Štvrtok, 15. apríla, 2021Meniny má Fedor

Prológ domácej rely sezóny bude v metropole Šariša

Absolútnym víťazom sa vlani stala dvojica Jozef Béreš ml. – Róbert Müller. (Autor: Štefan Glovičko)
Sportnet|21. mar 2012 o 00:00

Už sme si zvykli, že slovenský šampionát v automobilových súťažiach rely má svoj prológ v apríli.

Už sme si zvykli, že slovenský šampionát v automobilových súťažiach rely má svoj prológ v apríli a niekoľko rokov po sebe ním bola súťaž u našich južných susedov v Maďarsku. Tento rok však prináša v domácom majstráku niekoľko zmien, napr. aj vypustenie jednej zahraničnej súťaže, ktorá bola jeho súčasťou.

PREŠOV. Podobne ako vlani, aj v tomto roku pozostáva kalendár majstrovstiev Slovenska zo siedmich podujatí a sezóna potrvá od apríla do novembra. Itinerár súťaží je pestrý a nájdeme v ňom aj bratislavskú, ktorá v posledných rokoch absentovala.

Tohto roku začíname v metropole Šariša, kde 13. – 14. apríla organizátor Slovakia Rally System usporiada Rally Prešov.

Skorší termín súťaže

S menšími prestávkami si táto súťaž pripíše už 20. pokračovanie, avšak pred nami je momentálne 19. ročník.

„Každoročne sa snažíme pripraviť kompaktnú súťaž, aby bola pre divákov a jazdcov čo najzaujímavejšia. Aj preto sme pripravili v tomto ročníku niekoľko zmien. Prvou je zmena termínu, keď z májového sme prešli na aprílový. Bolo to na žiadosť komisie rely, ktorá nechcela, aby sa sezóna začínala až máji, keďže sme prvým podujatím sezóny. Ďalšou zmenou je dvojdňová súťaž a každý deň sa bude do MSR hodnotiť samostatne. Keď už robíme dvojdňovú súťaž a blíži sa dvadsiate jubileum prešovskej rely, tak tento ročník sme prihlásili ako pozorovací do Pohára FIA majstrovstiev Európy. Je to na škodu veci, že dlho sa nič také u nás nejazdilo, lebo ako jazdci, tak aj organizátori majú na to, aby takú súťaž jazdili či pripravili. Verím, že XX. ročník Rally Prešov už bude zaradený do kalendára FIA,“ hovorí riaditeľ pretekov Rastislav Bánoci.

Poškuľujú po vyššom leveli

V ostatných rokoch sme si už zvykli na jednodňové súťaže, avšak v tomto roku viacerí domáci organizátori uvažujú, že pripravia dvojdňové. Sú náročnejšie pre organizátorov aj posádky a prinášajú viac zaujímavých momentov aj pre fanúšikov, ktorých z roka na rok pribúda.

„Systém organizácie rely na Slovensku za posledné roky vychádzal z toho, aby tento šport prežil a snažili sme sa ušetriť finančné prostriedky posádkam aj organizátorom. Aj preto sme prešli na systém jednodňových súťaží, hoci niektorí organizátori si trúfali na dvojdňové. Osvedčil sa nám tento projekt, ale pokiaľ chceme v budúcnosti prejsť na európsky štandard súťaží, minimálne dvojdňových, snažíme sa, aby každá slovenská súťaž sa jazdila počas dvoch dní. Radi by sme vytvorili vhodné podmienky pre organizátorov, aby sme mohli v budúcnosti domáci šampionát uskutočniť na Slovensku a nemuseli cestovať do zahraničia, ako to bolo doteraz. Na budúci rok plánujeme, aby sa na Slovensku jazdili v rely len tie triedy a skupiny áut, ktoré sú podľa FIA predpisov, aby sme sa priblížili súťažiam majstrovstiev Európy a potom pripravili aj doma FIA majstrovstvá v rely. Dvojdňové podujatia v slovenskom majstráku sa pôjdu v Prešove a Košiciach, pričom sa hovorí aj o Topoľčanoch, no uvidíme, či sa im to podarí,“ povedal na margo dvojdňovej rely v Prešove viceprezident SAMŠ Vladimír Bánoci.

Ďalšou z noviniek prešovskej rely bude aj mestský okruh, ktorý je situovaný na tradičnom mieste v Ľuboticiach. Podľa slov riaditeľa sa pôjde dvakrát, prvý ešte za svetla a druhý za tmy.

Počas súťaže budú mať organizátori rozložený svoj hlavný stan a riaditeľstvo na tradičnom mieste v priestoroch Mestskej športovej haly, pred ktorou bude situované aj servisné parkovisko.

Dvojdňová súťaž Rally Prešov je rozdelená do štyroch sekcií a dvoch etáp, počas ktorých posádky absolvujú necelých 400 km tratí, z ktorých takmer 45 percent tvoria rýchlostné skúšky.

Stalo sa už samozrejmosťou, že súčasťou MSR je aj Slovenský Rally pohár, ktorý sa bude rovnako každý deň samostatne započítavať do priebežných výsledkov.

V piatok absolvujú posádky 4 rýchlostné skúške a v sobotu štyri. Ako by ináč vyzeral motoristický víkend v Prešove, ak by po rely nenasledoval už tradičný Šarišský slalom, ktorý zapíše piatu stránku svojej histórie.

Všetci tí, ktorým by sa dvojdňová rely málila, si tak môžu ešte zajazdiť v nedeľu medzi kuželkami na parkovisku pred Mestskou halou.

Súvisiace články