Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Prvý štart znamenal hneď zlato

Sportnet|27. mar 2006 o 00:00

CALGARY - Posledné tituly na krasokorčuliarskych majstrovstvách sveta v Calgary získal skúsený tanečný pár z Bulharska Albena Denkovová, Maxim Staviskij a nová tvár ...

FOTO

CALGARY - Posledné tituly na krasokorčuliarskych majstrovstvách sveta v Calgary získal skúsený tanečný pár z Bulharska Albena Denkovová, Maxim Staviskij a nová tvár na vrcholnej scéne, 16-ročná Američanka Kimmie Meissnerová. Na šampionáte dospelých štartovala prvý raz.

Zlatá bulharská rozlúčka

Sofijčanka Denkovovú (31) a rodák z Rostova na Done Stavijskij (28) získali zlato v posledných pretekoch kariéry. Už pred MS avizovali odchod zo súťažného krasokorčuľovania. Získali prvé bulharské zlato v tomto športe na MS.

Meissnerová mohla až do vlaňajška pretekať iba medzi juniorkami. Na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie bola v Turíne 2004 druhá. Na olympiáde v tomto meste skončila pred mesiacom šiesta. V Calgary sa na výslnie prebojovala senzačnou voľnou jazdou z tretej priečky po krátkom programe.

Súťaž tanečníkov bola neobyčajne dramatická. Bulhari ju vyhrali o 45 stotín bodu pred domácim párom Marie-France Dubreuilová, Patrice Lauzon. Denkovová so Staviským zvládli technicky náročný program dobre, ale s dávkou opatrnosti. Kanaďania stavili na lyriku, ich voľný tanec ohodnotili najvyššie. V tomto prípade nové pravidlá ukázali spravodlivú tvár.

Cohenovej venovali tentoraz bronz

V súťaži žien naopak - skrivodlivú. Na olympiáde v Turíne darovali rozhodcovia Američanke Sashi Cohenovej striebro, teraz bronz. Najväčšia favoritka (pri neúčasti Arakavovej a Sluckej) viedla s presvedčivým náskokom po krátkom programe, ale voľnú jazdu pokazila ako školáčka. Zo siedmich trojitých skokoch tri pokazila, pri jednom spadla. Záchranný pás v nekonečných špirálach a piruetách tiež nevyznel presvedčivo. Za programové komponenty (niekdajší umelecký dojem) dostala, ako sa neskôr ukázalo, zo všetkých najviac. Aj samotnej Cohenovej od prekvapenia spadla sánka.

Americká favoritka otvárala jazdy silnej šestice, krajanka Meissnerová išla druhá. Skočila sedem čistých trojitých skokov vrátane dvoch supernáročných trojkombinácií. Pred dvomi rokmi skočila v súťaži trojitého axla. Najprv ho plánovala aj v Clagary, nakoniec predviedla "len" krásneho dvojitého. Arbitri jej dali veľa, ale pri ďalších jazdách nemali ako manévrovať. O bronz teda obrali Rusku Sokolovovú.

Výsledky

Tance: 1. Denkovová, Staviskij (Bulh.) 199,14 bodu, 2. Dubreuilová, Lauzon (Kan.) 198,69, 3. Belbinová, Agosto (USA) 196,74, 4. Drobiazková, Vanagas (Litva) 195,87, 5. Delobelová, Schoenfelder (Fr.) 195,44, 6. Chaitová, Sachnovskij (Izr.) 181,29

Ženy: 1. Meissnerová (USA) 218,33, 2. Suguriová (Jap.) 209,74, 3. Cohenová (USA) 208,88, 4. Sokolovová (Rus.) 202,27, 5. Nakanová (Jap.) 195,65, 6. Meierová (Švajč.) 195,11. (t-pf)

Vizitka Kimmie Meissnerovej

Krstné meno: Kimberly Claire

Narodená: 4. októbra 1989 v Bel Air, štát Maryland

Rodičia: Paul Meissner bol hokejovým trénerom, mama Judy rýchlokorčuliarkou i krasokorčuliarkou

Súrodenci: bratia Nathan, Adam a Luke

Kouč: Pamela Gregoryová

Choreografia: Pamela Gregoryová, Lori Nicholová

Motto: Všetko robiť s radosťou

Vzor: Lance Armstrong

Súvisiace články