mužov ČR v sezóne 2008/2009. Po oboznámení sa s programom reprezentácie vám s poľutovaním musím oznámiť, že vzhľadom na náročnosť programu môjho klubu Tatran Prešov a súčasné zranenie, nemôžem prisľúbiť účasť na programe RD ČR. Zároveň vám chcem oznámiť, aby ste s mojou účasťou v tejto sezóne nepočítali." Reakcie druhej strany boli ale údajne skreslené. Vraj Tatran Prešov bráni Radčenkovi reprezentovať. A. Radčenko má s Tatranom Prešov uzavretú zmluvu do 30.6. 2011. V nej nie je žiaden bod, ktorý by mu bránil reprezentovať. Či prijme nomináciu do reprezentácie Česka, je iba na jeho osobnom rozhodnutí. Ani taký, aký majú napríklad v zmluve zahrnutý hráči, prípadne nominovaní do družstva Slovenska. Ani im nik nebráni reprezentovať. Majú však v zmluvách podpísané dodatky, že v prípade zranení im zaniká nárok na klubové odmeny počas doby maródky. Takže klub nerobí A. Radčenkovi žiadne prekážky. Je ozaj iba na jeho slobodnej vôli, či bude alebo nebude reprezentovať Česko," uviedol na margo zárodku rodiacej sa "kauzy" a na základe určitých dezinformácií majiteľ Tatranu Prešov Miloslav Chmeliar.

Dohoda s Hannawaldom padla

Ešte jednu vec v súvislosti so štartom slovenského majstra v hádzanárskej Lige majstrov sa patrí vysvetliť. Pred sezónou manažér klubu R. Hansel dojednal a majiteľ M. Chmeliar odobril dvojmesačné účinkovanie v drese Tatranu Prešov bývalému brankárovi nemeckej reprezentácie, hráčovi svetovej extratriedy Ch. Hannawaldovi. Prešov však odštartoval Ligu majstrov bez neho. "S Ch. Hannawaldom sme boli v kontakte, aj sa osobne sa stretli," vraví majiteľ prešovského hádzanárskeho klubu. "Rokovania sme načali v čase, kedy nás ani len nenapadlo, žeby sme mohli získať Krupu. Rátali s trojicou Meluš, Kaminský, Hannawald. Nemecký brankár mal pôvodne za nás hrať dva mesiace. A nie iba Ligu majstrov. Aj obe národné súťaže. Tým pádom, že sme kúpili Jakuba Krupu, dohoda s Ch. Hannawaldom padla. Samozrejme, poďakovali sme sa mu aj za ochotu, vôbec s nami rokovať."

Najdrahšie kúpy

Ukazuje sa, že kúpa Jakuba Krupu bola dobrou voľbou. Dvadsaťtriročný brankár sa v Prešove udomácňuje. Výkonmi si vyslúžil priazeň publika. Svojim spôsobom však M. Chmeliara rozčuľuje. Ide o neustále omieľanie jednej frázy. Pred podpisom kontraktu nám sám M. Chmeliar povedal, že kúpa Krupu bola najdrahším nákupom v histórii klubu. Nuž sme v Korzári dali do titulku "Krupa je najdrahšia Chmeliarova kúpa." Lenže dookola omieľaná už lezie majiteľovi na nervy. "Namiesto, aby trebárs televízni komentátori vyzdvihli úspešné zákroky brankára, spomenuli napríklad, že je to dobrá investícia, ale stále vravia iba o tom koľko nás Krupa stál. V žiadnom prípade doňho vložené peniaze neľutujem. Jakub podpísal päťročný kontrakt. Aj on verí, že Tatran má perspektívu i ambície ísť aj na medzinárodnom poli vyššie. Nakoniec, pravda je taká, že za Krupu sme dali najviac. Dal som prepočítať aktuálny kurzom, v deň kedy sme kupovali Meluša z Budapešti, rovnako aj Krupu zo Zubří. Ukázalo sa, že Krupa nás vyšiel len o päťtisíc slovenských korún viac ak Mišo Meluš. Ak už teda, tak patrilo by sa hovoriť, že Meluš aj Krupa sú najdrahšie Chmeliarove kúpy, uzavrel tému "nákupy" M. Chmeliar.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.