Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Prvý ročník medzinárodného turnaja Fragaria Cup 2002 v Prešove skvelou propagáciou žiackeho futbalu

Sportnet|Publikované 3. sep 2002 o 00:00

Prešov/Ľubotice - Skvelú propagáciu futbalu spravili organizátori I. ročníka medzinárodného futbalového turnaja žiakov narodených po 1. 1. 1993 a

mladších Fragaria Cup 2002. Firma 4 SPORT a Oblastný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry v Prešove dotiahli do Prešova 48 družstiev zo šiestich európskych krajín. Na futbalových ihriskách v Prešove a v Ľuboticiach, kde už v piatok odštartovali boje v ôsmich skupinách po šiestich účastníkoch, po zelených trávnikoch do nedele behalo takmer 1200 mladých futbalistov. A radosťou bolo pozerať na entuziazmus osemročných chlapcov a ich mimoriadnymi taktickými pokynmi nezviazané futbalové umenie už v tomto útlom veku. Narábanie s loptou niektorých, s uznaním kvitoval nejeden na turnaji prítomný futbalový odborník. Keďže i organizačne štáb ľudí na čele s Arturom Benesom, Ladislavom Dvorščákom, Jurajom Basalom, Marekom Gernátom, Martinom Klovaničom, Máriou Silvaiovou a Miroslavom Olejárom zvládli všetko na výbornú, najmä od zahraničných účastníkov sme počúvali len samé slová uznania. A tiež ubezpečenia, že ak sa nič mimoriadne neprihodí, o rok prídu znovu.

Turnajové zápasy sa hrali na dvoch hracích plochách po šírke futbalového ihriska s bránami 2x5 metrov. Nastupovali šiesti hráči do poľa a brankár. Zápas trval 25 minút hrubého času bez prestávky. Sitom turnajových duelov najúspešnejšie prešiel maďarský tím Goldbal FC 94 Budapešť, ktorý vo finále zdolal SK České Budějovice 1:0. V súboji o tretiu priečku skočil zápas Baníka Prievidza a FC Kazincbarcika nerozhodne 2:2. Úspešnejší v penaltovom rozstrele boli potom maďarskí chlapci. Okrem Prievidžanov sa najďalej zo slovenských družstiev dostali BŠK Bardejov a FC Tatran Prešov, ktorých turnajová púť skončila štvrťfinálovými prehrami s Prievidzou (1:3) respektíve s Kazincbarcikou (0:1). Putovný pohár predsedu VÚC Prešov odovzdal víťaznému družstvu Peter Chudík, víťazný pohár Fragaria Cup 2002 zase šéf organizačného výboru A. Benes. Víťazi si z Prešova okrem týchto trofejí odniesli vecné ceny firmy UMBRO v hodnote 40 000 Sk, druhý tím ceny za 30 000 Sk a tretí za 20 000 Sk. Nuž a mladí Prievidžania, ktorých po neúspešnom penaltovom rozstrele s Kazincnabrickou doslova zaliali slzy, ako najlepšie umiestnený slovenský tím získali 20 vstupeniek na kvalifikačný futbalový duel Slovensko - Anglicko.

Organizátori vyhlásili i All stars I. ročníka Fragaria Cup 2002: Brankár: Peter Štencel (Opava) a hráči do poľa: Marcel Frimmel (Prievidza), Matúš Olejár (Tatran Prešov), Krisztián Adórján (Goldbal Budapešť), Martin Nový (Sparta Praha), Bálint Vécsei (Kazincbarcika), Filip Mertl (České Budějovice). Najlepším brankárom turnaja sa stal P. Štencel, hráčom K. Adórján, strelcom s 11 gólmi B. Vécsei.

Súvisiace články