Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Proti Maďarom aj bez Farkašovského, pred zápasom rozlúčka s Janom

TASR|Publikované 9. jún 2006 o 10:23

Považská Bystrica 9. júna (TASR) - Po januárovom debute na vrcholnom podujatí - majstrovstvách Európy vo Švajčiarsku by si slovenskí hádzanári radi vyskúšali ...

Považská Bystrica 9. júna (TASR) - Po januárovom debute na vrcholnom podujatí - majstrovstvách Európy vo Švajčiarsku by si slovenskí hádzanári radi vyskúšali aj atmosféru budúcoročného svetového šampionátu v Nemecku (19. januára až 4. februára 2007). V ceste im však stojí kvalitný súper z Maďarska, ktorého už v sobotu (19.00) privítajú v prvom zápase play off na palubovke v Považskej Bystrici.

V závere prípravy pribudol v slovenskom kádri ďalší maród - mladý Martin Farkašovský si natiahol sval a v piatok sa vrátil domov do Košíc. Už predtým z výberu trénera Petra Hatalčíka vypadol aj najlepší strelec súčasnej reprezentácie Daniel Valo, či ďalší talentovaný mladík na spojke Ladislav Tarhai. "V prvom rade bude rozhodujúce to, aby sme nespanikárili a nepodľahli dôležitosti tohto zápasu. Do stretnutia musíme ísť vyrovnaní, s pozitívnym emočným nábojom a s dôverou vo vlastné sily. Čím skôr sa strasieme nervozity, tým to bude pre nás lepšie a verím, že odohráme pekný zápas," upozorňoval Hatalčík, ktorý počas pôsobenia pri reprezentačnom kormidle s južnými susedmi ešte ani raz neprehral.

Maďari pre slovenskú hádzanú nie sú žiadnou neznámou. V samostatnej ére odohrali obaja súperi už pätnásť vzájomných duelov a hoci celková bilancia je na strane Maďarov (8 víťazstiev, 3 remízy a 4 prehry), od nástupu Hatalčíka sa však Slovákom veľmi darí - neprehrali už šesť zápasov v poradí (vrátane dvoch neoficiálnych prípravných stretnutí) a prvý bod stratili až na decembrovom Vianočnom pohári na horúcej palubovke v Békéscsabe. "Štatistika je potešiteľná, ale treba športovo priznať, že v konfrontáciách s nami v posledných rokoch nikdy nenastúpili v najsilnejšom zložení, aspoň teda nie tak kompletní ako budú teraz v samotnom barážovom zápase," varoval pred priveľkým optimizmom slovenský kouč a dodal: "Každý zápas môže byť úplne iný ako ten predchádzajúci, takže pre nás je prioritné, aby sme vyhrali ten prvý. Čo bude v druhom zápase, to nám ukáže jednak rozbor našej hry a rozbor hry nášho súpera, lebo určite sa aj my budeme snažiť prekvapiť Maďarov, rovnako ako oni nás. Takže sám som v očakávaní, s čím na nás vyrukujú."

Maďarskú školu poznajú dôverne viacerí reprezentanti s dvojkrížom na hrudi aj z klubového pôsobiska - či už dvaja brankári Richard Štochl a Michal Meluš, či spojka Peter Kukučka, alebo krídelník Marián Kleis.

Pivot švajčiarskeho BSV Bern Muri Peter Hlavtúr je presvedčený, že jeho tím bude mať do činenia s podstatne silnejším súperom ako boli vlani Rakúšania. "Pri žrebovaní sme už nemali príliš na výber. Boli sme v druhom koši a tak nám automaticky museli prižrebovať silného súpera a z tých tímov, ktoré prichádzali do úvahy, bolo Maďarsko možno najschodnejšou cestou na majstrovstvá sveta. Už len kluby, odkiaľ sú maďarskí hráči, vzbudzujú rešpekt či už Veszprém, alebo Szeged, alebo zahraničné kluby ako Barcelona s Nagyom. Mnohé ich mená sú hádzanárskymi vzormi a ikonami a je to neporovnateľne ťažší súper ako bolo vlani Rakúsko," vysvetľoval Hlavtúr a pokračoval: "Proste hrajú svoju hádzanú a my zase svoju, pričom navzájom dobre poznáme súperov štýl. Bude to iba o momentálnej forme a rozhodne únava hráčov po namáhavej sezóne a ako sa s ňou hráči vyrovnajú a čo ukážu na ihrisku."

Na stretnutie, ktoré povedie rozhodcovská dvojica Frank Lemme a Bernd Ullrich, sa zodpovedne pripravujú aj hostitelia z klubu slovenského klubového majstra. Na tribúnach s kapacitou takmer 1500 ľudí budú na fanúšikov čakať prskavky a rapkáče a diváci by mali k "pekelnej" atmosfére prispieť aj uprednostnením červeného oblečenia. Pred začiatkom stretnutia sa šéf Slovenského zväzu hádzanej poďakuje za dlhoročné služby v reprezentácii Pavlovi Janovi, ktorý činnosť v národnom tíme ukončil po šampionáte v Bazileji.

Odveta je na programe o týždeň neskôr v Szombathely o 18:00.

nominácia na play off zápasy s Maďarskom:

Brankári: Richard Štochl (Dunaferr SE/Maď.), Michal Meluš (PLER Airport Budapešť/Maď.), Miloš Putera (Baník Karviná/ČR)

Krídla: Radoslav Antl (Grasshoppers Zürich/Švajč.), Marián Kleis (Nyíregyhaza/Maď), Tomáš Straňovský (VfB Forchheim/Nem.), Vlastimil Fuňak (Tatran Prešov), Martin Straňovský (Ademar Leon/Šp.)

Pivoti: Peter Hlavtúr (BSV Bern Muri/Švajč.), Tomáš Mažár (Tatran Prešov), Alexander Ivanov (TJ Štart Nové Zámky)

Spojky: Rastislav Tabačko (Antequera/Šp.), Peter Kukučka (Dunaffer SE/Maď.), Martin Valo (TV Willstätt/Nem.), Stanislav Demovič (bez klubovej príslušnosti), Pavol Polakovič (Barakaldo/Šp.), Ronald Mojzes (TJ Štart Nové Zámky)

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.