Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

R. Štefko pri víťazstve na Veľkej pardubickej absolvoval niekoľko prekážok, Taxis však vynechal

Sportnet|Publikované 22. okt 2003 o 22:00

Košice/Praha - Počas víkendu sa na známej dostihovej dráhe v Pardubiciach uskutočnila Veľká pardubická, pravda, tentoraz si ju vyskúšali atléti. Na

programe bola Veľká pardubická cross country. Išlo o ďalší diel európskej série crossu EAA. Vo výbornom svetle sa predstavil slovenský vytrvalec, Košičan Róbert Štefko (Dukla B. Bystrica), ktorý 10-kilometrovú trať zvládol za 31:17 min. a pred druhým Čechom Gerychom mal v cieli 11-sekundový náskok.

"Ja som na tejto trati vyhral už tretíkrát. Po prvý raz som tam bežal možno pred deviatimi rokmi," poznamenal na margo zavŕšeného víťazného hattricku na pardubickom závodisku Róbert Štefko, na ktorého však nečakala zvláštna prémia.

Veľká pardubická steeplechase je spolu s Veľkou liverpoolskou jedným z najťažších dostihov na svete. Boli sme preto zvedaví i na pocity, aké majú atléti pri behu na tejto svetoznámej dráhe. "Myslím si, že sú normálne. Možno pri mojom prvom štarte boli iné, ale teraz som si to nejako ani neuvedomoval. Človek nemá ani čas si uvedomiť, či táto dráha má zvláštne čaro," poznamenal 35-ročný držiteľ všetkých slovenských rekordov od 1 míle po maratón. Práve ťažká trať dala krosárom zabrať. Kto mal možnosť vidieť dostihovú Veľkú pardubickú, tak najviac očakával obávaný Taxisov skok, kde svoje nádeje pochovalo veľa koní. "Ten sme neabsolvovali," zasmial sa R. Štefko a pokračoval: "Inak sme však preskakovali cez prútené prekážky, nechýbali ani vodné prekážky, populárna Írska lavica či beh po oranine. Našťastie bolo sucho, takže nebola ťažká ako niekedy pri dostihoch. Inak by bežcom dosť ubrala síl."

Za slovenským reprezentantom dobehol druhý David Gerych, ktorý za Štefkom skončil druhý i na populárnom behu Běchovice. "Tentoraz rozhodli i skúsenosti. Predsa len, som absolvoval už niekoľko významných krosárskych pretekov. Gerych však patrí medzi českú špičku v tomto smere." Inak konkurencia nebola v Pardubiciach až taká ťažká. "Neštartovali Afričania, takže som na štarte patril k favoritom. Absolvoval som už aj ťažšie krosy." To nakoniec potvrdilo i štartové číslo 1 na hrudi R. Štefka, s ktorým dobehol víťazne do cieľa. Mimochodom, pri pohľade do výsledkov jedného Afričana predsa len nájdeme. Zhodou okolností, má tiež veľa spoločného z východným Slovenskom. Líbijčan Ezayedi už niekoľko rokov žije v Michalovciach a naposledy so Štefkom ťahali maratónske pole v Košiciach, kde udávali tempo. V tejto súvislosti sa hovorilo, že R. Štefko by v najbližších dňoch mal zmeniť oddielový dres a mal by posilniť Obal Servis Košice. "Do konca mesiaca budeme múdrejší. Zatiaľ sa na tom pracuje," dodal košický rodák.

Zaujímavosťou je i výsledok ďalšej "východniarky" skúsenej Poľky Zatorskej štartujúcej vo farbách JM Demolex Bardejov, ktorá v tomto východočeskom meste bežala už po siedmykrát a vždy skončila na striebornej pozícii! Tentoraz na víťaznú Kaminkovú strácala šesť sekúnd.

Výsledky - muži (10 000 m): 1. Štefko (SR) 31:17 min., 2. Gerych (ČR/SSK Vítkovice) +11, 3. Nejedlý (ČR/AC Tepo Kladno) +21, 4. Žavoronok (Bulh.) +29, 5. Biegala (Poľ.) +41, 6. Ezayedi (Líbya) +41.

Ženy (5700 m): 1. Kamínková (ČR/AK Olomouc) 19:50, 2. Zatorská (Poľ./JM Demolex Bardejov) +6, 3. Biolková (ČR/SSK Vítkovice) +26, 4. Kuncová (ČR/AC Slovan Liberec) +27, 5. Frintová (ČR/PSK Olymp Praha) +33, 6. Jarzynská (Poľ.) +50.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.