Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Procházková šla v striebornej stope

Alena Procházková, prvá medailistka turínskej univerziády na zábere z lanskej zimnej olympiády. (Autor: TASR)
Sportnet|Publikované 18. jan 2007 o 23:00

Hudbou, tancom a impozantnou svetelnou šou otvorili v stredu večer v Turíne XXIII. svetovú zimnú univerziádu. Pre Slovensko odštartovala skvele: bežkyňa Alena Procházková ...

Hudbou, tancom a impozantnou svetelnou šou otvorili v stredu večer v Turíne XXIII. svetovú zimnú univerziádu. Pre Slovensko odštartovala skvele: bežkyňa Alena Procházková získala včera na 5 km klasicky striebornú medailu.

TURÍN. "Lepšie sme ani nemohli začať," nadchýnal sa Mikuláš Ortutay, generálny sekretár Slovenskej asociácie univerzitného športu a vedúci našej 43-člennej výpravy na univerziáde v Turíne.

Alena Procházková, vôbec prvá Slovenka, ktorá sa zapojila do súťaže, dobehla na 5 km klasickou technikou druhá. Dvadsaťdvaročnú poslucháčku banskobystrickej Univerzity Mateja Bela na olympijskej trati v Pragelate predbehla len bronzová z olympijského maratónu Poľka Justyna Kowalczyková.

"Teší ma, že som na náročnej trati potvrdila, že klasika je mojou silnou stránkou," povedala študentka 3. ročníka externého trénerského štúdia.

Pritom pred univerziádou bola chorá, brala antibiotiká. "Deň pred pretekmi som sa cítila tak mizerne, že som nemala chuť ani štartovať," tvrdila zverenka trénera Jána Valušku. "Trate v Pragelate sú veľmi členité a ťažké, najmä záverečný kopec. Stúpanie ma poriadne vyšťavilo. Mala som šťastie, že sa mi v ňom podarilo zavesiť za Poľku Kowalczykovú - potiahla ma. Striebro som v tejto silnej konkurencii nečakala."

Procházkovej tréner dúfal, že by Alena mohla skončiť okolo tretieho miesta. "Bolo dobré, že sme podmienky poznali z minuloročnej olympiády. Alena odviedla na trati to, čo som od nej čakal," dodal Valuška, ktorý sa nádeja, že Procházková sa presadí aj v šprinte. "Bez šance nie je ani v záverečnom behu na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom," myslí si.

Zjazdárom v Jafferau sa tak nedarilo - Heimschild, najlepší z našich v obrovskom slalome, skončil na 18. mieste. Hokejisti dohrali úvodný zápas A-skupiny s Kórejskou republikou až neskoro večer.

Účastníkov univerziády z 52 krajín na stredajšom otvorení pozdravili aj talianske športové celebrity: brankár futbalového Juventusu Turín a majster sveta Gianluigi Buffon, rýchlokorčuliarsky olympijský víťaz Enrico Fabris, európsky šampión v skoku do diaľky Andrew Howe a vdova po zakladateľovi podujatia Primovi Nebiolovi. Kotol s ohňom nazývaným "Plameň poznania" zapálil turínsky rodák a šampión rímskej olympiády 1960 Livio Berruti. (tasr, sita)

Turínske výsledky

Beh na lyžiach, ženy, 5 km klasicky: 1. Kowalczyková (Poľ.) 14:33,0 min, 2. PROCHÁZKOVÁ (SR) 15:34,5, 3. Nasranovičová (Bielorus.) 15:54,1.

Muži, 10 km klasicky: 1. Lazutkin (Biel.) 29:14,9 min, 2. Kuznecov (Rus.) +16,3 s, 3.Čerepanov (Kazach.) +28,9, ... 14. Malák (SR) 1:40,5 min.

Zjazdové, muži, obrovský slalom: 1. Pieruz (Tal.) 1:48,64 min, 2. Trejbal (ČR) 1:49,52, 3. Cole (USA) 1:49,91, ... 18. Heimschild +3,20, 33. Lubellan +4,80, 38. Babušiak +7,08, ... Devečeka preteky nedokončil.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.