Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Puertovi skrátili trest za doping, Argentínčan môže v júni 2007 opäť hrať

TASR|12. júl 2006 o 17:44

Londýn 12. júla (TASR) - Argentínskemu tenistovi Marianovi Puertovi na základe rozhodnutia Arbitrážneho súdu v Lausanne (CAS) skrátili osemročný dištanc ...

Londýn 12. júla (TASR) - Argentínskemu tenistovi Marianovi Puertovi na základe rozhodnutia Arbitrážneho súdu v Lausanne (CAS) skrátili osemročný dištanc za doping na dva roky. V praxi to znamená, že finalista vlaňajšieho Roland Garros, ktorého po neúspešnom zápase proti Španielovi Rafaelovi Nadalovi pozitívne testovali na zakázanú látku etilifrin, sa bude môcť 5. júna 2007 opäť vrátiť do súťažného kolotoča.

Nezávislý Antidopingový výbor ITF vlani v decembri rozhodol o rekordnom treste pre Puertu, pretože u argentínskeho hráča išlo už o druhý dopingový priestupok. V roku 2003 si vyslúžil deväťmesačný dištanc za užitie clenbuterolu. Všetky Puertove výsledky z Roland Garros vo dvojhre i vo štvorhre anulovali. Hráč navyše prišiel o prémie v celkovej 443.282 eur a body do rebríčka Entry pre nasadzovanie.

Puerta sa v januári rozhodol proti verdiktu nezávislého tribunálu odvolať s cieľom dosiahnuť zmiernenie trestu. Argentínčan od začiatku odmietal všetky dopingové obvinenia a tvrdil, že sa omylom napil z pohára, ktorý jeho manželka používala na zapitie prípravku s názvom "Effortil". Arbitrážny súd uznal Puertove argumenty a usúdil, že zakázanú látku užil neúmyselne. Arbitráž síce poukázala na to, že Argentínčan sa mohol vyhnúť celému incidentu, keby napríklad použil čistý pohár, vzhľadom na špecifické okolností celého prípadu však rozhodla o zmene pôvodneho verdiktu. "Puerta sa dopustil dvoch dopingových prehreškov, no osemročný trest je vzhľadom na ich závažnosť príliš tvrdý," uvádza sa vo vyhlásení CAS.

Puerta sa predstavil aj v septembrovom semifinálovom zápase Davisovho pohára proti Slovensku v SIBAMAC aréne bratislavského NTC, spoločne s Davidom Nalbandianom podľahli vo štvorhre dvojici Karol Beck, Michal Mertiňák. Becka po skončení semifinálového duelu pozitívne testovali na clenbuterol a nezávislý tribunál ITF mu vo februári vymeral dvojročný dištanc.

Súvisiace články