Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Putovný pohár doputoval do rúk Jakuba Štofilu

Celkový víťaz. Jakub Štofila, odchovanec košickej kanoistiky. (Autor: Vladimír Blaško)
Sportnet|Publikované 19. okt 2011 o 22:00

V čase konania Medzinárodného maratónu mieru je čulý ruch nielen v košických uliciach, živo je aj na vodnej ceste z Ružína do Košíc, ktorú každoročne, v predvečer maratónu, brázdia nadšení vodáci na rôznych plavidlách.

Takýto pestrofarebný konvoj po prúde Hornádu možno vídavať už od roku 1970, keď sa uskutočnil prvý ročník Košického vodáckeho maratónu.

KOŠICE. Vo voľakedy špičkovom slovenskom oddieli športovej kanoistiky TJ Lokomotíva Košice je dnes dominantnou zložkou vodná turistika, o čom svedčí aj hojná účasť pretekárov na Košickom vodáckom maratóne, organizátori 42. ročníka zaregistrovali na štarte 132 účastníkov, ba boli aj takí, ktorí sa k nim pridali len tak, bez „štartového čísla“.

„Všetci sa pred štartom zišli na lúke, ktorú nazvali 'Námestie vodáckeho maratónu', a na vodu spustili až sedemdesiat plavidiel (lode, rafty, pramice). Štartový povel udelila starostka obce Malá Lodina Adriana Fečková. Vďaka peknému počasiu i zvýšeniu hladiny prietoku vodnej cesty, rieky Hornád, patril tento ročník nášho podujatia medzi najvydarenejšie v histórii,“ konštatoval po jeho skončení predseda organizačného výboru Karol Vojtaník, vodácky nadšenec, ktorý šéfuje organizátorom (až na dve výnimky pre zdravotné dôvody) od prvého ročníka. „Naše poďakovanie patrí Povodiu Hornádu a Bodvy a jeho riaditeľovi Mariánovi Miščíkovi za zvýšenie vodného toku na splavovanom úseku,“ pochvaľoval si Karol Vojtaník ideálne podmienky pre všetkých súťažiacich, ktorí tentoraz nemuseli otĺkať svoje plavidlá o prekážky vyčnievajúce z vody.

Na štarte dôchodca i „batoľa“

Aj keď Košický vodácky maratón má skôr charakter rekreačného podujatia ako neľútostného súboja s časom a konkurenciou, pre väčšinu účastníkov (v kategóriách K1, C2 muži, K1 dorastenci a žiaci, C2 dorastenci, C2 mix a C2 veteráni) to bola prestížna udalosť, a umiestnenie vo výsledkovej listine mimoriadne dôležité. V nej bol najvyššie, ako absolútny víťaz 42. ročníka Košického vodáckeho maratónu (na trati dlhej 15 kilometrov), Jakub Štofila, odchovanec košickej kanoistiky registrovaný v kategórii K1, ktorému v cieli namerali čas 1:05:16h. „Jakub získal po troch víťazstvách v rokoch 2008, 2009 a 2011 natrvalo aj putovný pohár viceprimátora mesta Košice, a zároveň sa stal so šiestimi víťazstvami aj najúspešnejším kajakárom v histórii nášho podujatia,“ predstavil účastníka dvoch vodáckych svetových šampionátov Karol Vojtaník.

O tom, že Košický vodácky maratón (najmä jeho disciplína s názvom Plavba troch generácií) otvára dvere všetkým milovníkom kanoistiky, svedčí aj vekové rozpätie prihlásených pretekárov. Najstarším účastníkom bol 70-ročný Milan Šujanský (TU Košice), a na opačnom konci tohto rebríčka sa hlásila o slovo iba dvojročná Barborka Sitárová (15. 9. 2009). Najpočetnejšou famíliou, ktorá sa pustila do boja s perejami Hornádu, bola rodina Pirickovcov. „Náš kanoistický oddiel oslávil tohto roku šesťdesiate výročie založenia, a aj týmto podujatím dokazujeme, že na Slovensku sa stále radíme, medzi oddielmi zameranými na divokú vodu, hneď za Liptovský Mikuláš,“ s hrdosťou tvrdí Karol Vojtaník.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.