Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Prvýkrát v Japonsku, Sapporo je pripravené

SITA|Publikované 21. feb 2007 o 12:10

SAPPORO 21. februára (SITA) - Od štvrtka 22. februára do nedele 4. marca sa v japonskom Sappore uskutoční už 48. svetový šampionát v klasických lyžiarskych disciplínach. Niektoré pramene uvádzajú poradové ...

SAPPORO 21. februára (SITA) - Od štvrtka 22. februára do nedele 4. marca sa v japonskom Sappore uskutoční už 48. svetový šampionát v klasických lyžiarskych disciplínach. Niektoré pramene uvádzajú poradové číslo 47 argumentujúc tým, že na majstrovstvách sveta v roku 1941 v Taliansku sa pre II. svetovú vojnu nemohli zúčastniť lyžiari z celého sveta a boje aj preto nemali punc oficiálneho šampionátu.

V Sappore sa bude súťažiť o 18 medilových kompletov, o jeden menej ako pred dvoma rokmi v nemeckom Oberstdorfe. Z programu vypadla súťaž družstiev v skokoch na lyžiach na mostíku HS 100. Celkovo bude v hre šesť titulov svetových šampiónov v behoch na lyžiach mužov, rovnaký počet v súťaži žien, o tri medailové komplety budú bojovať skokani a o tri severskí kombinátori.

Prvé MS sa uskutočnili v roku 1924 vo francúzskom Chamonix a boli zároveň súčasťou 1. zimných olympijských hier. Do druhej svetovej vojny sa MS konali každý rok, od roku 1948 sa prešlo na dvojročný cyklus. V olympijských rokoch dostával víťaz automaticky aj titul majstra sveta. Tak to bolo až do roku 1980, o štyri roky neskôr sa okrem olympijských súťaží v Sarajeve uskutočnil aj svetový šampionát a hneď od roku 1985 sa prešlo na nepárne roky. Najúspešnejšou krajinou histórie je Nórsko, lyžiari z krajiny fjordov si vybojovali už 117 titulov majstrov sveta. Nekorunovanými kráľmi šampionátov lyžiarov-klasikov sú bežci na lyžiach - Ruska Jelena Välbeová s trinástimi zlatými a Nór Björn Dählie, ktorý má vo svojej vitríne popri ôsmich zlatých olympijských medailách aj deväť najcennejších kovov z MS. Dvakrát v histórii sa svetový šampionát uskutočnil aj na Slovensku, v rokoch 1935 a 1970 privítali najlepších klasikov planéty vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) dala dôveru Japonsku po prvý raz. Tituly majstrov sveta sa však práve v Sappore udeľovali už v roku 1972 na ZOH. Organizátori zaregistrovali prihlášky 495 súťažiacich športovcov zo 49 krajín všetkých kontinentov.

Slovensko bude mať v Japonsku 7-členné pretekárske zastúpenie. Reprezentovať budú štyria bežci, dve bežkyne a jeden skokan na lyžiach. Najväčšie šance na prienik medzi najlepších majú skúsení bežci Martin Bajčičák a Ivan Bátory, nádeje sa spájajú aj s menom Aleny Procházkovej, ktorá si môže trúfať najmä v šprinte klasickou technikou, ktorým sa boje o medaily v Sappore vo štvrtok začínajú. V nich sa už aj vo Svetovom pohári dostala do B-finále, na MS je konkurencia predsa len o niečo užšia, limitovaná obmedzeným počtom pretekárov z jednotlivých krajín.

"Atmosféra aj v tíme aj v meste je veľmi dobrá. Na každom kroku cítiť, že sa blíži veľká udalosť. Údajne je v Sapporo Dome s kapacitou štyridsaťtisíc divákov, kde sa vo štvrtok uskutočnia preteky v šprinte a zároveň slávnostný otvárací ceremoniál, vypredané. Určite to bude mimoriadne zaujímavý zážitok," informoval z dejiska MS vedúci slovenskej výpravy Peter Brüll a pokračoval: "Je tu dosť zvláštne počasie. Chvíľu sneží, chvíľu svieti slnko, rýchlo sa menia teploty. Bude to preto náročné najmä pre servismanov. Myslím si však, že sme všetci a na všetko pripravení."

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.