Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Prvé zlato sme vyšplhali

Sportnet|27. máj 2004 o 00:00

Prvú zlatú medailu vôbec získal pre Československo na parížskej olympiáde 1924 športový gymnasta Bedřich Šupčík. Prvenstvo dosiahol v disciplíne, ktorá bola na našich školách náplňou hodín telesnej výchovy. Ide o šplh na lane. Dnes už patrí medzi "mŕtve"

súťaže na veľkých podujatiach. V programe OH figuroval naposledy v Los Angeles 1932. Šplh bol súčasťou gymnastiky, patril aj do viacboja. Bol jedinou merateľnou, čiže objektívnou, disciplínou tohto základného športu.

Pravidlá boli jednoduché. Štartovalo sa zo sedu na osemmetrovom lane na čas. Pomoc nohami regule nepripúšťali. Šupčík to stihol za 7,2 sekundy, niektoré stopky ukázali rovných sedem. Český športovec sa narodil v dedinke Tramau pri Viedni. Pochádzal z chudobnej rodiny, pomohla teta a malého Bedřicha zobrala do Kvasníc pri Kroměříži. Vychovala ho klasická Československá obec sokolská. Šupčík reprezentoval brniansku. Vtedy už úradník poisťovne mal slabiny, najmä v cvičení na koni. Pri šplhu však rozhodcovia zaváhali, či zle nestlačili stopky. Taký bol dobrý.

Na druhej olympiáde vo francúzskej metropole (prvá sa uskutočnila v roku 1900) si Československo robilo najväčšie nádeje v gymnastickej súťaži družstiev. Neúspešne. Čo nevyšlo pretekárom spoločne, podarilo sa v jednotlivcoch. Šupčíkovou prednosťou v šplhaní bolo, že dokázal zabrať rukami až k pásu, ostatným stačila sila iba po hrudník. Dobová tlač napísala: zhltol lano a vyletel ako vták. Výborný výkon na lane vyniesol Šupčíka na bronzovú priečku vo viacboji. Pred ním skončili iba legendárny Slovinec Leon Štukelj (dožil sa 101 rokov) a ďalší Čech Robert Pražák.

Od roku 1993 usporadúvajú v Příbrame Memoriál Bedřicha Šupčíka v zabudnutej disciplíne. Organizátori našli presné pravidlá až v Múzeu Medzinárodného olympijského výboru v Lausanne. Podľa dosahovaných výkonov sa zdá, že Šupčík by parížskym výkonom mohol víťaziť i dnes.

(Poznatky o živote Bedřicha Šupčíka sme čerpali z internetovej stránky Českého olympijského výboru a portálu www.pribram-city)

Vizitka Bedřicha Šupčíka

Narodený : 22. 10. 1898 v Tramau pri Viedni

Úmrtie: 11. 6. 1957 v Horosedloch pri Příbrami

Odvetvie : športová gymnastika

Povolanie: úradník v poisťovni, neskôr obchodný zástupca

Klub : Sokol Brno I.

Športové úspechy - OH 1924 : 1. v šplhu na lane, 3. vo viacboji, OH 1928 : 2. v súťaži družstiev, MS 1926 a MS 1930 : 1. v súťaži družstiev

Súvisiace články