Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Prvá hokejová liga, naozaj humenská

(Autor: ilustračné - TASR)
Sportnet|Publikované 8. sep 2015 o 22:00

Druhá najvyššia hokejová súťaž na Slovensku sa síce hrala v Humennom, ale nebola v pravom zmysle slova humenská.

Je neoddiskutovateľnou skutočnosťou, že humenský divák už mal v ostatných 16 rokoch možnosť naživo sledovať prvoligový hokej.

Pripomeňme si, že druhá najvyššia hokejová súťaž na Slovensku sa síce hrala v Humennom, ale nebola v pravom zmysle slova humenská.

V ročníku 1999/2000 sa diplomatickou cestou dostala do Humenného 1. liga v zastúpení rezervy Lokomotívy Bučina Zvolen. Zvolenčania vtedy obsadili v súťaži 8. miesto.

Blízko k 1. lige mali Humenčania s vlastným klubom podporovaným mestom s názvom Hokejový klub mesta (HKm) Humenné v ročníku 2004/05. Vyhrali druholigovú súťaž v skupine Východ a v baráži sa stretli s posledným celkom 1. ligy Banskou Bystricou. Neuspeli.

Hokejová verejnosť v Humennom sa však 1. ligy v nasledujúcom ročníku dočkala. Extraligové VSŽ Košice si v Humennom zriadili svoju farmu a hneď v prvej sezóne vybojovali železiari 2. miesto. V ďalšom ročníku 2006/07 však skončili na 11. mieste, v Humennom sa im hrať už nepáčilo a nasledujúci rok, keďže Humenčania nemali vlastný káder, už sa v tomto meste žiadna súťaž nehrala.

Je teda namieste dať veci do poriadku. MHK Bemaco Humenné vyhral východnú skupinu ročníka 2014/15, stretol sa v baráži o postup s víťazom západnej skupiny Novými Zámkami a prehral na zápasy 1:2.

Keďže v priebehu ročníka z 1. ligy odstúpila Prievidza a juniori Slovenska už v nej tiež nebudú pôsobiť, vzniklo voľné miesto, ktoré bolo ponuknuté Humennému. Úplne zaslúžene.

Čo je potešiteľné, klub MHK Bemaco zareagoval na ponuku kladne.

Humenné teda skutočne, vlastným pričinením klubu, teda nie náhradnými riešeniami a diplomatickými cestami, si zabezpečilo po 80 rokoch márneho snaženia postup do druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže.

Humenský športový divák oceňuje tento posun hokeja v meste na vyšší level. Stratil totiž v priebehu roka extraligový volejbal i treťoligový futbal, teraz má vo výhľade dobrý hokej. Zaslúži si túto pozornosť.

Tiež očakáva, že Humenné v 1. lige zabojuje o vyššie priečky v tabuľke. Účasť v play–off medzi osmičkou najlepších mu sľubujú zodpovední muži od kormidla klubu. Tento prísľub má svoju váhu.

Humenský hokejový divák už hokeju rozumie. A ako neraz predtým, aj teraz ho ochotne podporí.