Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Puškár nedokázal odraziť útok Altomenteho, ktorý ho obral o titul

Sportnet|Publikované 22. nov 2006 o 23:00

V cestných pretekoch motocyklov je trieda 125 SP na Slovensku jedinou, v ktorej bude na konci roku vyhlásený majster republiky. Táto predovšetkým v

Taliansku mimoriadne populárna a skvele obsadená trieda (jazdil tu aj Valentino Rossi) sa čoraz viac vzmáha aj v medzinárodnom merítku. Je súčasťou šampionátu UEM Alpe Adria a už vlani priniesla veľký úspech našim farbám, keď slovenský pretekár Michal Puškár dokázal získať titul UEM AA šampióna. Počas 25 ročnej histórie UEM AA je zatiaľ jediný z krajín bývalej strednej a východnej Európy, komu sa to podarilo. V tejto triede sa objavilo 43 jazdcov a z nich 10 bolo špičkových a odhodlaných titul získať.

Do sezóny vstupoval Puškár s cieľom obhájiť nielen spomínaný titul, ale aj s túžbou obhájiť celkové víťazstvo v majstrovstvách Slovenskej republiky. Súpermi v domácom šampionáte mu boli Tomáš Svitok a Michal Mišák. Titul majstra SR Puškár obhájil (je to už jeho štvrtý), no v Alpe Adrii to vôbec nemal jednoduché. V UEM Alpe Adria Championship v triede 125 SP figuruje vo výsledkovej listine 64 jazdcov, pričom na väčšine podujatí bolo na každom štarte minimálne 27 jazdcov (Brne ich bolo 33). "Aj napriek tomu, že sa nám nepodarilo obhájiť titul UEM AA, považujem sezónu za úspešnú. Škoda diskvalifikácie v Moste, pretože titul som mohol obhájiť. Prvé podujatie na Hungaroringu naznačilo rozloženie síl jednotlivých teamov. Talianska konkurencia získala továrenskú podporu a vykročila za svojim cieľom, po ročnej prestávke vrátiť titul šampióna spať do Talianska," hovorí Michal Puškár.

Na Hungaroringu po tvrdom súboji Puškára s Talianmi Altomontem a Galbuserom, padol mnohoročný traťový rekord. Nakoniec sa podarilo so šťastím zvíťaziť Altomontemu, druhý bol Galbusera a na Puškára zostalo tretie miesto. Tento výsledok nebol na úvod sezóny zlý, ale mrzela skutočnosť, že o poradí rozhodli jazdci o kolo späť, ktorý nerešpektovali modrú vlajku a spôsobili niekoľko kolíznych situácii. Michal zajazdil najrýchlejšie kolo, ktoré sa stalo novým traťovým rekordom na Hungaroringu pre kubatúru 125 SP.

Ďalšie preteky sa uskutočnili v polovici mája na okruhu Grobnik v Chorvátsku. Puškár bojoval o víťazstvo s Talianom Pianim. V cieli bol prvý Talian pred našim Michalom o dĺžku predného kolesa(0,06 s). Rovnako ako na Hunagroringu, zajazdil Michal aj v Rijeke najrýchlejšie kolo pretekov. Na Pannonia-ringu Michal získal tohtoročnú prvú polposition a zvíťazil s náskokom 11 s pred Altomontem.

Po mesačnej prestávke sa šampionát presunul na okruh do Brna, kde Michal opäť získal polposition a opäť vyhral. Na okruhu v Moste získal svoju tretiu polposition v sezóne. V samotných pretekoch si počínal dobre, ale o víťazstvo ho pripravil 3 zákruty pred cieľom pomalší jazdec, ktorý bol o kolo späť a po skončení nezmyselná diskvalifikácia. Nasledujúce dve podujatia sa jazdili na juhu Európy. V Rijeke Michal havaroval v poslednej zatáčke a v ďalších dojazdil tretí za Talianmi Colettom a Altomontem. Prvenstvo v triede stratil po pretekoch na Hungaroringu, kde po technických problémoch skončil až na štvrtom mieste.

O majstrovi UEM AA sa rozhodovalo medzi Michalom Puškárom a Giovannim Altomontem na záverečnom podujatí v Brne. Taliani nič nenechali na náhodou. Altomonteho team priviezol okrem Giovanniho motorky ešte dva najrýchlejšie motocykle z dvoch prestížnych talianskych seriálov. Na jeden si usadol Giulio Pini, ktorého úlohou bolo pomáhať Giovannimu. Michal sa ale nevzdával, bojoval proti trojnásobnej presile. V poslednom kole v nájazde do predposlednej zákruty sa Michal dostal na druhé miesto. Spoločnými silami sa ale Pinimu a Alomontemu podarilo Puškára predbehnúť, na ktorého zostalo 4.miesto. Nášmu teamu sa aj napriek veľkej snahe nepodarilo obhájiť titul UEM AA Champion, ktorý putuje späť do Talianska. Napriek tomu pokročil vo vývoji technicky a zlepšili dosiahnuté časy na jednotlivých okruhoch. Slávnostné udelenie cien UEM AA Championship by sa malo konať 9. decembra v Prahe.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.