Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Pružný výplet bude najlepšie tlmiť vibrácie

Sportnet|4. sep 2006 o 00:00

Niektoré rakety majú výplet už pri kúpe. Hovorí sa mu reklamný a nie je určený na serióznejšiu hru. Raketu si treba dať prepliesť.

Karol Kučera starší radí: "Pre začiatočníka je najlepší pružný výplet. Tlmí vibrácie, ktoré vznikajú pri údere." FOTO SME - PAVOL MAJER

Niektoré rakety majú výplet už pri kúpe. Hovorí sa mu reklamný a nie je určený na serióznejšiu hru. Raketu si treba dať prepliesť.

Najlepšie sú kravské črevá

Existujú dva základné druhy synteticky vyrábaných výpletov. Monolitický, kde na priereze vidno, že je vyrobený z jedného kusa. Multifilamentový je vyrobený z tisícok vlákeniek posplietaných dokopy a zaliatych v akomsi obale. Monolitické výplety sú tvrdšie, viac vydržia a lepšie to z nich "lieta". Multifilamentové sú pružnejšie a patria k tomu najlepšiemu, čo sa dá synteticky vyrobiť. Je to umelá náhrada prírodného výpletu z kravských čriev, ktorý je považovaný za vôbec najvyššiu triedu. Má najlepšie vlastnosti, trvácnosť, ale vo vlhkosti praská.

"Začiatočníkovi odporučíme hlavne pružný výplet. Pružnosť je dôležitá, aby výplet tlmil vibrácie, ktoré vznikajú pri údere a prenášajú sa do rámu rakety," vysvetľuje otec nášho úspešného tenistu Karol Kučera starší, ktorý vyplieta rakety v Národnom tenisovom centre. "Najlepšou voľbou by bol výplet z čriev, ktorý má najlepšie vlastnosti. Je síce drahší, no ak hráč nehrá tvrdo a údery príliš nerotuje, mal by mu vydržať jednu sezónu."

Výplet časom zmäkne

Výplet je materiál, ktorý stráca svoje vlastnosti. Na začiatku je natiahnutý na určitú silu, ktorá sa uvádza v kilách, ale postupne ju stráca, po mesiaci dokonca až o 50 percent. Nedá sa tomu zabrániť. Ani obalom na raketu, ten ju chráni iba pred vlhkosťou, ktorá jej nesvedčí.

"Podľa fyziológie človeka, podľa typu rakety, podľa toho, či je to žena, alebo muž, sa rozhodneme, aký tvrdý urobíme výplet. V priemere je to 26 na 25 kilogramov, dlhšie struny sa vyplietajú o kilo až dve silnejšie, ako krátke." Dominik Hrbatý hrá napríklad s výpletom 27 na 25 kilogramov, Karol Kučera 29 na 28, Pavol Červenák 26 na 27, Kamil Čapkovič 26 na 25, Ľubomíra Kurhajcová 28 na 27, čo je na ženu dosť.

"Najmenej som robil 18- a najviac 32-kilový výplet. Môj rekordný čas pre jednu raketu je 13 minút, inak mi to trvá zhruba dvadsať minút, keď sa ponáhľam," dodal Karol Kučera starší.

Na jednu raketu sa spotrebuje okolo 10 a pol metra výpletu. Dodáva sa kusový (zvyčajne 12 m) alebo sa kupuje na metre. V takom prípade si dajte odstrihnúť 11 metrov.

Súvisiace články