Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Prvý miliónový kontrakt získal obranca Bobby Orr

Sportnet|16. feb 2004 o 00:00

V NHL je dnes príjem milión dolárov podpriemerný. Kto prelomil miliónovú hranicu ako prvý? Legendárny obranca Bobby Orr podpísal na začiatku sezóny 1971/72 s Bostonom Bruins zmluvu na päť rokov na rovný milión. Ročne dostával 200-tisíc, no ako prvý mal ..

V NHL je dnes príjem milión dolárov podpriemerný. Kto prelomil miliónovú hranicu ako prvý? Legendárny obranca Bobby Orr podpísal na začiatku sezóny 1971/72 s Bostonom Bruins zmluvu na päť rokov na rovný milión. Ročne dostával 200-tisíc, no ako prvý mal miliónový kontrakt. Na rokovaniach s Bostonom zastupoval vtedy Orra agent Alan Eagleson. Veľmi ambiciózny Eagleson sa neskôr vypracoval medzi jedného z najznámejších hráčskych agentov.

„Môj prvý zárobok v NHL bol desaťtisíc, ale všetko sa mení. Dnes ma trápia hráči, ktorí nepodávajú dobré výkony. Hokejisti, ktorí dostávajú milióny, by nás divákov mali svojou hrou každý večer postaviť zo sedadiel. To sa však nedeje. Hráči musia odvádzať maximum. O príjmoch Maria Lemieuxa a Wayna Gretzkého sa nediskutovalo, pretože fanúšika nikdy nesklamali," povedal Orr svoj názor na prehnané finančné nároky hráčov pre denník StarTribune.

Prvým skutočným milionárom NHL sa stal Bobby Hull. V lete roku 1972 sa ako jedna z najväčších hviezd NHL rozhodol pre odchod do novej súťaže WHA (World Hockey Association). Finančná motivácia bola v tomto prípade veľmi silná. Na tie časy dostal Hull neuveriteľnú zmluvu - 2,75 milióna na 10 rokov. S podpisom sa však spájal aj bonus - rovný milión. A tak sa práve Hull stal prvým hráčom, ktorý zarobil v jednej sezóne sumu so šiestimi nulami. Podľa dostupných prameňov sa ani jeden hráč v predchádzajúcich rokoch k tejto sume nepriblížil.

Súvisiace články