Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Prvý Kanaďan so zlatom v zjazde

Český Kanaďan John Kucera na jednom z náročných úsekov trate zjazdu. Zaslúžene získal zlato. (Autor: FOTO - TASR/AP)
Ján Mikula|Publikované 8. feb 2009 o 21:30

Vypadlo až 10 z 38 zjazdárov, ale nikto z nich podmienky súťaže v zlom počasí nespochybnil. Jazdu opakoval iba Rakúšan Michael Walchhofer po chybe štartéra.

VAL D'ISERE. Kanaďan John Kucera (24) získal v sobotu prvú zlatú medailu v zjazde na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach pre krajinu javorových listov.

Syn českých rodičov sa stal zlatým premiantom v kráľovskej disciplíne.

Preteky nedokončilo až 10 z 38 štartujúcich, medzi nimi aj traja Kucerovi spolujazdci, medzi ktorými bol aj Jan Hudec. Rodák zo Šumperka obhajoval v drese Kanady striebro v zjazde z Are.

Senzačný víťaz

Na mimoriadne nepokojnom povrchu a v technicky zradných tiahlych zákrutách sa prejavila každá chyba a agresívny štýl jazdy sám osebe nebol kritérium úspechu.

Kucerov triumf je malou senzáciou, v zjazde sa na vrcholných podujatiach nikdy nedostal do prvej desiatky, iba na 6. miesto v super-G a v tejto disciplíne vyhral v roku 2006 aj svoje jediné preteky vo Svetovom pohári. V zjazde sa mu podarilo najvyššie 7. miesto.

„Je priam neuveriteľné, že mojím prvým špičkovým umiestnením v zjazde je hneď prvé miesto a dokonca na majstrovstvách sveta. Keď som prišiel do cieľa, tušil som, že to bude dobrá jazda, ale že sa to skončí takto, som nečakal. Krásne preteky. Je to azda po prvý raz, čo mi pomohlo počasie. Po celý čas som bol však dosť nervózny. Bolo to skutočne dlhé čakanie," povedal Kucera, ktorý zlatom povzbudil Kanaďanov pred olympijskými hrami o rok vo Vancouveri.

Objektívne však priznal, že pri poveternostných podmienkach mal so štartovým číslom dva miernu výhodu. „Veľakrát v kariére som preklínal smoliarske podmienky. Ale dnes som mal na štartové číslo šťastie."

Za Kanadou Švajčiarsko, nie Rakúsko

Zbytočnou chybou v strednej pasáži krkolomnej trate prišiel o dvojitý triumf čerstvý šampión v super-G Didier Cuche (+0,04). Švajčiar mal skvelé prvé dva medzičasy, potom klesol a napokon zachraňoval striebro, na Kuceru mu chýbalo v prepočte 94 centimetrov. Zaostal iba o štyri stotiny za zlatom napriek tomu, že posledný meraný úsek prešiel o pol sekundy rýchlejšie. Bronz získal ďalší Švajčiar Carlo Janka (+0,17 s).

Kuriózne jazdil Michael Walchhofer, mal dvanásty čas. Pred jeho štartom šéf pretekov Rakúšan Günter Hujara pre rastúcu hmlu signalizoval prerušenie, ale komisár pustil pretekára na trať. Jury uznala protest najsilnejšej alpskej krajiny ako porušenie regúl a dala možnosť jazdu zopakovať.

Na trať sa s číslom 21 vybral Walchhofer opakovane pred posledným 38. štartujúcim a dva medzičasy mu predpovedali medailu, na treťom mal ešte na ňu šancu, ale v závere bolo badať, že je vyčerpaný a polepšil si tak iba na 9. priečku. Po protestoch z nej spadol opäť na dvanáste miesto.

Preteky nevyšli Rakúšanom, ich česť čiastočne zachránil 6. miestom nestarnúci tridsaťšesťročný Hermann Maier. „Nie som nespokojný. Urobil som zopár chýb, stratil som rýchlosť, ale vzhľadom na to, že som bol chorý, to nebolo zlé," povedal. Kucerovo víťazstvo ho neprekvapilo. „Keď som ho videl na tréningu, bolo vidieť, že mu trať sedí," dodal.

Cuche: Vyhral som striebro, neprehral zlato

Pozíciu doteraz najlepšej krajiny potvrdilo Švajčiarsko. Cuche mohol prekonať aj Kuceru, napriek tomu bol v cieli spokojný. „Urobil som jednu veľkú chybu v strede trate, kde som začal cítiť únavu. Ale aj tak som šťastný, pretože som vyhral striebro a nie prehral zlato," zhodnotil.

„Face de Bellevarde", teda v preklade tvár vrchu Bellevarde, mala krutý výraz pre viacerých. Po dojazdení prvej šestky museli preteky pre hmlu prerušiť, potom ešte päťkrát. Preteky sa obišli bez úrazu. Nikto z jazdcov podmienky zvlášť nespochybnil. Ani favoriti ako Američan Bode Miller, Švajčiar Didier Defago, ktorý spadol, či obhajca titulu Nór Aksel Lund Svindal sa nevyhovárali.

Autor: Ján Mikula