Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Prvý draftovaný Eskimák obľubuje surové mäso a navštívil už aj Slovensko

TASR|26. jún 2001 o 14:56

Sunrise 26. júna (TASR) - Zámorský klub NHL Nashville Predators si vo 4. kole víkendového draftu na Floride vybral 18-ročného Jordina Tootoa, ktorý sa tak stal historicky prvým Eskimákom draftovaným v najprestížnejšej hokejovej súťaži na planéte. Rodák

z kanadského Rankin Inlett, ktorý sa hokeju začal venovať len pred štyrmi rokmi, strávil detstvo v arktickej tundre a ako pravý Inuit nikdy neodmietne surové mäso z tuleňa či veľryby. Tootoo síce na americkom kontinente ešte nikdy nebol južnejšie ako v Minnesote, vlani však už navštívil Slovensko, kde bol kapitánom víťaznej kanadskej osemnástky na turnaji v Kežmarku.

"Vôbec nepochybujem, že Jordin už čoskoro nájde cestu do NHL a bude v nej efektívnym hráčom," predpovedal skaut Predators Rick Nickle a dodal: "V našom klube nám chýbajú práve hráči jeho typu." Tootoo napriek svojmu malému vzrastu (173 cm) upútal zámorských vyhľadávačov talentov mimoriadne tvrdou hrou a častými bodyčekmi, ktoré predvádzal v uplynulej sezóne v drese Brandonu v juniorskej WHL. "V prvom zápase, v ktorom som ho videl hrať, dvakrát čisto bodyčekoval toho istého protivníka. Tootoova obeť skončila zápas s otrasom mozgu a vykĺbeným ramenom," nadšene opisoval Knickle. Eskimák sa agresívnou hrou predstavil aj na turnaji v Kežmarku a vo víťaznom zápase so Slovenskom (12:2) okrem dvoch gólov do domácej bránky sa prezentoval aj zákrokom, za ktorý dostal 5-minútový trest.

"K hokeju som sa dostal len nedávno. Posledných štrnásť rokov som lovil tulene, veľryby a jelene karibu," vysvetlil mladík, ktorého rodisko leží necelých 300 km od polárneho kruhu a pokračoval: "Môj najhodnotnejší zážitok som však dosiahol ako 12-ročný, keď sa mi podarilo samému na snežnom skútri uloviť vlka."

Generálny manažér dravcov David Poile sa vyjadril k perspektíve Tootoa stať sa novým spoluhráčom Slovákov Mariána Cisára a Richarda Lintnera slovami: "Ešte hrá hokej veľmi krátko a musí sa veľa učiť. Je však mimoriadne bojovný a už sa teším, keď ho privítame v našom mužstve."

br ph

Súvisiace články