Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Prvenstvo Röscha, malý glóbus Greisovi, Slováci sklamali

SITA|Publikované 15. mar 2007 o 14:31

CHANTY-MANSIJSK 15. marca (SITA) - V rýchlostných pretekoch mužov na 10 km v rámci záverečného 9. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku zvíťazil Nemec Michael Rösch. Dvadsaťtriročný ...

CHANTY-MANSIJSK 15. marca (SITA) - V rýchlostných pretekoch mužov na 10 km v rámci záverečného 9. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku zvíťazil Nemec Michael Rösch. Dvadsaťtriročný člen zlatej štafety z minuloročnej zimnej olympiády v Turíne si vybojoval svoje druhé prvenstvo v pretekoch tohto rangu v kariére. Spoločnosť na stupňoch víťazov mu robili dvaja ruskí biatlonisti - strieborný Maxim Čudov a bronzový Andrej Makovejev. Slováci ani v závere sezóny o svojich kvalitách nepresvedčili. Najlepší z trojice v 86-člennom štartovom poli bol Marek Matiaško na 68. mieste. Pavol Hurajt figuruje vo výsledkovej listine o dve priečky za ním, Miroslavovi Matiaškovi patrila 79. pozícia. Ani jeden z nich sa tak do sobotných stíhacích pretekov nekvalifikoval a ich účinkovanie na medzinárodnej scéne sa v aktuálnej sezóne už skončilo.

Výrazný krok k zisku veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo SP urobil Nemec Michael Greis. Skončil síce až šestnásty, ale jeho už jediný konkurent v boji o túto trofej, jej obhajca z posledných dvoch sezón, Nór Ole Einar Björndalen preteky pokazil. Z desiatich výstrelov na dvoch položkách až šesťkrát mieril vedľa a aj keď opäť vynikajúco bežal, celkovo 900 m, ktoré musel odbehnúť ako penalizáciu za nezostrelené terče (6x150 m) ho vo výsledkovej listine posunulo až na nebodovanú 48. priečku. Pred záverečnými dvoma pretekmi má tak za Greisom 77-bodový odstup. Michael Greis získal malý krištáľový glóbus za konečné prvenstvo v rýchlostných pretekoch.

Výsledky - rýchlostné preteky:

1. Michael Rösch (Nem.) 27:00,5 min (1 trestný okruh), 2. Maxim Čudov (Rus.) +8,8 s (0), 3. Andrej Makovejev (Rus.) +13,4 (0), 4. Christoph Sumann (Rak.) +16,0 (0), 5. Friedrich Pinter (Rak.) +22,6 (0), 6. Sven Fischer (Nem.) +25,6 (1), 7. Carl Johan Bergman (Švéd.) +26,7 (1), 8. Björn Ferry (Švéd.) +34,1 (1), 9. Christian de Lorenzi (Tal.) +34,7 (1), 10. Lars Berger (Nór.) +36,5 (2), ... 68. Marek Matiaško +2:48,9 (2), 70. Pavol Hurajt +2:53,5 (3), 79. Miroslav Matiaško (všetci SR) +3:30,3 (2)

Poradie v celkovej klasifikácii SP (veľký krištáľový glóbus) po 25 pretekoch z 27 naplánovaných:

1. Michael Greis (Nem.) 745 bodov, 2. Raphael Poiree (Fr.) 709, 3. Ole Einar Björndalen (Nór.) 668, 4. Ivan Čerezov (Rus.) 623, 5. Nikolaj Kruglov (Rus.) 576, 6. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 575, 7. Sven Fischer (Nem.) 551, 8. Björn Ferry (Švéd.) 534, 9. Halvard Hanevold (Nór.) 503, 10. Andreas Rösch (Nem.) 496, ... 77. Marek Matiaško (SR) 7