Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Psie záprahy: V Zuberci bol zo Slovákov najúspešnejší Ľuboš Ocet

TASR|5. mar 2006 o 21:13

Zuberec 5. marca (TASR) - Na Majstrovstvách Európy dištanc a 1. kole Európskeho pohára v šprinte psích záprahov čistokrvných severských plemien, ktoré ...

Zuberec 5. marca (TASR) - Na Majstrovstvách Európy dištanc a 1. kole Európskeho pohára v šprinte psích záprahov čistokrvných severských plemien, ktoré od piatku do nedele sa uskutočnili v Zuberci pri Tvrdošíne, si zo Slovákov najlepšie počíňal Ľuboš Ocet. Získal prvé miesto v kategórii D1/2 (3-4 psy, ostatné druhy psov) s výsledným časom 6:13:38,33.

Na ME psích záprahov sa zúčastnilo 20 záprahov a vyše 60 mašérov z Českej republiky, Nemecka, Poľska, Španielska a Slovenska. Zápolili na 40 a 20 km dlhých tratiach. Ich výkony vzhliadlo asi 6 000 divákov. K sprievodným podujatiam patrili napríklad ukážky činnosti príslušníkov Armády SR, jazdy na saniach ťahaných koňmi a psami. S priebehom podujatia a s kvalitou trate bol spokojný technický riaditeľ World Sleddog Association (WSA) - Svetovej asociácie pretekárskeho športu záprahových psov Waltera Franka. Podľa jeho slov Zuberec si právom zaslúži byť na rok dejiskom ME pretekov psích záprahov v šprinte. Štartovať by na nich malo až 150 pretekárov z väčšiny európských krajín, ale aj zo zámoria.

ME psích záprahov v Zuberci zorganizovali WSA, Základná organizácia Slovenského zväzu technických športov Askino Slovakia a obec Zuberec.

Výsledky:

Prvé miesto v kategórii DS Pulka (1- 3 psy) získal Achim Kölzow z Nemecka s výsledným časom 4:21:40,23. V kategórii D0 (7 a viac psov) zvíťazil Španiel Baltasar Gallardo, ktorý dosiahol čas 3:52:25,88. V kategórii D2/1 (5-6 psov, len sibírske husky) bodoval mašér Stephan Melzl z Nemecka s časom 3:52:49,99.Kategóriu D1/1 (3-4 psy, len sibírske husky) vyhral Nemec Rocco Pigola, ktorý zdolal trať za 4:15:18,67. Poliak Andrzej Wilczopolski skončil s časom 4:56:53,49 prvý v kategórii D2/2 (5-6 psov, ostatné druhy psov).