Prokurátor o korupcii vo futbale: Nové vedenie SFZ je kritickejšie

Špeciálny prokurátor Ján Hrivnák.
Špeciálny prokurátor Ján Hrivnák. (Autor: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Dušan Mikušovič|13. sep 2013 o 21:18

JÁN HRIVNÁK hovorí o tom, že z korupcie po prvý raz obviňujú hráčov.

Mnohí futbaloví funkcionári v minulosti pred úplatkami zatvárali oči, tvrdí šéf odboru všeobecnej kriminality na špeciálnej prokuratúre JÁN HRIVNÁK.

Chodíte na futbal?

„Som síce priaznivcom športu, ale futbal nepreferujem. Na ligové zápasy nechodím.“

Nepozeráte futbal ani v televízore?

„Tam áno, ale skôr si pozriem zahraničné zápasy.“

Ale výsledky Corgoň ligy si v novinách asi všimnete. Napadlo vám niekedy, že nemusia byť čisté?

„Netýka sa to len futbalu. Niekedy si kladiem otázku, prečo veci, ktoré by mali byť výsledkom kvalitnej činnosti, nejdú dopredu. Odpoveďou je, že kvalita sa nedostáva dopredu preto, že tie veci môžu byť ovplyvnené korupciou.“

Ako sa vám podarilo preniknúť medzi ľudí, ktorí ovplyvňovali zápasy?

„Udalosti z posledných hodín len potvrdzujú fakt, že korupcia bola, je aj bude. V celej spoločnosti, nevynímajúc šport. Konkrétny prípad, ktorý sa vyšetruje, je živý a ja nemôžem uvádzať nič, čo by mohlo ohroziť priebeh vyšetrovania. Ale pre každého musí byť minimálne zvláštne, ako môžu ľuďom z nejakej ázijskej krajiny vychádzať tipy na zápasy, ktoré sa hrajú na Slovensku. Tipovanie by predsa malo byť postavené na náhode. Tu však náhoda prestala byť náhodou a stala sa cielene riadenou situáciou.“

Obvinení futbalisti boli napojení na medzinárodnú stávkovú sieť. Ako tieto siete fungujú?

„Dnes nie je problém cez internet tipovať na ktoromkoľvek mieste na zemeguli. Nie je problém sadnúť do lietadla a z hociktorej ázijskej krajiny pricestovať do strednej Európy. Trvá to niekoľko hodín. Pre niekoho zrejme ani nie je až taký problém priniesť si so sebou väčšiu sumu peňazí. A nájsť si ochotných ľudí, ktorí sa na Slovensku, ale aj v Česku, radi za slušnú finančnú odmenu zapoja do takéhoto tipovania.“

Je ľahšie tipovať na zápasy na zahraničných portáloch ako u nás?

„Je možné, že keby toto celé bolo organizované na Slovensku, dokázali by sme odhaliť viac osôb z pavučiny. Ale keďže sme na Slovensku, stíhame ľudí, ktorí sú tu, a v tomto štádiu nám to aj stačí.“

Je náročné odkryť korupciu medzi futbalistami?

„Najjednoduchšie je, keď ľudia, ktorí sa s podplácaním stretnú, prídu na políciu a spolupracujú. V opačnom prípade musí polícia vynaložiť dvojnásobné úsilie, aby korupciu odhalila. Ukazuje sa to aj vo futbale. Aj v tomto prípade získala polícia informácie o úplatkoch z iniciatívy hráča, ktorého oslovili, aby zmanipuloval zápas.“

Môže človek, ktorý skupinu prezradil, čakať od polície a štátu nejaké výhody?

„Aj keď sme na Slovensku v boji proti korupcii pokročili, predsa len nám jeden zákon chýba. A to je zákon na ochranu oznamovateľov korupcie. Našou snahou je, aby tento zákon bol prijatý. Na základe takéhoto zákona by sme mohli poskytnúť vyšší stupeň ochrany oznamovateľom korupcie, a nevylučujem, že aj nejakú odmenu.“

Z doterajšej diskusie vyplýva, že ministerstvo spravodlivosti príde s návrhom, kde odmeny nebudú. Mali by tam byť?

„Preferujem variant, ktorý majú mnohé vyspelé krajiny, kde sa s odmenami pre ľudí, ktorí korupciu pomôžu dokázať, počíta.“

Koľko ubehlo od chvíle, keď vám český hráč podplácanie nahlásil, do momentu, keď ste obvinili siedmich ľudí?

„Niekoľko mesiacov. Futbal sa hrá vonku, navyše sa nehrá v zime a v lete, a my sme potrebovali nazbierať dostatok dôkazov z konkrétnych zápasov.“

Je možné, aby futbalisti manipulovali zápasy bez vedomia trénera?

„Život je najlepším scenáristom, často až absurdných situácií. Som presvedčený, že to môže byť aj tak, že futbalisti, pokojne len dvaja alebo traja, bez vedomia trénera aj bez vedomia rozhodcu dokážu ovplyvniť priebeh zápasu.“

Hráči, ktorých polícia obvinila, sú z Dunajskej Stredy, kde mesiace meškali výplaty. Hrá to v tomto prípade úlohu?

