Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Prvý kov by karatistu Fabiana mal nakopnúť k ďalším

Peter Fabian urobil dobre, že sa rozhodol venovať sa karate, lebo má na tento šport talent. (Autor: kušo)
Sportnet|Publikované 10. jan 2013 o 23:00

Karatista Peter Fabian sa šikovne činí v škole i na tatami.

Na ostatnom vyhlásení Najúspešnejších športovcov Prešovského samosprávneho kraja 2012 boli medzi ocenenými viacerí predstavitelia silových a úpolových športov. Medzi predstaviteľmi mladej vlny figuroval aj karatista Peter Fabian, člen Karate klubu Goju-kai Prešov.

PREŠOV. Tento osemnásťročný gymnazista inklinujúci k tomu, že by neskôr študoval odbor spojený s ekonómiou, sa šikovne činí v škole i na tatami.

Odvetvie, ktoré si vybral, ho sprevádza šiesty rok a očividne sa mu darí zvyšovať výkonnosť. Orientuje sa na súborné cvičenie kata, ale nezanedbáva ani iné aktivity – venuje sa tiež atletike či plávaniu.

V klube ho vedie trénerka Klaudia Referovičová a ak táto dvojica vydrží, možno sa raz dostane aj na olympijské hry.

„Vyzerá to tak, že v roku 2020 by karate malo byť v programe olympiády,“ uviedol nadaný borec, ktorý na otázku, prečo si vybral práve karate, bez okolkov naznačil, že ho to neskutočne napĺňa a obohacuje. Fyzicky musí makať, ruka v ruke s tým rastie jeho psychika a zveľaďuje si osobnosť. „Hľadám hodnoty, vidím v tomto športe veľký zmysel.“

V predminulom roku odštartoval kariéru majstrovstvami sveta v Malajzii, kde skončil štvrtý. Prvá medaila z vrcholnej akcie však nedala na seba dlho čakať, lebo vlani na európskom šampionáte v Baku v juniorskej kategórii vybojoval bronz.

Nepovažuje to však ani zďaleka za svoj vrchol, na nastávajúcom šampionáte sa mieni posunúť ďalej. „Najviac si cením umiestnenie v Malajzii, lebo som tam porazil skvelých súperov, v Azerbajdžane to bol zase silný zážitok spojený so ziskom cenného kovu.“

Ukrýva značný potenciál

Karatisti dozrievajú v období okolo tridsiatky. Aj v tom vidno, aký veľký potenciál Peter môže ešte odhaliť. Hoci teraz reprezentuje malý klub a ako jediný sa dostal do národného tímu. Do dvadsiatich dvoch rokov bude ešte junior, potom sa bude pasovať so seniormi.

„Osemnásťročný pretekár nemá šancu obstáť proti skúsenejším, takže posunutie vekovej juniorskej hranice oproti iným športom celkom vítam. V našom športe je zrejmé, kto je mladší a kto už zrelý borec,“ poznamenal ocenený Prešovčan, ktorého zaradenie do menoslovu milo prekvapilo. „To som vôbec nečakal.“

Jeho počínanie si nielen v domácich súťažiach upútalo. Je majstrom Slovenska vo svojej vekovej kategórii aj víťazom Slovenského pohára, taktiež absolútnym lídrom Stredoeurópskej ligy a navyše získal aj bronz na domácom šampionáte medzi seniormi.

A ako by Peter Fabian charakterizoval karate a kata?

„Je to pre tých záujemcov, ktorí si myslia, že majú v sebe niečo výnimočné. Ide o šport, v ktorom možno ukázať kus samého seba, svojej osobnosti, ako aj to, čo človek nadrie, odmaká. Je to však náročné na psychiku a treba to vedieť komplexne skĺbiť s fyzičkou.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.