Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Prvý raz v Austrálii, letné hry sa uskutočnili v zime

Sportnet|14. jún 2004 o 00:00

Olympijské hry po prvý raz opustili Európu a USA, uskutočnili sa v Austrálii. Počasie u protinožcov umožnilo pre väčšinu sveta paradox - letné hry sa uskutočníli z nášho pohľadu v zime na prelome novembra a decembra. Studený charakter mali aj z inej ...

Olympijské hry po prvý raz opustili Európu a USA, uskutočnili sa v Austrálii. Počasie u protinožcov umožnilo pre väčšinu sveta paradox - letné hry sa uskutočníli z nášho pohľadu v zime na prelome novembra a decembra. Studený charakter mali aj z inej príčiny. Hry uskutočnili v skutočne napätej situácii po okupácii Maďarska sovietskymi vojskami.

Už v Melbourne sa objavil náznak bojkotu. Maova Čína neštartovala, lebo organizátori pozvali aj Čankajškov Taiwan. Egypt a Libanon sa nezúčastnili pre suezskú krízu. Lichtenštajnsko, Holandsko, Švajčiarsko a Španielsko neúčasťou protestovali proti sovietskej invázii do krajiny našich južných susedov.

Hry XVI. olympiády zaznamenali ešte jednu raritu. Prvý a posledný raz sa súťažilo v dvoch krajinách, dokonca na dvoch kontinentoch. Jazdecké preteky Hier XVI. olympiády usporiadalo Švédsko. Austrálska vláda zakázala skrátenie povinnej karantény pre zvieratá. Medzinárodný olympijský výbor urobil výnimku, charta nepripúšťa, aby boli OH v dvoch štátoch.

Športovci odmietli politickú realitu korektným súťažením. Jedinou škvrnou bol semifinálový vodnopólový zápas Maďarsko-Rusko s hromadnou bitkou. Napokon sa však dohral a Maďari obhájili titul. Posledný raz štartoval na OH legendárny vytrvalec Emil Zátopek. V maratóne skončil na šiestom mieste.

DO OTVORENIA HIER EŠTE

60 DNÍ

Hry XVI. olympiády - Melbourne 1956

Dátum konania: 22. novembra - 8. decembra

Počet účastníkov: 3258, muži: 2890, ženy: 368

Krajiny: 72

Športy: 17

Počet disciplín: 153

PORADIE KRAJÍN PODĽA MEDAILÍ

  Z S B
1. ZSSR 37 29 32
2. USA 32 25 17
3. Austrália 13 8 14

NAJÚSPEŠNEJŠÍ ŠPORTOVCI

Ágnes Keletiová (Maďarsko) gymnastika 4 2
Larisa Latyninová (ZSSR) gymnastika 4 1
Viktor Čukarin (ZSSR) gymnastika 3 1 1

Súvisiace články