„Jednoznačné áno povedať nemôžem. Budeme sa tým počas vyšetrovania zaoberať. Ale túto možnosť ako jeden z faktorov ovplyvňujúcich konanie hráčov nevylučujem.“

Sú ľudia z futbalového prostredia ochotní spolupracovať pri odhaľovaní korupcie?

„Za uplynulé roky som sa stretol s rôznymi formami korupcie v športe. Trošku ma prekvapuje, že keď orgány činné v trestnom konaní poukážu na korupciu v nejakej oblasti športu, kompetentní si to málokedy chcú priznať. Dokonca som sa aj v súdnej sieni stretol s tým, že korupciu futbaloví funkcionári úplne odmietali a zatvárali pred ňou oči.“

Vedenie zväzu tvrdí, že v tomto prípade s vami spolupracovalo.

„Ako vnímam nové vedenie futbalového zväzu, javí sa mi, že prístup ku korupcii je omnoho kritickejší, ako bol v minulosti. Je pravdou, že funkcionári boli tentoraz ústretoví. A verím, že to bude aj pokračovať.“

Čiže po nástupe Jána Kováčika na čelo zväzu je spolupráca lepšia?

„Dá sa to aj tak povedať.“

V porovnaní s inými oblasťami, ako je napríklad zdravotníctvo alebo štátne úrady, je vo futbale korupcie viac alebo menej?

„Na prokuratúre si určujeme priority. Viac sa venujeme preukazovaniu korupcie v štátnej správe, súdnictve, polícii či zdravotníctve. Pri akomkoľvek porovnaní môžem vychádzať iba z toho, čo v priebehu roka odhalíme. Ale z toho, čo hovoria ľudia, alebo z toho, čo vieme z hodnotení rôznych organizácií, vyplýva, že korupcia je všade a my sa jej nevieme zbaviť.“

Prečo je verejná sféra vyššou prioritou?

„Nechcem podceňovať šport, zapája sa doň množstvo ľudí. Ale predsa len, ak by sme tolerovali korupciu v štátnej správe, môže to byť oveľa fatálnejšie, ako keby sme nestíhali korupciu v športe.“

Sú rozdiely aj medzi jednotlivými športmi? Ktoré sú u nás rizikové?

„Keď nezostanem len pri Slovensku, mali sme viacero informácií, že podobné podvody v tipovaní môžu byť aj v iných športoch. Máme indície, že takto sú manipulované výsledky aj v iných kolektívnych športoch, ako je napríklad hokej.“

Tie sú rizikovejšie?

„Áno. Zapája sa do nich viac osôb. Vo väčšej skupine sa horšie odhalí, kto má vplyv na to, že je výsledok zápasu zmanipulovaný, čo je pre podvodníkov lákavejšie. V kolektívnych športoch je okruh podozrivých vždy širší.“

Vo futbale sme už zažili rôzne typy korupcie - podozrenia z podplácania rozhodcov, úplatky pri prestupoch, predávanie zápasov. Aký typ je najčastejší?

„Keď vychádzam z vecí, ktoré sme riešili, preukázali a dostali na súd, dominovalo podplácanie rozhodcov. Či už manažérmi klubov, alebo trénermi. Doteraz do týchto podvodov priamo neboli zainteresovaní hráči.“

Je tipovanie lukratívnejšie, ako napríklad podplácanie rozhodcov?

„Neviem, v akých kategóriách sa pohybujú podvodníci z Ázie či na inom kontinente. Ale aj tí, čo podplácajú v tretej alebo štvrtej lige, vedia, prečo to robia. Vždy je za tým snaha o čo najlepšie umiestnenie a snaha ukázať, že mužstvo stojí za investíciu pre sponzorov.“

Predsa len, v prípade bývalého sekretára zväzu Vladimíra Wänkeho sa hovorilo o tisíckach eur a debničke jabĺk, kým tu sa pohybujeme v státisícoch.

„Nechcem nafukovať závažnosť konania páchateľov korupcie, ale keď je raz niekto nastavený na to, aby sa cez pracovnú pozíciu nechal korumpovať a tak sa dostal k peniazom, tak to robí dlhodobo. My ho nemôžeme sledovať desať rokov. Na dokazovanie máme len istý čas. Čiže páchateľovi preukážeme len to, čo robil v priebehu týždňa alebo mesiaca. Je však pomerne jednoduché vypočítať vynásobením počtom pracovných dní v roku celkový zisk z korupcie.“

Čiže to, že ste mu dokázali pár sto eur, ešte neznamená, že nezobral viac?

„Vo vašej otázke je aj odpoveď.“

Aký máte po tomto prípade názor na futbal a tipovanie?

„Pýtam sa, kde sa stratila fair-play a či nám aj tieto javy nevyháňajú divákov z tribún. Mám zlý pocit z toho, že všade, kde sa tipujú výsledky, sa nachádzajú špekulanti a celá táto oblasť je manipulovaná. Už pomaly ani neverím na to, že sa normálne, bez podvodov, dá niečo niekde vyhrať. Ako som povedal, náhoda prestáva byť náhodou a stáva sa riadeným procesom.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Prokurátor o korupcii vo futbale: Nové vedenie SFZ je kritickejšie