Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Prvé zlato z Ga-Pa pre Görglovú v super-G

Elisabeth Görglová (Autor: ap)
SITA|Publikované 8. feb 2011 o 12:17

V super-G žien, ktorým sa v nemeckom Garmisch-Partenkirchene začali 41. majstrovstvá sveta v alpských lyžiarskych disciplínach, je po odjazdení elitnej tridsiatky pretekárok na čele priebežného poradia Rakúšanka Elisabeth Görglová.

Prvý titul majsterky sveta si na 41. šampionáte v alpských lyžiarskych disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene vybojovala v úvodnej disciplíne super-G žien Rakúšanka Elisabeth Görglová.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN. Trať s dĺžkou 2180 m a prevýšením 535 m na známej zjazdovke Kandahar 1, na ktorej bolo postavených 40 bránok, zvládla víťazka v slnečnom a pomerne teplom počasí pri plusových hodnotách na teplomere za 1:23:82 min.

Najmä v hornej časti svahu predviedla nádhernú, technicky takmer dokonalú jazdu a už na prvom medzičase približne v štvrtine trate mala vyše polsekundový náskok. Až do cieľa išla dynamicky, dravo a bez väčších zaváhaní.

"Vedela som, že na tejto náročnej trati budem musieť útočiť, ak chcem byť úspešná. Vyšlo mi všetko presne tak, ako som si to naplánovala. Kde bolo potrebné pritlačiť, pritlačila som, kde zasa zvoľniť, zvoľnila som. Myslím si, že práve takéto náročné podmienky mi vyhovujú. Je to super pocit byť majsterkou sveta," povedala v prvej reakcii zlatá medailistka Elisabeth Görglová.

Čoskoro 30-ročná (nar. 20. februára 1981) rodáčka z Brück an der Mur a víťazka troch pretekov Svetového pohára sa na svetovom šampionáte dostala na pódium pre medailistov už druhýkrát. Pred dvoma rokmi vo francúzskom Val d´Isere skončila v superkombinácii tretia.

Iba 5 stotín sekundy (0,05 s) ju nakoniec delilo od striebornej Julie Mancusovej z USA, ktorá zase perfektne zvládla dolnú polovicu náročnej trate. Na bronzovej priečke skončila domáca Nemka Maria Rieschová, ktorá bola pomalšia o dvadsaťjeden stotín sekundy.

Obhajkyňa zlata v tejto disciplíne z predchádzajúcich MS a vďaka trom prvenstvám v aktuálnej sezóne v super-G aj najvážnejšia kandidátka na zlato Američanka Lindsey Vonnová sa musela uspokojiť až so siedmou pozíciou. Jej jazde chýbala zdravá agresivita a lepšie technické zvládnutie.

Do poslednej chvíle váhala, či vôbec nastúpiť. Minulý týždeň mala počas tréningu obrovského slalomu v rakúskom Hinterreite nepríjemný pád, pri ktorom tvrdo narazila hlavou o svah. Vyšetrenia na počítačovej tomografii síce vylúčili vážnejšie poranenie, ale na jej opatrnej jazde bolo vidieť, že nie je celkom vo svojej koži.

Dramatické divadlo predviedla divákom Rakúšanka Andrea Fischbacherová, ktorá nezvládla jednu z ľavotočivých zákrut a po páde sa niekoľko desiatok metrov šmýkala po svahu. Prerazila aj prvú ochrannú sieť a zastavila ju až druhá. Nakoniec však na vlastných nohách zišla do cieľa. Celkovo preteky nedokončilo 10 lyžiarok zo 48 na štarte.

Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Výsledky - super-G žien:

Výsledky - super-G žien:

1. Elisabeth Görglová (Rak.) 1:23,82 min, 2. Julia Mancusová (USA) +0,05 s, 3. Maria Rieschová (Nem.) +0,21, 4. Lara Gutová (Švaj.) +0,44, 5. Anna Fenningerová (Rak.) +0,82, 6. Elena Curtoniová (Tal.) +0,83, 7. Lindsey Vonnová (USA) +0,84, 8. Fabienne Suterová (Švaj.) +0,93, 9. Daniela Merighettiová (Tal.) +1,09, 10. Anja Pärsonová (Švéd.) +1,17

Súvisiace články