Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Prvá protestovala Jacksonová

Sportnet|Publikované 23. mar 2006 o 23:00

Po prvý raz mohli tenisti na turnaji v Miami využiť možnosť odvolania sa proti verdiktu rozhodcu. Opakovaný záznam na ich popud preskúmal presný dopad loptičky pomocou digitalizovaného modelu situácie 14-krát. V dvoch zápasoch žien a troch mužov. "Nevysk

ytli sa žiadne problémy," tešil sa riaditeľ turnaja NASDAQ-100 Open Gayle Bradshaw. "Zatiaľ sa to všetkým pozdáva," dodal.

Ako prvá námietku využila Američanka Jamea Jacksonová v súboji s krajankou Ashley Harkleroadovou. Neúspešne, loptička z jej rakety skutočne skončila za čiarou. "Napadlo mi to, hneď ako dopadla, ale skúsila som to. Nemala som čo stratiť," opísala pre wtatour.com inkriminovaný moment Jacksonová. "Páčilo sa mi to. Bola to zábava. A pravdupovediac, chcela som byť prvá," podotkla po zápase v Crandon Park Tennis Center Jacksonová, ktorá vyhrala 2:1 na sety. Ako prvý z mužov si novinku vyskúšal olympijský víťaz z Atén Čiľan Nicolas Massú v súboji s Holanďanom Ramonom Sluiterom. Čiľan vyhral v dvoch setoch.

"Konečne," potešil sa aj švajčiarsky denník Tribune du Geneve. Neoficiálne si systém tenisti vyskúšali v decembri v Londýne. Podnetom naň boli dve sporné rozhodnutia portugalského rozhodcu Mariana Alvesu vo štvrťfinále US Open 2004 v dueli Američaniek Jennifer Capriatiovej so Serenou Williamsovou. Jeho omyl videli prostredníctvom televízie milióny ľudí.

Systém na jednom kurte využíva 6 - 8 kamier, odhadom vyjde na 25-tisíc švajčiarskych frankov, no všade sa aplikovať nedá. Zatiaľ sa s ním počíta len na veľkých turnajoch. Vari len švajčiarska tenisová jednotka Roger Federer sa neteší. S príchodom videa sa podľa neho tenis príliš odľudšťuje.

Kompetentných zasa trápilo, či sa množstvom protestov zápas príliš nenatiahne, no v stredu sa všetky prípady vyriešili do desiatich sekúnd. Podľa nových pravidiel sa tenisti môžu odvolať dva razy v každom sete, no ak sa mýlia, jednu námietku strácajú. (rh)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.